Kitapozeti.Net

Göğü Delen Adam Kitap Özeti – Erich Scheurmann

16.04.2018
58

Şehir yaşamını hiç tanımayan Şef Tuiavii bir gün şehre getirilir ve göğü delen adam kitap özeti Şef’in bakış açısından şehir hayatını anlatmaktadır. Okuyucu bu bakış açısıyla tanıştıktan sonra modern olarak nitelediği hayatını sorgulamak zorunda kalacaktır.

Şef Tuiavii

Şef yaşadığı topraklardan ve doğal yaşamından ayrılır ve kent yaşamının içine girer. Şef beyaz adamın yaşamına ve yaşama şekline bir türlü anlam veremez. İnsanların teknoloji, modernlik ve zenginlik adı altında yaşadığı saçmalığı göğü delen adam kitap özeti insanların suratına vurmaktadır. Bu kitabı okuyan her insanın hayatını sorgulaması kaçınılmazdır.

Şef şehir hayatını kendi bakış açısıyla anlatır ve ilk dikkatini çeken beyaz insanların barınakları olur. Çok katlı evleri bir taş sandığa benzeten Şef, bu evlerde farklı bölmelerde yaşayan insanların birbirleriyle olan ilişkilerine de bir anlam veremez. Bu insanların ilişkileri arasındaki yapaylık ve mesafe Şef’i çok şaşırtır.

Beyaz insanın zaman konusunda yaşadığı sorun de Şef için anlamsızdır. Zamanın bölünmesi, saatle tanımlanması gereksizdir zira zaman hep aynı süredir ve hep orada durmaktadır. Beyaz insana zamanın bir türlü yetmemesine hayret eden şef, insanların sürekli zamansızlıktan yakınmasına da bir anlam veremez. Anlam veremez çünkü beyaz insan zevk aldığı şeyleri sürekli zamansızlık nedeni ile ertelemektedir. Oysa yaşam insanlara canlarının istediğini dilediklerinde yapabilmelerine imkan tanımıştır.

Şef için gazete de aynı şekilde hayret vericidir. Beyaz insanın uyanır uyanmaz dünyada yaşananları öğrenmek için gazetelere gömülmesine anlam veremez. Bilgiler kağıtlar yoluyla insanlara aktarılıyorsa ve insanlar aynı bilgiyi öğreniyorlarsa bir araya geldiklerinde ne konuştuklarını merak eder.

Şef için beyaz insanın meslek kavramı da ilginçtir. Şef’e göre meslek bir insanı hayatı boyunca aynı şeyi yapmaya mahkum eder. Beyaz insan bir mesleği olsun diye çabalar, bir meslek edinir ve hayatı boyunca aynı işi yapar. Şef insanların mesleklerinden keyif alıp almadıklarını da anlayamaz çünkü beyaz insan sürekli şikayet etmektedir.

Yaşamın Getirdikleri

Şef’in beyaz insanın hayatına dair yaptığı gözlemlerin anlatıldığı göğü delen adam kitap özeti yaşadığı hayatı sorgulayan ve bu hayattan memnun olmayan insanlara yeni bir bakış açısı getirebilir. İnsanların çoğu yaşadığı hayatın anlamsızlığının farkındadır fakat bu hayatın getirdiği nimetlerden de vazgeçememektedir.

Kimilerine göre göğü delen adam bir kişisel gelişim kitabı olarak da okunabilir. İnsanoğlu sahip olduğu değerlerin önemini kavramakta zorlanır ve kıymetini de bilmez. Öğretilmiş yaşamlar yaşayan insan için özgürlük kavramı da kısıtlamalarla doludur çünkü yaşadığı hayatta vaz geçemeyeceği pek çok unsur vardır ve teknoloji de bunların başında gelir.

Dünyada birçok kabilenin ellerinde imkan olmasına karşılık yaşama şekillerini değiştirmediği ve kendi dünyalarında kaldıkları bilinmektedir. Belki de insan için en doğrusu teknolojiye hiç bulaşmamış olmaktır fakat artık bunun için çok geç kalınmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.