Kitapozeti.Net

Ferrari’sini Satan Bilge Kitap Özeti

22.09.2019
36

Çoğu insan gibi, muhtemelen çocukluğundan beri kaplumbağa ve tavşan hikayesini duymuşsunuzdur. Kazanacağı kesin olan tavşan, kaplumbağayı yarışa davet ediyor. Tavşan daha sonra finiş çizgisine doğru koşar ve kestirmeden o kadar ileridedir ki kestirmeye karar verir; Sonunda, kaplumbağa, daha yavaş olsa da yarışı kazanır. Bu tür hikayeler ya da masallar bize bazı ahlakları unutulmaz bir şekilde öğretmek için kullanılmıştır.

Şimdi, o kadar güçlü bir masal duyduysanız, en değerli eşyalarınızı satmaya ve her zaman alışkın olduğunuz hayatı terk etmeye karar vermenize neden oldu. Ne tür bir masal bu kadar ikna edici olabilir?

Peki, bu kitap özeti, hayata bakış şeklinizi değiştirebilecek kadar güçlü bir masal açacak. Ferrari’sini satmaya ve bilge olmaya karar veren kurgusal bir avukatın hayatı hakkında.

Ferrari’sini Robin S. Sharma’dan Satan Bilge’nin bu özetinde ayrıca öğreneceksiniz.

  • zihninizin bahçeye benzerlikleri nelerdir;
  • bir deniz fenerinin görüntüsünün bizi daha iyi bir yaşama yönlendirmemize nasıl yardımcı olabileceği; ve
  • bir sumo güreşçisi hatırlamana yardımcı olabilir.

FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE # 1: ZENGİNLİK, YÜKSEK AVUKATLIK MESLEĞİ OLARAK JULİAN MANTLE, RUHSAL BİR UYANIŞTAN GEÇTİ.

Bu, başkalarının gözünde hepsine sahip olan bir adam olan Julian Mantle’ın kurgusal hikayesidir. Harvard Hukuk okulundan mezun oldu ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi dava avukatlarından biri olarak biliniyordu. Yedi rakam yapıyordu, bir köşkte yaşıyordu ve dışarıya park etmiş kırmızı bir Ferrari vardı. Rüyayı yaşıyordu.

Ancak gerçek şu ki mücadele ediyordu. İş yükü idare edemeyecek kadar ağırdı. Hergün, devam etmesi için yeni ve önemli bir dava verildi ve Mantle her bir çalışmayla titizlikle yaklaştı. Sonunda stresi idare edemeyecek kadar büyük oldu ve mahkeme salonundaki katta ciddi bir kalp krizi geçirmesine neden oldu.

Bu olaydan sonra, uygulama yasasına asla geri dönmedi.

Aslında, kalp krizi geçirdikten sonra hiçbir zaman firmasından kimseyle bağlantıya geçmedi. Söylentiye göre bazı cevaplar ve daha basit bir hayat bulmak için Hindistan’a taşınmıştı – ve aslında, tam olarak yaptığı şey buydu. Taşınmadan önce Mantle hem konağını hem de Ferrari’sini sattı; anlam arayışının bu maddi mülklerden daha önemli olduğundan emindi.

Sonra, üç yıl sonra hiçbir yerde, eski meslektaşı ofisine haber vermeden geri döndü. Ortaya çıktığında, sağlığın resmiydi – Buddha’nın yüzüne uzanan bir gülümsemesi.

Manto, zamanını Hindistan’da köyden köye yürüyerek gezerek geçirmişti. Yolculuğunda yaşlanmaya meydan okuyor gibi görünen yogilerin gruplarını duymuştu. Keşmir’de Sivana’nın büyük bilgelerini duymuştu. Denizaşırı iken yaptığı bu keşifler, orada yaşayan rahiplerle tanıştığı Himalaya Dağları’na çıkması için ona ilham verdi.

Himalayalara giden bu yolculuk, Mantle’ın nihayet yeniden uyandığı ve ruhunu bulduğu yerdi.

FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE # 2: BU MİSTİK MASAL, SİVANA SİSTEMİNİN YEDİ PRENSİBİNİ ANLAMAMIZA YARDIMCI OLUYOR.

Dağlarda geçirdiği süre boyunca Mantle, Sivana Bilgeliği olarak bilinen bilge grubunu keşfetti. Bilgeliğini Mantle ile paylaşan belli bir bilge Yogi Raman vardı.

Yogi Raman ile Mantle, yaşamın anlamını tartıştı, daha fazla canlılık kazanmanın yollarını ve nasıl daha yaratıcı ve daha tatmin edici hissedeceğinizi öğrendi.

Yogi Raman bunu ona bir şartla öğretti – geldiği yere geri döndü ve kelimeyi yaydı. Bu yüzden hukuk firmasına geri döndü: hayat değiştiren Sivana Sistemini öğretmek .

Sivana Sistemi, her biri fantastik bir masalın parçası olan 7 temel erdem üzerine kuruludur.

Bu masal, sessiz, sakin ve güzel çiçeklerle dolu muhteşem bir yeşil bahçede açılıyor.

Bahçenin ortasında dev bir kırmızı fener bulunur. Bununla birlikte, bir sumo güreşçisi deniz feneri kapısından sıyrılmaya başladığında, bahçenin huzuru bozulur. Dokuz metre boyunda ve 900 kilo ağırlığında olan güreşçi, alçakgönüllülüğünü örtmek için pembe bir kablodan başka bir şey giymiyor.

Bahçede dolaşırken, sonunda altın bir kronometre buluyor. Meraklı, güreşçi sonra derhal yere çöküyor ve bilincini kaybediyorsa, saati koyar.

Sonunda, güreşçi sarı güllerin çevreleyen kokusu sayesinde enerji dolu bilinci yerine gelir. Çabucak, ayağa kalktı, sola baktı, elmaslarla kaplı bir yol gördüğüne şaşırdı. Yoldan etkilenir ve yol boyunca yürümeye karar verir, yol sonunda sonsuz mutluluk ve neşe içinde yol açar.

Bazı insanlar bu hikayeyi gülünç bulabilir, ancak her öğe Sivana Sisteminin bir yönünü temsil ediyor. Aşağıdaki kitap özetleriyle, bu ilkelerin her birini daha iyi anlayacaksınız.

FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE # 3: YERİNE GETİRMEYİ KEŞFETMEK, ZİHNİNİZDE USTALIK KAZANMA MESELESİDİR.

Masal Yogi Raman’daki bahçenin aklın temsilcisi olduğunu söyledi. Pek çok insan zihinsel bahçelerini boşa harcıyor: olumsuz düşünce ve korku.

Sivana Sisteminin ilk erdemi aklın kontrolüdür. Zihinsel bahçenize yönelmek önemlidir, böylece en iyi şekilde kapılarını koruyarak onunla ilgilenebilirsiniz. Aklınıza yalnızca hoş ve olumlu düşünceler sokmak ve zararlı düşünceleri yasaklamak önemlidir.

Gerçekten, günün sonunda, yaşamımızı şekillendiren düşüncelerimiz. Kafanızı gerçekten değerli düşüncelerle doldurursanız, daha yüksek bir yaşam standardına sahip olursunuz. Dolayısıyla, barışçıl, anlamlı bir yaşam arzu ediyorsanız, yalnızca barışçıl, anlamlı düşüncelere izin vermek önemlidir.

Bununla birlikte, zihinlerimizi, düşünceleri yerine getirmekten başka hiçbir şeye odaklanmamak için nasıl eğitiriz? Hepimiz ne düşündüğümüzü seçebiliyoruz, yani gerçekten, zihinlerimizi kas gibi kullanmaya başladık.

Bunun ilk adımı konsantrasyonunuzu artırmak. Sivana Adaçayı , Gülün Kalbi adlı odak noktanızı geliştirmek için bir tekniğe sahiptir .

