Kitapozeti.Net

Eşekli Kütüphaneci Kitap Özeti – Fakir Baykurt

07.04.2018
31

Fakir Baykurt’un kitabıdır. Kitapta fedakar bir insanın insanlara kitap taşıma hikayesini anlatır. Bu öyle bilindik bir araçlarla yapılan bir taşıma işi değildir. Eşekli Kütüphaneci kitap özeti kitap okuma aşkı ile tutuşan insanlara imkansız gibi gözüken yollardan bir gönüllü vatandaşın eşek ile kitap taşıma hikayesini anlatır. Mustafa Güzelses sadece kendi okumayıp diğer insanların da faydalanmasını sağlamak için türlü fedakarlıklara katlanan bir insandır. Yeri geldiğinde hükümet ile yaşayacağı sorunlar bile onu yıldırmayacaktır. Ne pahasına olursa olsun insanları kitaplarla buluşturup halkın gelişimine katkı sağlamak istemektedir. Bir işin inceliklerinin kitaplarla öğrenilebileceğinin farkındadır. Ancak bu şekilde insan işini büyütebilir ve onu geliştirebilir. Bu iş köyde tarla işi şehir de makine işi olsun, yazar bu durumun farkındadır.

Eşekli Kütüphaneci Kitap Özeti

Dimitrios adında bir genç yıllar sonra büyükanne ve büyükbabasının memleketi olan Ürgüp’e gelir. Yunanistan’dan gelmektedir. Ürgüp’te çok güzel karşılanır. Buradaki Türk halkının misafirperverliğine hayran kalır. Dimitrios nerede mantı yiyebileceğini söyler. Mustafa Güzelses adlı kişi de hanımına haber verip akşama mantı yapmasını söyler. Dimitrios bir süre Mustafa’nın evinde kalacaktır. Mustafa onu köylerine götürür. Dimitrios bulunduğu yerden su doldurur bunu Yunanistan’a götürmek istemektedir.

Mustafa kütüphane memuru olarak işe başlar. Buradaki eski kullanılmayan kitapları bodrumdan çıkarır. Eşekli Kütüphaneci kitap özeti Mustafa kitap okumayı sevenlerle kitapları buluşturmak için can atar. Kitapları ulaştıracağı köyler biraz uzaktadır ve yollar da kötüdür. Bu yüzden oralara kütüphane yapılmamış ve kitap okumak isteyenlerde çaresiz kalmışlardır. Mustafa bu duruma çok üzülüyor ne yapması gerektiğini düşünüp duruyordu. Daha sonra bir eşek ile kitapları ihtiyacı olan köylere götürmeye karar verdi. Kitapları eşeğe yükleyen Mustafa yola çıktı. Kitapları o halde görenler hem şaşkın hem sevinçliydi.

REKLAM ALANI

Mustafa her gelişinde köylü onu karşılamayı bekliyor ve okudukları kitapları değiştirmek istiyorlardı. Mustafa 36 köye ulaşarak kadın, erkek ve çocuklara kitap dağıtır. Kendi bulunduğu yerin kütüphanesinin de yeniler düzenler. Hatta kadınlara Salı gününü ayırıp rahatça okuyabilecekleri ortam oluşturur. Herkes Mustafa’nın bu çalışmasını takdir eder. İşini severek yapar. Ayrıca ‘’Bölge kalkınma Önderi’’ seçilir. Bulunduğu ve ulaştığı köylerdeki insanlar kitaplar ile giderek bilgileniyor ve köylerinin kalkınmasına katkıda bulunuyorlardı. Çekemeyen insanlar Mustafa’yı şikayet ederler ve köye müfettiş gelir.

Mustafa nasıl olduysa suçlu bulunur. Birdenbire emekli olmaya karar verir. O emekli olunca işler aksar. Kimse Mustafa gibi kitap taşımıyor çaba göstermiyordur artık. Mustafa’nın içinde kütüphane sevgisi hiç bitmez. Gezdiği her yerde kütüphaneleri gezer. Kütüphaneleri o vaziyette görünce içi acır. Bu arada da Dimitrios olanlara şahit olur. Mustafa’yı destekler. Yunanistan’a gidip bu yaşanan güzellikleri anlatacağını söyler. Gördükleri onu çok etkilemiştir. Hemen gidip ülkesindeki tanıdığı insanlarla bu olayları paylaşmak ister. Ürgüp’teki halk da Dimitrios’u çok sevmiştir. Hatta iki ülkenin kardeş ülke olmasını çok isterler.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.