Kitapozeti.Net

Gelmiş Bulundum Kitap Özeti – Edip Cansever

15.12.2017
64

Edip Cansever’in şiirlerinin toplandığı , Türk şiir dünyasına katılmış en güzel eserlerden biridir. Edip Cansever’in farklı üslubu ile hayat bulan şiirler oldukça fazla okura hitap etmiş ve halen günümüzde de okunmaya devam etmektedir. Edip Cansever ikinci yeni akımına ayak uyduran bir şair olup, şiirlerinde de bu akımın etkileri görülmektedir. Yakın arkadaşlarından biri olan Turgut Uyar gibi oda çok sesli şiirleri ile çok konuşulmuştur. Çok sesli şiir sanatı oldukça zor bir anlatımdır ve Edip Cansever’in pek çok eserinde bu şiir kültürünün görülmesi ile de fark yaratmış bir şairdir. Onun şiirden anladığı, anlatılmamış olanı bulup, şiir ile anlatmaktı. Onun bu özgünlüğü pek çok yazar tarafından taklit edilmeye çalışılmıştır. Oldukça büyük kitlelere hitap etmesinin en büyük sebebi de onun özgünlüğüdür.  Kitap özeti de pek çok Edip Cansever şiirinden oluşmakta olan, mutlaka okunması gereken bir eserdir.

Şiirler yazdım, kitaplar okudum

Elime bir bardak aldım, onu yeniden oydum

Derinlerde kaldım böyle bir zaman

Kim bulmuş ki yerini, kim ne anlamış sanki mutluluktan

Ey yağmur sonraları, loş bahçeler, akşamsefaları

Söyleşin benimle biraz bir kere gelmiş bulundum.”

Şiiri ile pek çok kişinin beğenisini kazana şair, bu şiiri kitabının adı olarak seçerek yayınlatmıştır.

Edip Cansever’in Edebi Kişiliği

Edip Cansever, edebiyat dünyasında Oteller Şairi olarak da anılmaktadır. Bunun sebebi otellerle ilgili pek çok şiirinin bulunmasıdır. Edip Cansever’in en büyük özelliği ise ikinci yeni akımından etkilenmiş olması fakat şiirlerinde dize kullanmamasıdır. Şiir dizeler ile yazılır alışkanlığını ortadan kaldıran Cansever, arkasından gelen pek çok şaire de yol göstericilik etmiştir. Özellikle onun bu özgünlüğü, şiirlerine de yansımıştır ve özgün şiir yapısını şair arkadaşları bile taklit etmeye çalışmıştır. Fakat Cansever buna fırsat vermemiştir, sadece Turgut Uyar ile yakın arkadaşlık kurmuştur. Ayrıca birkaç eserinde de teatral yazım görülmektedir. Bu yönden de aranan isimlerden biri olarak Edebiyat tarihine geçmiştir.

Edip Cansever bir de çok yakın arkadaşı Turgut Uyar’ın ölümünden sonra Tomris Uyar ile ilişkisi olduğu yönün de çıkan haberler ile anılmıştır. Fakat bu durum tamamen söylenti olup, Tomris ile oldukça yakın arkadaşlardır. Çoğu şiirinin Tomris için yazıldığı söylense de Edip, bu durumun üzerinde çok fazla durmamıştır. Gelmiş Bulundum Kitap özeti de Edip Cansever’in özgün şiirlerinden oluşmaktadır ve bu şiirlerde aşk, dram, umut gibi pek çok farklı konuyu görebilmek mümkündür. Şair, hayatı boyunca yenilik ile yaşamış bir adamdır. Özellikle şiire getirdiği yenilikler ile edebiyat tarihinin unutulmaz isimlerinden biri olmuştur. Onun şiirlerinin özgünlüğünde ayrı bir tat vardır. Bakış açısı ile bir kez daha şiiri yazmak için yazmayanlardan olduğunu bu kitapta da çok güzel bir şekilde kanıtlamıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.