Bu tekniği uygulamak için sessiz bir yer ve bir gül bulman gerekecek. Başlamak için, gülün merkezine sadece bakın. Zihninizi düşünceler ve gülün güzelliği ile doldurarak rengine ve dokusuna çok dikkat ettiğinizden emin olun.

Rastgele düşünceler zihninize girebilir, bir süre çalıştıktan sonra, zihninizin daha disiplinli olduğunu göreceksiniz.

Bu uygulamayı günlük olarak yapmaya çalışarak, her gün gülün ve güzelliğinin tadını çıkarmak için daha uzun bir zaman harcıyor.

Sonunda, düşüncelerinizi yönetmenin daha kolay olacağını göreceksiniz. Endişelenmeyi bırakabilecek ve bunun yerine kalıcı bir sakinlik ve neşe duygusu duyabileceksiniz.

FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE # 4: DOYURUCU BİR YAŞAM SÜRMEK İÇİN, AMACINA GÖRE YÖNLENDİRİLMESİNE İZİN VERMELİSİN.

Amaç, Sivana Sisteminin ikinci erdemidir. Bu prensip deniz fenerinin masalında temsil edilir.

Sivana’lı Bilgelerin açık bir amaç duygusu var ve bu nedenle asla zaman kaybetmiyorlar. Hayatlarının amacı ne olursa olsun yerine getirmekle yükümlü olduklarının farkındalar.

Rahipler amaçlarına atıfta bulunurken Sanskritçe dharma kelimesini kullanır – bu “hayatın amacı” anlamına gelir. Dharma fikri, biz burada dünyadayken her insanın tamamlama görevi olduğu inancına dayanır. Dharma’nızı onurlandırarak, kalıcı memnuniyet ve içsel uyum elde edebileceksiniz.

Yaşamınızın amacını, kendiniz için açıkça tanımlanmış hedefler koyduğunuzda en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz – sonuçta, yalnızca bir hedefi görebiliyorsanız hedefi vurabilirsiniz.

Bu, Bilgelerin kişisel amaçlarına ulaşabilmeleri için geliştirdikleri beş adımlı yöntemdir:

İlk adım, hedefinizin sonucu ne olursa olsun zihinsel bir imaj oluşturmaktır. Amacınız kilo vermekse, kendinizin daha zayıf ve daha ustaca bir versiyonunu düşünmelisiniz.

İkinci adım, kendinize biraz baskı yapmak – mümkün olan en iyi şekilde! Bu tür bir baskı harika bir ilham kaynağı olabilir, çünkü genellikle bir kişinin ihtiyaç duyduğu son baskıyı sağlayarak tam potansiyelini gerçekleştirebilmelerini sağlar. Kendinize sağlıklı bir baskı uygulamanın harika bir yolu başkalarına planınız hakkında bilgi vermektir.

Bir sonraki adım, hedefiniz için bir zaman çizelgesi oluşturmaktır. Hedefinize ulaşmak için görünürde bir son teslim tarihine ihtiyacınız var.

Dördüncü adım, Yogi Raman’ın 21’in Sihirli Kuralı adını verdiği şeydir . Bu bir alışkanlık haline gelmek için üst üste 21 gün boyunca bir eylem yapmak için gereken bir fikirdir.

Son adım? Sadece sürecin tadını çıkar!

FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE # 5: SÜREKLİ OLARAK KENDİNİ GELİŞTİRMEYE ODAKLANMAK, YAŞAMANIN ANAHTARIDIR.

Sumo güreşçisini hatırladın mı? Bahçeyi zihni temsil ettiği gibi, güreşçi de Sivana Sisteminde bir erdemi temsil ediyor.

Bu erdeme, sürekli ve hiç bitmeyen bir gelişme anlamına gelen Japonca bir kelime olan kaizen adı verilir . Bunun ardındaki fikir, gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarmakla ilgili.

