Kitapozeti.Net

Genç Werther’in Acıları Kitap İncelemesi – Goethe

30.05.2019
31

Goethe’nin bu eserinin henüz 25 yaşındayken yazdığını ve kitabı yazmasının ardınan Werther Sendromu ortaya çıkmış ve pek çok intihar vakası ile karşılaşılmış. Kitabın içinden çıkıp şehri donatan bu gençlerin, duygularına tercüman olan bu kitaba biraz göz atalım

Kitap, bir hukuk stajyerinin, nişanlı bir kadın olan Lotte’ya duyduğu aşkı ve bu aşkın çerçevesinde gelişen olayları mektuplarıyla yazarak anlatıyor. Kitap bu yönüyle tıpkı Dostoyevski’nin İnsancıklar eserinde olduğu gibi mektuplardan oluşuyor.

Lotte nişanlı ve soylu bir aileden gelen bu kıza aşık olur ve intihara kadar sürecek hikayeyi anlatmaya başlar mektuplarında. Evliliğe engel olamayacak olan Werther ise, aile dostu olmayı tercih edip beklemeye başlar fakat Lotte’nun bir daha görüşmemek isteği üzerine “Elveda” diye bitirdiği mektubunda intiharı tercih eder. Aşkın insana neler yaptırabileceğinin en açık kitaplarından biri olan Genç Werher’in Acıları, gerçek olaylardan da izler taşımakta. Bu yönüyle eser, gerçekçilik kategorisinde ele alınabilir. Nitekim, kitabın etkisiyle intihar eden gençlerin bu duyguları ne kadar yoğun yaşadığını anlamak zor değil.

Goethe’nin yaşamından da parçalar bulabileceğiniz gibi anlatımındaki ustalığıyla beraber ne kadar iyi olduğunu görebiliyorsunuz. Goethe’nin yaşadığı zamanda bizlere aktardığı farklı bir olay ise şudur: bireyi önemsemek ve toplumun kargaşasından sıyrılıp duygularıyla beraber yaşatmak.

Goethe’nin anlatımındaki ustalık karşısında, zamanında yaşayan editörlerin büyük bir desteğini gördüğü tarih yazmıştır. Bu kitabıyla ünleniyor olmasının yanında Goethe, yazarlığının şöhretini büyük ölçekte kazanmıştır. Henüz genç yaşında başyapıt yaratmış ve çağının en iyi yazarlarından biri olmayı başarmıştır.

Goethe’nin daha sonralarda kitap ile ilgili olarak pek iyi anıları olduğu söylenemez. Kitap ile ilgili söylediklerinden, açık bir şekilde kitaptan memnun olmadığını ve herkesin biraz da olsa kitapta kendisi bulabileceğini görmenin acısını yaşadığını söyler.

Goethe’nin bu muazzam eseri, gerek üslubu gerekse karakterleri üzerindeki yorumlamalarıyla birlikte damga vurmaya başarmış ve edebiyat sahnesine çok önemli bir edebi dehayı çıkartmıştır. Kitabın etkileyebilirliğinin ne ölçüde olduğu, Paris sokaklarında mavi ceket ve sarı pantolonla dolaşan gençlerden, intihar etmiş pek çok kişiden anlayabiliyoruz. Buna Werther Sendromu demişler, peki başka ne denebilirdi ki ?

“ Nasıl oluyor da insanı mesut eden bir şey aynı zamanda felaketinin de kaynağı oluyor.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.