Kitapozeti.Net

Ender’in Oyunu Kitap Özeti – Orson Scott Card

07.04.2018
23

Bilim Kurgu tarzında yazılmış olan bu kitap, iki ödül birden alarak oldukça ilgi toplamıştır. On bir yaşındaki bir çocuğun kendi hayatına elini alışını anlatan kitap, insanların hayatlarını kendilerinin kontrol edemeyeceği düşüncesi ile başlıyor. Kitap ilk olarak 1977 yılında kısa bir hikaye şeklinde kaleme alınsa da 1985 yılında tarafından bir roman haline dönüştürülmüştür. Ender’in Oyunu kitap özeti gelecek yıllardaki, gelecekteki insanların böcek isimli bir ırk ile karşılaşması sonucu süre gelen savaşları ve olayları anlatmaktadır. Bu yüzden artık daha iyi komutanlar yetiştirmek için ailelerden zeki çocukları alıp eğitmeye başlar insanoğlu. Bu çocuklardan biri de Ender’dir. Wiggin adında bir ailenin iki çocuğu da oldukça zekidir fakat bunun dışında aranan diğer özelliklere sahip değildirler. Bunun üzerine aileye bir ayrıcalık tanınır ve kişilerin bir çocuk daha yapmasına izin verilir. Daha sonra Ender dünyaya gelir ve 6 yaşında başına gelen bir olay sonucunda akademiye alınır. Biçilmiş kaftan olan Ender yetiştirilmeye başlanır. Çocuk küçük yaşta olmasına rağmen oldukça zekidir ve bu zekâsı sayesinde kırılmadık rekor bırakmadan okuldan erken mezun edilir. Bu şekilde ilerleyen kitap sizlerin karşısına daha pek çok farklı olay dizileri sunmaktadır.

Ender’in Oyunu Kitap Özeti

Kitap konu olarak fantastik bir hayal dünyasının kapılarını sizlere açıyor. Savaşın getirdiği toplumsal şartların kabullenilişi ve farklı metotlar üretmeye başlayan askerinin çocukları bir savaşçı olarak yetiştirmeyi başlamalarını konu alan kitap aslında hikâye olarak çok ta yabancı değil. Küçük bir hikâyenin romana dönüştürülmesi ile oldukça beğeni kazana bu kitap içerisinde kurgu olarak çok fazla olaya yer verilmiştir. Bu yönden de macera severlerin bıkmadan okuyacakları bir kitap haline dönüşmüş. Özellikle bilim kurgu alanında ve fantastik alanda iki büyük ödüle layık görülen kitap oldukça fazla okura sahiptir. Kısa sürede konusu ile çok satanlar arasına girmeyi başaran bir kitaptır.

Ender’in Oyunu kitap özeti bambaşka bir dünyanın kapılarını okurlarına açarak, sizleri hikâyenin içerisine hapsediyor. B u yönü ile de oldukça çabuk okuyacağınız kitaplardan biridir. Özellikle karakterler sizleri oldukça şaşırtacak. Ender, zeki bir çocuktur fakat çocuk yaşta pek çok işi başarması ile hayretlere düşeceğiniz bir savaşçı haline dönüşüyor. Kısa sürede de bu hayal dünyasının içinde bulacaksınız kendinizi. Kitabın ismini alan başkahramanımız 6 yaşında küçük bir çocuk olsa da hayatın gerçeklerini analiz etmiş ve anlamlandırmıştır. Bu yönü ile küçük yaşta bir dahi olduğunu gözler önüne sererek akademiye girmiş ve burada oldukça başarılı olarak gelmiş geçmiş en iyi komutan olarak serüveni tamamlamaktadır. Oldukça farklı bir kurgudan oluşan bu kitabın sizleri etkisi altına alması olası, kitabın fantastik bir yanın da oluşu sizlere oldukça keyif verecektir ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacaksınızdır.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.