Bu erdem için bilgeler , Radiant Living’in On Ritüeli olarak bilinen on adım oluşturdu .

Bunlardan ilki, günlük rutininizin her zaman bir saf sessizlik momenti içermesi gerektiğini söyleyen Yalnızlık Ritüeli . Bu, yaratıcılığınızı işlemeye ve erişmeye yetecek kadar zihninizi sakinleştirmenize izin verecektir.

İkincisi, Fiziksel Ritüeldir . Bu erdemin amacı vücudunuzun hareket etmesini sağlamaktır. Vücudunuza özen göstererek, eninde sonunda zihninize değer veriyorsunuz.

Sıradaki Canlı Beslenme Ritüeli . Bu erdem, yalnızca canlı yiyecekleri yemeniz gerektiğini, yani bitki bazlı bir diyeti takip etmenin en iyi yol olduğunu söylüyor.

Dördüncüsü, Bol Bilginin Ritüeli . Hayatınız boyunca öğrenmeye devam etmek önemlidir. Bu, belki de okuyarak veya çalışarak zihninizi teşvik etmenin bir yolunu bulmanız gerektiği anlamına gelir.

Beşincisi, Kişisel Yansıtma Ritüeli’dir . Bunun günlük olarak nasıl davrandığınıza bakmakla ilgisi var. Bugün daha iyi bir şey yapabilir miydin?

Altıncı ritüel, Erken Uyanış Ritüeli’dir . Bu, uyumayı sevenler için yapılmış bir ayindir, çünkü çoğunlukla bu ritüelin arkasındaki fikir, yaklaşık 6 saatten fazla uyumamak ve güneşle birlikte yükselmektir.

Sırada, Müzik Ritüeli var . Bu, ruh halinizi iyileştirme kabiliyeti nedeniyle mümkün olduğunca müzik dinlemenin en iyi yol olduğunu söylüyor.

Sekiz numara , Konuşulan Sözün Ritüeli . Bu ritüel, size ilham verecek benzersiz ve kişisel bir mantra yaratma ile ilgilidir.

Dokuzuncu Bir Conruent Karakter Ritüeli . Bu dokuzuncu ritüelin amacı, kişisel ilkelerinizi her zaman takip etmenizi sağlamaktır.

Son bir Basitlik Ritüel . Bu ritüel basit bir yaşam sürdürmek ve önceliklerinize odaklanmak ve faaliyetlerinizin anlamlı olmasını sağlamakla ilgilidir.

Sumo güreşçisi kaizen ağır hatırlatma olarak hizmet edelim!

FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE # 6: BİR DİSİPLİN HAYATI YAŞADIĞINIZDAN EMİN OLUN VE ZAMANINIZI AKILLICA YÖNETİN.

Sumo güreşçisi, masaldan hatırlamak için önemli olan başka bir kaliteyi de temsil ediyor. Özel eşyalarını örten pembe tel kablodan ayrı olarak çıplak kaldı!

Bu pembe kablo Sivana Sisteminin dördüncü erdemini temsil ediyor – disiplinli bir yaşam sürdürmenin ilkesi.

Bilgeler ile görüşürken Mantle, bu kablonun katı bir disiplini sembolize ettiğini öğrendi.

Konsantrasyonunuza benzer şekilde, öz disiplin duygunuzu geliştirebileceksiniz. Mantle bunu, en sevdiği egzersizlerinden birinin bunun için yaptığını açıklayan Yogi Raman’dan öğrendi. Mantle, Bilgeler tarafından uzun bir süre boyunca böyle bir sessizliğin kabul edilmesinin kendi disipliniyle çalışmanın harika bir yolu olacağına dair güvence verdi.

Masal ilerledikçe, sumo güreşçisinin altın kronometreyi bulmaya devam ettiğini de unutmayın.

Altın kronometre, zamanınıza saygı gösterecek olan Sivana Sisteminin beşinci erdeminin simgesidir. Sages toplumdan uzaklaştırılırken, zamanlarına tamamen saygı gösterir ve nasıl geçtiğine dikkat eder.

