Kitapozeti.Net

Ermiş Kitap Özeti – Halil Cibran

07.04.2018
90

Lübnan asıllı Amerikalı yazar, şair ve ressam Halil Cibran 1883 yılında doğmuş, Dünyanın en önemli düşünür, felsefe yazarıdır. Kitabın adı aslen Nebi olsa da dilimize Ermiş olarak çevrilmiştir. Ermiş kitap özeti 1923 yılında yayımlanan kitap çok büyük kitleler tarafından büyük ilgi görmüştür. Yazara göre Ermiş kitabının en önemli özelliği ise yazarın daha önceki eserlerinde vermek istediği duygu ve düşüncelerin tamamını bu kitapla resmen bir özetmiş gibi anlatabilmesidir. Ayrıca yazar bu kitabı büyük bir özenle ve neredeyse her bir kelimesini uzun uzun düşünerek yazdığını dile getirmiştir.

Kitapta hayatla ve insanla ilgili çok özel ve güzel bilgiler bulunmaktadır. Yazarın düşünceleri o kadar çok beğenilmiş ki Doğu’nun Nietzsche’si olarak adlandırılmıştır. Dünya’da birçok insanın severek okuduğu yazarın birçok hayranı bulunmaktadır. Hatta ünlü yıldız Elvis Presley kitabı alıp insanların okumasına yardımcı olmak için dağıttığı bile söylenir. İncil’den sonra en çok satılan kitap olmuş ve bu rekoru kimse geçememiştir.

El Mustafa adında bir bilgin, seneler önce Orphalese ve çevresinde kendisine inanan ve saygı gösteren herkese bildiklerini öğretmiştir. Kendisine ilk inanan ve en eski talebesi olan El Mitra adındaki kadını çok sevmektedir. El Mustafa şehre ilk geldiğinde El Mustafa’nın peşine düşmüş ve engin bilgilerinden yararlanmak için onunla iletişime geçmiştir. Ama ayrılık vakti gelip çatmış ve El Mustafa Orphale’den ayrılmaya karar vermiştir hiç şüphesiz bu duruma en çok El Mitra üzülmüştür. Ermiş kitap özeti El Mustafa’nın şehirden ayrılmasının nedeni burada bütün bildiklerini aktarmış ve ilmini başka diyarlara taşıması gerektiğini düşünmesidir.

Şehirden ayrılırken bütün Orphalese halkı limana gelmiş ve ona veda etmişlerdir. El Mustafa bu manzara karşısında oldukça duygulanmıştır. Hüzünlenmeden edemez. Ama yine de bu kentte görevinin sona erdiğinin ve gitmesi gerektiğinin farkındadır. Fakat El Mustafa şehirden ayrılmadan herkes ona son birer soru sormak istemişlerdir. Bu sebeple El Mustafa insanların sorularına cevap verir. Hayat ve insanlık hakkında birçok insanın sorularına yanıtlar vermiştir. Bu önemli cevapların içinde hayatın anlamı ve mutluluğun sırrı gizlidir.

Ermiş kitap özeti Bu zaman diliminde El Mustafa insanların sorularına tek tek cevap verir. Bu sorular; aşk, evlilik, çocuklar, vermek, yemek, içmek, sevinç, üzüntü, ev ve evin önemi, arzular, acı, bilgelik, öğretme, arkadaşlık, konuşma, zaman, iyi, kötü, dua, zevk, güzellik ve son olarak ölümle ilgili sorular olmuştur. Tüm bu sorulara bilgece cevap verir El Mustafa. Böylece kendince Orphalese kentindeki son görevini de yerine getirmiş olur. Böylece El Mustafa gemiye binerek bilinmeyene doğru bir yolculuğa çıkar.

Eğitici ve öğretici bilgileri sebebi ile dünyada birçok ülke kendi diline çevirmiş ve milyonlarca insan Ermiş kitabını severek okumakta ve tercih etmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.