Kitapozeti.Net

Güneşi Uyandıralım Kitap Özeti – Jose Mauro De Vasconcelos

18.04.2018
90

Yazar Şeker Portakal’ından tanıdığımız Jose Mauro De Vasconcelos bu eserini Şeker Portakalı’ nın devamı niteliğinde yazmıştır. Güneşi uyandıralım kitap özeti Kahramanımız Zeze artık 11 yaşındadır ve zengin bir aileye evlatlık verilmiştir. Bir gece uyurken bir ses duyar. Bu çurçuru kurbağasıdır ve Zeze’ ye yardım edeceğini söyler. Daha sonra Zeze’nin kalbinin olduğu yere yerleşir. Zeze zatürre olmuştur ve okula gidemeyecek kadar hastadır. Bir hafta gibi bir süre yattıktan sonra okula geri döner. Ve artık kalbine yerleşen Çurçura Adam’a her yeri gösterebilecektir. Okula geri dönüşüne en çok Peder Fayolle sevinmiştir. Zeze hemen olanları pedere anlatmaya başlar. Zeze büyümüş ve asileşmiştir. Bir sinema filminde gördüğü karakteri hayali babası yapar.

Güneşi uyandıralım kitap özeti

Okula giderken üniforma giyen Zeze ve arkadaşları sıcak yaz günlerinde bile üniformalarını boğazlarına kadar çekmek zorundadırlar. Bu durum karşısında sinirlenen Zeze gömleğinin üst düğmesini açık bırakarak gitmeye başlar. Okul müdürü bu konuya çok kızar fakat Zeze her gün aynı şekilde gitmeye karar verir. okulda yapılan toplantıda veliler de Zeze’ ye hak verirler ve üniformalar değişir. Ameliyat olmak zorunda olan babası yüzünden Zeze okul yurdunda kalmak zorunda kalır. Bu durum onun için bir ödül, bir tatil olmuştur çünkü istediğini yapabilecektir.

Bir süre sonra Zeze ile babasının arası açılmış hatta Zeze eve gitmek istememiştir. Fakat Pederin zorlamalarıyla eve gitmiş ve babasıyla arasındaki soğukluk bir süre daha devam etmiştir. Zeze artık geri dönmüştür ve yaramazlık yapmaya tam gaz devam etmektedir. Yeni bir merak edinmiş, bu merak akşamları hava karardıktan sonra Manuel Machado’nun ormanına gitmek olmuştur. Ormanda insanları korkutmak için yankılı seseler oluşturur ve yöre halkı artık bu esrarengiz sesleri konuşmaya başlamıştır. Bir gece aşçı Zeze’yi yakalar ve bu oyuna son vermek zorunda kalır. Zeze artık büyümüş ve Maurice de onun ziyaretine pek gelmemektedir. Yüreğindeki kurbağa ise artık Zeze’nin onsuz yapacağını düşünür ve gitme kararı alır. Zeze ise yeni duygular keşfetmeye başlamıştır. Bu duygu aşktan başkası değildir.

Güneşi uyandıralım kitap özeti

Zeze yoksul bir ailede büyümüş oldukça akıllı, aktif ve sosyal bir çocuktur. Küçüklüğünden bu yana hemen herkes Zeze’nin yaramazlıklarından şikayetçi olmuşlardır. Zeze kendi ailesinin yanından ayrılmış başka bir aileye evlatlık verilmiştir. Oldukça zengin olan bu aile Zeze’ ye çok iyi bakmaktadırlar. Fakat bu yaramaz çocuk asla akıllanmıyor gün geçtikçe babası ile arası bozulur. Zeze artık daha başka yeni şeyler keşfetme kararı alır ve bu duygu aşk olacaktır. Bakalım bizim minik Zeze’miz aşk karışında sağlam durabilecek mi? ilk aşk onda ne gibi izler bırakacak? Kitapta tamamen Zeze’nin çocukluk günlerinin sonları ergenlik dönemlerinin başlangıçlarından bahsetmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.