Kitapozeti.Net

Guguk Kuşu Kitap Özeti – J. K. Rowling

16.04.2018
20

Roman özgürlüğü konu edinmektedir. Bir tarafta özgürlük diğer yanda özgürlüğü emri altına lamaya çalışan kişiler. Bu iki birbirinin zıttı düşüncenin mücadelesini konu alan kitap kısa sürede oldukça beğenilmiştir ve çok okunanlar arasına girmeyi başarmıştır. Guguk kuşu toplumsal olguların farklı bir kurgu ile anlatılmasını ele almaktadır. Guguk kuşu başka bir kuşun yuvasına gider ve kuş yuvadan ayrılınca kendi yumurtasını kuşun yumurtalarından birinin yerine koyar. Zaman içerisinde yumurtadan çıkan guguk kuşu diğer yumurtalardan farklı olduğu için dışlanır. Aslında guguk kuşu toplumda yer edinememiş insanları anlatmaktadır. Oldukça farklı bir kurgusu olan bu kitabı oldukça beğeneceksiniz. Betimlemeleri ve farklı kurgusu sayesinde sizleri güzel bir hikâye içerisinde toplumsal olgular ile baş başa bırakıyor yazar. Guguk Kuşu kitap özeti, okurlarına toplumdan ayrıştırılmış insanların hayatını anlatmaktadır.

Guguk Kuşu Kitap Özeti

Kitap bir akıl hastanesinde başlamaktadır. Kızılderili Şefi isimli bir hasta vardır ve bu hastanın topluma geri kazandırılması için çabalanmaktadır. Fakat bu insanlar neden toplumdan dışlanmışlardır? Bunun sebebini bilmeden sonucuna gitmeye çalışan insanların gerçekten iyileştirmede başarılı olup olmadıkları ile olaylar başlayacaktır. Mc Murphy adında bir hasta bulunmaktadır. Bu hasta iyileştirilmez olarak konumlandırılmıştır. Hâlbuki hastanın özgür bir ruhu vardır ve bu yüzden de toplumdan farklı kılınmıştır.

Kahramanımız 35 yaşında olup, evlenmemiştir. Aslında eski bir asker olan Murphy zamanında esir kampından esirleri kurtarmıştır, üstün başarı madalyası bile almıştır. Peki, nasıl olmuş da tımarhaneye kapatılmıştır? Zaman içerisinde alınan kararlara uymadığından dolayı ordudan atılmıştır ve kısa sürede toplumun huzurunu kaçırdığı için de mahkeme kararı ile tımarhaneye yerleştirilmesi karar verilmiştir. Murphy buna hiç itiraz etmemiş hatta eğlenceli bile olabileceğini düşünmüştür.

REKLAM ALANI

Guguk kuşu kitap özeti aslında toplumdaki insanların neye göre yargılandığını ele alan bir kitaptır. Bu doğrular kurallar kimin doğrularıdır? Özgürlük nedir? Pek çok olgunun ele alındığı bu kitap hikâyesinin yanı sıra sizlere sorduğu sorular ile de kafanızı kurcalayacak ve toplum üzerine tekrar düşünmenizi sağlayacak bir kitaptır. Oldukça farklı bir kurgu ile okurları kendine bağlayan hikâye, kısa zamanda okurlar tarafından da çok beğenilmiştir. Özellikle anlatılmak istenen olguların bir guguk kuşu hikâyesi ile oldukça basit bir şekilde okurlara geçirilmesi çok hoş olmuştur. 1975 yılında bu roman oldukça beğenildiğinden dolayı beyaz perdeye aktarılmıştır ve bu hali ile de insanlar tarafından oldukça ilgi toplamıştır. Kitap aslında günümüz insanının farklı bir yaşam sürmeye başladığında hemen göze çarpması ve bu toplumsal kuralar içerisinde boğulmasını anlatan bir kitaptır. Farklı olmanın suç sayıldığı bir dünya da aslında herkes birbirinden çok farklıdır, kimse aynı olamaz. Duygular, yetenekler hepimizi birbirimizden farklı yapan pek çok olgu varken insanlar tek bir tip halinde toplumda yer edindirilmeye çalışılmaktadır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.