Kitapozeti.Net

Emma Kitap Özeti – Jane Austen

19.03.2018
64

Emma Kitap Özeti

İngiliz yazar Jane Austen’ın kaleme aldığı kitap, kısa sürede okurları tarafından oldukça beğenilmiştir. 39 Yaşında tamamlamayı başardığı bu kitap ile büyük sükse yapan yazar, kurgusu ve dili ile ustalık eserini ortaya koymuştur. Yazar da okurları gibi Emma kitabının en iyi eserlerinden biri olduğunu ve çok sevdiğini söylemiştir. 1815 yılında yayımlanan bu kitap yayınlandığı günden itibaren oldukça beğenilmiş ve günümüzde bile çok fazla okunmaktadır. Shakespeare’dan sonra en iyi yazar olarak adlandırılan Austen, tüm kitapları ile oldukça başarılı bir yazardır. Edebi dili oldukça yüksek olan yazarın tüm eserlerinde farklı bir kurgu yer almaktadır. Bu kitabı okurken elinizden düşüremeyeceksiniz ve kısa sürede akıcılığı ile kitabı bitireceksiniz. Emma Kitap özeti küçük bir kızın hayatı ile başlıyor ve sizi bambaşka bir öykünün içine dâhil ediyor.

Emma Kitap İçeriği

Küçük yaşta annesinin vefatı ile boşluğa düşen küçük kız Emma, babası ile büyümektedir ve babası kızın üstüne titremektedir. Emma oldukça güzel ve maharetli bir genç kız olmuştur. Babasının onu şımartmasından dolayı biraz olsun kendini beğenmişlik duygusu içinde yer etse de çevresi tarafından oldukça sevilmektedir. Emma ’nın birde çok yakın dostu vardır. Miss Taylor adındaki genç kız ile beraber yaşamaktadırlar ve çok iyi dost olmuşlardır. Fakat Miss Taylor ’ın evlenmesi ile Emma yalnız kalır. Emma, babasını üzmemek ve yalnız bırakmamak için asla evlenmeyeceğini düşünmeye başlar. Babası ölürse de dostları ile birlikte güzel bir hayat yaşayabileceğini düşünmektedir. Emma çevresindeki tüm kız arkadaşlarının ise evlenmesini sağlamaktadır. Fakat bir gün Harriet için gelen bir talibin geri çevrilmesini sağlar. Sosyal statü olarak arkadaşına uygun değildir bu adam. Adamın maddi durumu oldukça iyidir fakat çiftçilik ile hayatını geçirdiğinden dolayı Emma bu sosyal sınıfın arkadaşı için uygun olmadığı düşüncesi ile hareket eder. Fakat adam kısa sürede reddedilmesinin sebebinin Emma olduğunu düşünür ve olaylar bu noktadan sonra başlayacaktır. Emma bu kararı ile ne kadar büyük bir hata yaptığını, zamanın ona neler göstereceğini yıllar sonra anlayacaktır.

Bu kitap ile yazar aslında insanların verdiği kararların zaman içerisinde karşılarına nasıl bir dönüt getireceğini farklı bir öykü üzerinden kurgulayarak kaleme almıştır. Emma kitap özeti sizleri oldukça etkileyecek farklı bir kurguya sahip eserdir. Özellikle yazarın müthiş üslubu ile kaleme alınan bu roman kısa sürede pek çok ülkede okunmuştur ve çok fazla okur tarafından beğenilmiştir. Emma bir genç kızın yaşamı hakkında verdiği kararların doğruluğunu ya da yanlışlığını ele alan bir kitap olmaktan ziyade, Emma üzerinden insanların verdiği kararların ileride karşılarına çıkabileceğini ve yaşanacak pişmanlıkları anlatmaktadır. Bu kitap ile aslında sizlerde geçmişte verdiğiniz kararları bugün yargılayacaksınız. Oldukça farklı bir eser olan Emma sizi hikayesi içerisinde hapsedecek ve oldukça beğeneceğiniz tarzdadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.