Kitapozeti.Net

Grinin Elli Tonu Kitap Özeti – E. L. James

28.02.2018
52

İngiliz yazar E. L. James tarafından yazılan grinin elli tonu kitap özeti yayımlandığında hakkında en çok konuşulan kitap haline gelmişti ve en çok satanlar listesinde zirveyi uzun süre bırakmamıştı. Kitap erotik bir kitap ve insan doğasının sapkınlıklarını işliyor. Kitap okuyucuların sapkın olan nedir sorusunu sormalarını sağlıyor ve sapkınlık anlayışının kişiye göre değişebileceğine işaret ediyor. Bütün dünyada çok ses getiren grinin elli tonu ülkemizde de ilgiyle karşılanmıştı.

Anastasia Steel grinin elli tonu kitap özeti kadın kahramanı. Steel cinselliği yaşamak için aceleci davranmayan bir üniversite öğrencisidir. İlk cinselliğini gerçekten arzu duyduğu bir insanla yaşamak istemektedir. Edebiyat fakültesinde okuyan Steel röportaj için bir işadamının ofisine gider. İş adamı, çok zengin ve güçlü Christian Grey’dir. Steel Grey’den çok etkilenir ve arzular. O noktada ilk cinsel deneyimini Grey ile yaşamaya karar verir. Etkileşim karşılıklı olunca da Steel için bir cinsel maceranın kapısı açılmış olur. Romantik başlayan ilişki sapkınlıkla devam edecektir. Steel genç ve saf bir üniversite öğrencisidir. Röportaj için gittiği Grey ise her şeye sahip genç yakışıklı bir erkektir. Grey’in Steel hakkındaki düşünceleri, Steel’in hayal ettiğinin çok ötesidir.

Steel ilk defa Grey’in evine gittiğinde ilk beraberliğini yaşar ve artık Steel için Grey çok özel bir insan haline gelmiştir. İlişkileri devam ederken Grey’in beklentileri değişmeye başlar. Grey’in karanlık bir yüzü vardır ve bu yüz ortaya çıkmaya başlamıştır. Grey, Steel’i evindeki özel bir bölüme götürür. Bu bölümde yer alan seks oyuncakları Steel’in ürkmesine neden olur.

Grey cinsel ilişki yaşarken hakimiyet kurmaktan zevk alan bir adamdır ve sado mazoşist eğilimleri vardır. Steel ilk kez yatağa bağlandığında büyük bir korku yaşasa da aynı derecede zevk de almıştır ve bu zevk onu ürkütmüştür. İlişkileri bu boyutta devam eder ve Steel her şeye sahip bir insanın neden bu tarz eğilimleri olduğunu anlamaya çalışır.

Yazar grinin elli tonu kitap özeti ile bu garip ilişkiyi anlatmağa devam etmektedir. Steel büyük bir ikilem yaşamaktadır. Cinselliğe değişik bir başlangıç yapmıştır ve bundan hoşlanmıştır. Yaşayacağı başka normal deneyimlerden zevk almayacak olmaktan ürkmektedir. Bu nedenle hayatına ne şekilde devam etmek istediği konusunda bir tercih yapar. Grey ile olan ilişkisini zor da olsa bitirir. Romanda baskın karakter Grey olsa da roman Steel’in duyguları etrafında dönmektedir.

Roman bütün dünyada çok fazla okunmuştur. Ülkemizde de okunma sayısı çok yüksektir. Romanı en çok kadınların okuması ve kadınların beğenmesi ise garip bir ironidir. Pornografik bir roman olması tüm dünyada sekse duyulan ilginin devam ettiğini göstermektedir. Kitabın daha sonra filmi de çekilmiştir ve film de aynı derece ilgi görmüş ve izlenmiştir. Roman en çok satanlar arasına girmiştir fakat edebi yönü tartışma konusudur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.