Kitapozeti.Net

Göğe Bakma Durağı Kitap Özeti – Turgut Uyar

15.12.2017
27

Turgut Uyar’ın müthiş kaleminden çıkma şiirlerinin bir araya toplandığı bu şiir kitabı, sizlerin şiiri bir kez daha sevmesini sağlayacak. Turgut Uyar, aşk şairi olup, özellikle Tomris Uyar’a yazdığı şiirleri ile oldukça sevilen bir şairdir. Turgut Uyar’ın şiirlerini okurken adeta onun ruh haline bürüneceksiniz. Aşk şairi olarak anılan Turgut Uyar, en çok eserini eşi Tomris Uyar hayatına girdiğinde vermiştir ve adeta onun için ve şiirleri için Tomris, bir dönüm noktası olmuştur. Şairin en çok sevilen şiirlerinden biri olan , kitabına da ismini veren bir şaheserdir. Göğe Bakma Durağı kitap özeti, sizlere aşkın her halini anlatacak şiirler ile doludur. Şiir severlerin dönüp dönüp tekrar okuyacağı bir şiir kitabı olup, içerisindeki pek çok eser ile de çok fazla anılan Turgut Uyar, herkesin kitaplığında olması gereken bir esere imza atmıştır. İkinci yeni akımına ayak uyduran Turgut Uyar, şiirlerinde de bu akımdan izler barındırmaktadır.

“ Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum, göğe bakalım,

Tuttukça güçleniyorum, kalabalık oluyorum

Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi, ağaçlar gibi

Sularım ısınsın diye bakıyorum, ısınıyor

Seni aldım, bu sunturlu yere getirdim

Sayısız penceren vardı, bir bir kapattım

Bana dönesin diye bir bir kapattım

Şimdi otobüs gelir, biner gideriz

Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç

Bir ellerin bir ellerim yeter belleylim yetsin

Seni aldım bana ayırdım durma kendini anlat

Durma kendini anlat

Durma göğe bakalım”

Göğe Bakma Durağı Kitap Özeti

Göğe Bakma Durağı, içerisinde pek çok akıllara kazınmış Uyar şiiri ile doludur. Özellikle filmlere bile konu olmuş bu şiirleri, sokak şiiri adı altında, her yerde görür olmamız da şairin kaleminin ne kadar çok beğenildiğinin kanıtıdır. Göğe Bakma Durağı kitap özeti sizlerin şiir listenize eklemeniz gereken pek çok eser ile doludur. Turgut Uyar’ın şiirlerinde görülen duruluk da her kesimden ve her yaştan okura sahip olmasını sağlamıştır. Şiirlerinin kolaylıkla anlaşılabilir olması ve verilmek istenilen duygunun okura kolaylıkla geçmesinden dolayı da okurları tarafından oldukça beğenilen bir şairdir Uyar.

Turgut Uyar’ın Edebi Kişiliği

Turgut Uyar, genç yaşta edebiyat hayatının içerisinde yer alan, hikâye ve deneme yazıları ile kendini göstermeyi başarabilmiş bir yazardır. Daha sonraları hayatına Tomris, yani o büyük aşkının girmesi ile şiir dünyasına pek çok eser kazandırmış ve en çok aranan şairlerden biri olmuştur. Göğe Bakma Durağı kitap özeti de pek çok şair tarafından beğenilip takdir edilmiş bir kitaptır. Özellikle kitaba adını veren Göğe Bakma Durağı şiiri bir anda dillere pelesenk olmuş ve dilden dile dolaşmıştır. Halk tarafından da şairler tarafından da oldukça beğenilen eser, şairimizin en çok sevilen şiirlerinden biridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.