Bilgeler, Mantle’a zamanın ustalığının yaşamın ustalığı olduğunu öğretti. Kum saatlerini kendi ölümlerinin bir hatırlatıcısı olarak görüyorlar ve her zaman sonuna kadar yaşayacakları inancıyla yaşıyorlar.

Bu, tüm zamanınızı verimli kullanmanızın, özellikle nasıl harcayacağınızı planlamanızın önemli olduğu anlamına gelir. Bunu yapmak, ertesi günü planlamak için günün sonunda 15 dakika almak kadar basit olabilir. Pazar günleri, bir sonraki haftayı planlamak için bir saat ayırın.

Bunu yapmanın bir başka yolu, vaktinize geldiğinde acımasız olmak ve hayır demenin ne zaman gerekli olduğunu öğrenmek. Her gün son gününmüş gibi yaşadığına emin ol – bu şekilde, katılmak istemediğin bir aktiviteyi kabul edersen zaman kaybetmeyeceksin. Kendine sor, ” Son günümü yeryüzünde bunu yaparak geçirmek ister miydim? ”

FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE # 7: BAŞKALARINA BENCİLCE HİZMET ETMEK VE ŞİMDİKİ ZAMANDA YAŞAMAK, NEŞELİ VE ÖDÜLLENDİRİCİ BİR VARLIĞA YOL AÇACAKTIR.

Mantle’ın sorumlulukları onun için çok fazla olduğu zaman işte nasıl çöktüğüne benzer şekilde, masaldaki sumo güreşçisi de bilinçsiz yere düştü. Ancak, sumo güreşçisi etrafındaki sarı güllerin kokusundan dolayı enerji doluydu.

Peki, çiçekler neyi sembolize edebilir? Eski bir Çin atasözünde, bir gül izinin ellerde hep bir gül kalıntısı kaldığı söylenir.

Bu, güllerin Sivana Sisteminde altıncı erdeme dayandığı anlamına gelir – başkalarına bencilce hizmet etmeme kavramı.

Mantle’ın konuştuğu rahipler, diğer insanlara karşı her zaman nazik ve merhametli olmanın önemli olduğunu, bu da kendi hayatınızı iyileştirebileceğini söyledi.

Dünyada yayılabileceğiniz iyiliğin ve başkalarının hayatlarını iyileştirmenin yollarını düşünmek için her sabah bir dakikanızı ayırarak başlayın.

Başkalarına içtenlikle övmek, ihtiyaç duyduklarında arkadaşlarınıza yardım etmek ve ailenize karşı şefkat göstermek gibi şeyler yaptığınızda bu mümkündür. Nazik ve ciddiyetle yaşadığınızdan emin olmak, sizi daha mutlu bir yaşam biçimine yönlendirmenize yardımcı olacaktır.

Bir kez güller tarafından canlandırıldı, güreşçi elmasla kaplı bir yol keşfetti, bu da onu kalıcı bir sevinç haline getirdi.

Bilgeler için, “şimdi yaşamak” yedinci erdemdir. Mutluluğun aslında hedef olmadığını, ancak seyahatin kendisinin olduğunu anladılar.

Yaşam yolculuğu boyunca seyahat ederken, mutluluğa giden yol, küçük mucizelerle – yani elmaslarla – doldurulacaktır. Elmasları değerlendirebilmeniz için günlük olarak minnettarlık uygulamanız önemlidir.

Bu, sağlığınız, aileniz ve hatta ağaçlarda şarkı söyleyen kuşların sesi gibi küçük şeyleri tamamen takdir etmek anlamına gelir. Şu an hiçbir şey daha önemli değil.

Döndükten sonra, Mantle eski meslektaşı ile Sivana Bilgelerini karşılama yolculuğu hakkında konuştu. O zamandan beri, aklını paylaşmaya devam etti, böylece sözünü yerine getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.