Kitapozeti.Net

Gülibik Kitap Özeti – Çetin Öner

11.12.2017
78

romanı, küçük bir çocuk ve Gülibik adındaki bir horozun hayatını ele almaktadır. Yoksul bir köyde hayatını sürdürmeye çalışan bir ailenin küçük çocuğu Kınalı bir tavuk ile sürekli oynamak ister fakat tavuk kuluçkaya yattığından hiç oralı olmaz. Sonunda tavuk kuluçkadan kalkar ve civcivler dünyaya gelir. Çocuk tavuklardan ziyade horozu Gülibik ile oynamayı severdi. Arkadaşları ise horozları sevmez, tavuklarla oynarlardı. Hatta ufaklığın Gülibik ile olan bu ilişkisini anlamayarak, horozdan nefret ederlerdi. Bir gün soğuk kış havalarından dolayı Gülibik hastalandı. Çocuk onu eve alarak bakmaya, iyileştirmeye başladı. Bu durum çocuğun ailesinin de dikkatini çekti ve onlarda çocuğun bir horozu bu kadar çok sevmesini bir türlü anlayamamışlardır. Yoksul bir aileye sahip olan çocuk, bir gün pazarda babasını görür ve babası tavukları satmaktadır. Fakat bu tavukların arasında bizim Gülibik de vardır. Bunu gören çocuk bu duruma hemen müdahale eder ve Gülibik ’ini hemen satılmaktan kurtarır.

Gülibik kitap özeti; bir çocuk kitabı olması ile hemen okuyabileceğiniz bir kitaptır. Fakat duygu olarak içerisinde sevginin ne kadar büyük olduğunu barındırır. Bu sevgi sonunda sevdiklerimizi kaybetsek bile bitmeyecek bir sevdir. Çetin Öner’in kaleme aldığı bu kitap sonunda küçük çocuğun babası parasızlıktan Gülibik’i horoz dövüşlerine sokar. Gülibik birkaç dövüşü kazanır. Fakat bir gün kaybedeceği dövüş gelir çatar, sadece dövüşü değil Gülibik bu dövüşte hayatını da kaybeder. Bu olay küçük çocuğun gözleri önünde olur. Çocuk küçük yaşta sevdiğini kaybetmenin nasıl bir duygu olduğunu tatmıştır. Bu duruma çok üzülür ve hayatı boyunca da Gülibik’i asla unutamayacaktır. Gülibik bir horozdur horoz olmasına ama oda sevilmeye muhtaç bir canlıdır. O küçük saf kalbi ile onu en çok seven küçük çocuk artık Gülibik olmadan sevgisiz bir şekilde hayatına devam edecektir.

Gülibik Çocuk Romanı

Gülibik bir çocuk romanıdır fakat pek çok duyguyu içinde barındırır. Büyüklerin bile tekrar tekrar okumak isteyeceği, Çetin Öner’in kaleme aldığı bu kitap oldukça sade bir dil ile yazılmıştır. Bu yönü ile de çok çabuk okunacak bir kitaptır. Anlaşılması kolay dili ve akıcı konusu ile, özellikle de Gülibik’in bu acıklı hikayesi sizleri oldukça etkileyecektir. Küçük yaşta bir çocuktan sevmeyi ve kaybetmeyi öğreneceksinizdir. Gülibik kitap özeti sizlere pek çok şey vaad ediyor. Bu kitabı sadece özetini okumak ile bırakmamalısınız, kısa ve akıcı bir kitap olması ile baştan sona hissederek okumanız gereken bir kitap. Gülbik’in hikayesi ile sizleri oldukça farklı bir kurgu ve dram bekliyor olacak. Küçük bir çocuğun dünyasını gözler önüne seren bu kitap mutlaka okunması gereken eserlerden biri olarak kütüphanenizde yer almalıdır. Her yaştan insanın rahatlıkla okuyabileceği bu kitabı hala okumadıysanız hemen başlamalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.