Kitapozeti.Net

Ermiş Kitap Özeti – Halil Cibran

08.04.2018
43

Halil Cibran 1883-1931 yılları arasında yaşamış Lübnan’lı şair, felsefe yazarı, ressam ve gerçeği arayan bir bilge olarak tanınır. Cibran tarafından yazılmış olan Ermiş kitap özeti yazarın bütün özelliklerini ve yazdığı kitapların özünü içinde taşıdığı için çok özel bir kitap olarak kabul edilir. Son zamanların en iyi düşünürlerinden biri olarak kabul edilen Cibran eserlerinde kullandığı dille de kolay anlaşılır olduğu için eserleri büyük ilgi görmüştür.

Halil Cibran Ermiş kitap özeti ile El Mustafa adındaki bir kahinden bahseder. El Mustafa Orphalese şehrinde on iki yıl geçirmiştir. Bu on iki yıl boyunca Orphalese halkına hayata ve insana dair bilgiler vermiştir. Bu bilgilerden faydalanmak için yanına ilk yaklaşan Mitra adında bir kadın olmuştur. Ermiş bir Mesih’midir yoksa sadece bir bilge midir bunu kitaptan anlamak mümkün olmamaktadır. Fakat kent olarak Orghalese’nin seçilmiş olması doğu bilgeliğinin batıya aktarılması olarak kabul edilir. Eser El Mustafa’nın kentten ayrılma kararı vermesiyle başlar. Artık bu kente verebileceği bir şeyi kalmadığını düşünen El Mustafa kendisini alacak gemiyi beklerken kendi içsel yürüyüşünü de yapmaktadır. Hüzünlüdür ve yolculuk zamanını beklerken çevresi Orghalese halkı tarafından sarılır. Mitra ondan bildiği her şeyi anlatmasını ister ve halk tarafından cevaplanması için sorular gelmeye başlar.

Halil Cibran tarafından yazışmış olan Ermiş kitap özeti halk tarafından El Mustafa’ya yöneltilen sorular ve El Mustafa’nın bu sorulara verdiği cevaplardan oluşmaktadır. El Mustafa’ya insan hayatına dair her konudan sorular gelir. Halk aşk, evlilik, çocuk, yemek, içmek, ev, ticaret, suç, ceza, sevinç, keder, yasalar, özgürlük, acı konularında sorular yöneltir ve El Mustafa bu soruları cevaplar. El Mustafa dünyadaki yaşamı bir rüya olarak kabul etmektedir. Ölüm ise onun için rüyadan uyanma ve geçek yaşama başlamaktır. El Mustafa için her ayrılış bir rüyanın bitmesi yani ölüm olmaktadır. Arkasından ise yeni bir rüya başlamaktadır.

El Mustafa aşka dair, evliliğe dair, çocuklara dair, vermeğe dair, yemek ve içmeye dair, çalışmaya dair, neşe ve kedere dair, evlere dair, elbiselere dair, alım ve satıma dair, suç ve cezaya dair, kanunlara dair, özgürlüklere dair, akıl ve tutkuya dair, ıstıraba dahil, kendini tanımaya dair, öğretmeye dair, dostluğa dair, konuşmaya dair, zamana dair, iyi ve kötüye dair, ibadete dair, hazza dair, güzelliğe dair, dine dair ve ölüme dair konularda halkı bilgilendirir. Kitap bu konuların anlatıldığı bölümlerden oluşmaktadır. El Mustafa kentten ayrılırken yaptığı veda konuşmasında insanı insana anlatmaya çalışmıştır. İnsanların yapmaları ve yapmamaları gereken şeylerin öğüt niteliğinde anlatıldığı bir kitaptır. Şiirsel bir dille yazılmış bir düzyazıdır ve insanoğlunu bilgilendirme amaçlıdır. El Mustafa’nın amacı hangi dine mensup olursa olsun insanlara Allah’ı anlatmak ve insanları Allah’ın çevresinde birleştirmektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.