Kitapozeti.Net

Gen Bencildir Kitap Özeti – Richard Dawkins

08.04.2018
45

Gen Bencildir kitabı ’in kaleme aldığı bir kitap olup, kısa sürede çok okunanlar listesine girmeyi başarmıştır. Bu kitapta yazar oldukça eleştirisel bir üslup ile okurlarına seslenmiştir. Kitapta yazar, kişilerin davranışsal kurmalarından, çıkarcılıktan, saldırganlıktan kan bağı gibi konuları genetik ile ilişkilendirilerek anlatmayı seçmiştir. Genetik ile insanoğlunun pek çok farklı davranış eğilimde bulunmasından sık sık söz etmiştir. Söyleşi, tarzında yazılmış olan bu kitapta yazar okurlarını konu ile ilgili tartışmaya davet eder nitelikte. Özellikle yazarın kullandığı üslup oldukça rahat ve sadedir. Bu yönden de pek çok kişinin kolaylıkla bu kitabı okuyabilmesi sağlanmıştır. Popüler bir tavır takınan yazar, geniş bilgi birikimine de bu yazıda yer vermiştir. Özellikle gençlerin severek okumayı tercih edeceği bir kitap haline dönüşen bu içerik, genetik bilimi ile ilgili pek çok gözleme farklı bir bakış açısından bakmanızı sağlayarak sizleri aydınlatıyor. Gen bencildir kitap özeti sadece genetiği değil aynı zamanda günümüz toplumsal sorunlarına da yer vererek eleştirilerde bulunuyor.

Gen Bencildir Kitap Özeti

Yazar kitapta şempanzeler ile insanların gen benzerliğinden de bahsetmiştir. İnsanlar bu hayvan ile olan benzerliklerine rağmen hala onlara eciş bücüş yaratıklarmışçasına bakıyorlar diyerek de insanoğlunun düşüncelerini eleştirmiştir. Yazar bu kitapta okullarda gördüğümüz dersleri de daha farklı bir bakış açısı ile ele almıştır ve daha kolay, anlaşılır bir biçimde okurlarını bilgilendirmeyi de ihmal etmemiştir. Gen bencildir kitap özeti aslında kişilerin pek çok farklı konuda bilgi edinebileceği bir içeriktir. Kişiler bu kitabı bir kaynak olarak da rahatlıkla kullanabilirler. Özellikle lisans öğrencileri çok sık bu kitapla ilgilenmişlerdir. İçeriğinin oldukça bilgi verici oluşu ile merak uyandıran anlatımlarında yer verilmesi ile bir çırpıda okunacak bir eser ortaya çıkmıştır. Kitapta belirtilen tez ise bizlerinde tüm hayvanlar gibi genetik şifrelerden oluşmuş olduğumuzdur ve insanda bir makinadır görüşü benimsenmiştir. Yazar başarılı bir gende baskın olan geni bencillik olarak yorumlamıştır. Bu kitapta bazı konular hakkında da ağır eleştiriler yer alamktadır. Yazar sevgi, istek, inanmak gibi duygusal kavramlara da yer vermiştir ve bu kavramlar da gene genetiğin şifleri ile açıklanmıştır.

Gen bencilliği kitap özeti aslında adını taşıdığı yasayı ele almaktadır. Yazara göre her şey kolaylıkla gen ile çözülebilmektedir. İnsan duyguları, davranış biçimleri, psikoloji gibi pek çok kavramın gen biliminde tanımı ve açıklaması bulunmaktadır. Fakat gen bencildir ve bazı kalıcı özellikler baskın olarak kişilerde yer edindiğinde yazara göre bu bir bencilliktir. Aynı zamanda kişilerin bu gen özelliklerine karşı davranış sergiledikleri ve bazı psikolojik olaylarında tamamen gene göre oluştuğunun altı çizilmektedir. Bir ders kitabı niteliğinde olan bu kitap farklı üslubu ile ve güzel betimlemeleri sayesinde sizleri bambaşka bir dünyanın içine çekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.