Kitapozeti.Net

Fi Kitap Özeti Azra Kohen

01.01.2018
78

Son zamanların oldukça konuşulan kitap üçlemesinden birincisi olan Fi, Azra Kohen‘in kaleme aldığı oldukça özgün ve farklı bir kurguya sahiptir. Standart bir düzende ilerleyen hayatların ir anda değişmesini konu alan kitap kahramanları ile de sizlerin dikkatinizi çekecek cinsten. Azra Kohen ’in müthiş üslubu ile kaleme alınmış kitap oldukça farklı betimlemeler ile güzelleştirilmiş. Fi kitabı Duru Durulay ve Can Manay’ın aşk üzerine denemelerin konu alsa da oldukça farklı hayatları da içine çeken bir karadelik gibi büyüyen bir hikâyedir. Bu hikâyede herkes tarafını seçmek zorundadır. Can Manay bir psikologdur fakat bu mesleğini canlı yayında yapmaktadır. Bütün ülke ona hayrandır. Bir gün yolları Duru ile kesişir ve hayat artık onun için akmaya başlayacaktır. Fakat Duru ve Deniz sevgilidir. Bu durumda Can’ın planları ve oyunları devreye girer. Bu çifti ayırmanın türlü türlü yollarını denmeye başlar.  aslında aşkın asıl açılımını yapmaktadır.

Fi Kitap Özeti

Fi, yani altın oran, yani mükemmellik. Yaradılışımızda yer alan bu oran aslında insanın duyguları içinde geçerlidir. Bir kadının sevilmeyi fi oranında yaşamak istemesidir. Peki ya bu mükemmelliği ona kim verecektir. Can mı Deniz mi? Kitap içeriği tam anlamıyla aşkın ele alınışı olarak gözükmese de aslında Duru’nun yani kadının sevilmek istemesi ve ona bu istediği, aradığı sevgiyi verebilecek olan kişi ile ilgilidir. Kitapta Can Manay’ın işi gereği insanları çok iyi tanıması ile Duru’nun da ne istediğini bilmesi üzerine oyunlar oynaması ile sevgisini göstermeye çalışmaktadır. Duru bu sevgi karşısında oldukça tereddütlüdür fakat Deniz, Manay’ın oyunlarına gelmiştir ve Duru’yu kaybetmek üzeridir. Duru için mesleği oldukça önemlidir. Fakat, Deniz onun sadece sanat için sanat yapmasını ister. Duru ise hep göz önünde olmayı ve başrolleri oynamayı seçer. Her şey kırmızı bir tüy ile başlar. Duru’nun başrolünü oynadığı bale sahnesinde o kırmızı tüyü takarak fark yaratması ile yani Can Manay’ın kırmızı tüy oyunu ile. Okurları oldukça etkileyen ve kenedine bağlayan bu kitap kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Oldukça güzel bir kurgudan oluşan kitabın yazarı Azra Kohen bir üçleme halinde kitabın devamlarını da getirmiştir. Fi kitap özeti sizlere bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Müthiş Bir Kurgu

Fi kitabı oldukça farklı kurgulanmış bir kitaptır. Olayların akışı, sizlerin okurken tahmin edemeyeceğiniz şekilde sizleri alıp götürmektedir. Bu yönü ile bir solukta okuyacağınız bu kitap sizleri oldukça heyecanlandıracak. Özellikle aşkın asıl yaşanışını ele alması ile kurmaca duygular yerine gerçekleri gözler önünde seren bir kitap olmuş. Fi kitap özeti sizlere beklediğinizden daha fazlasını verecek. Hayal dünyanızın sınırlarını zorlayacaksınız ve kitabın akıcı dilinde hikayenin içinde kaybolup gideceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.