Kitapozeti.Net

Gurur ve Önyargı Kitap Özeti – Jane Austen

16.04.2018
64

Gurur ve önyargı kitap özeti, bu kitapta Netherfield’de yaşayan Bennet ailesi, beş kız çocuğuna sahip bir ailedir. Annelerinin en büyük hayali kızlarının ilerde uygun erkekler ile yuva kurmalarıdır. Şehre yeni taşınan Bay Bingley oldukça varlıklı bir adam ve yüksek maaş aldığı bir işte çalışmaktadır. Bu durumda Anne Bennet kızlarından birinin Bay Bingley ile evlenmesini arzulamaktadır. Yaşadıkları bölgenin adetlerine göre yeni taşınan bir komşunun evine ilk ziyareti evi ziyaret edemezse diğer aile üyeleri o evi ziyarete gidemezler. Kocasıyla bu durumda konuşan Anne Bennet, kocasının o evi çoktan ziyaret ettiğini öğrenecektir.

Bay Bennet karısının baskı yapacağını bildiği için çoktan Bay Bingley’i ziyaret etmiştir. Daha sonra Bay ve Bayan Bennet, Bay Bingley’in katılacağı bir balo beklerler ve beklenen balo gerçekleşir. Bay Bingley Bennet ailesi ile baloda tanışmış ve büyük kızları olan Jane’e ilgi duymuştur.

Bu durum Bayan Bennet’in çok hoşuna gitmiştir. Bingley’in arkadaşı Bay Darcy de ailenin ikinci büyük kızı olan Elizabeth’in dans teklifini reddederek kibirli bir izlenim bırakmıştır. Saatler ilerledikçe Jane ve Bay Bingley birbirlerinden epey hoşlanmışlardır. Bir sonraki davetlerde ise Darcy Elizabeth’ten etkilenmeye başlamıştır. Bay Bingley Jane için özel bir yemek daveti vermiş ve Bay Bingley’in evi uzak olduğu için Jane davete at ile gitmiştir. Fakat yolda çok şiddetli bir yağmur başlamış ve kız sırılsıklam olmuştur.

Jane hastalanır ve Bingley onu hasta hali ile eve göndermek istemez. Kardeşinin hasta olduğu haberini alan Elizabeth Bingley hanesine doğru yola çıkar. Ablası iyileşene kadar birkaç gün birlikte Bingley’e misafir olurlar. Daha sonra Anne Bennet kızlarını alarak evlerine dönerler. Eve döndükten sonra oturdukları evin tek varisi olan Bay Collins onları ziyaret eder. Adama karşı büyük bir ön yargı taşıyan Bennet kızları bu durumu hiç hoş karşılamazlar nitekim Bay Collins Elizabeth’e evlenme teklifi eder ve teklifi geri çevrilir. Elizabeth ise yakışıklı subaylardan biri olan Wicham ile ilgilenir.

Elizabeth’in yakın arkadaşı Charlotte Lucas Bay Collins ile nişanlanmıştır. Durum Elizabeth’in canını sıkmıştır. Charlotte durumunu Elizabeth’e yaşının iyice ilerlediğini ve Bay Collins ’in mal varlığının onu rahat bir hayata erdireceğini söyleyerek açıklar. Jane Bingley’i görme umudu ile Londra’ya gitmiş ve Bay Bingley’in kız kardeşi tarafından oldukça kaba bir şekilde karşılanmış ve Bay Bingley ile evlenme hayali suya düşmüştür. İlkbahar ayları geldiğinde Elizabeth Charlotte ziyarete gider ve orda Bay Darcy ile karşılaşır. Bay Darcy artık Elizabeth’e evlenme teklifi eder ve reddedilir. Bu duruma gerekçe olarak ise Bay Darcy ’in kibirli ve kaba oluşunu göstermiştir. Askeri birlikler kasabayı yavaş yavaş terk etmeye başlamıştır ve bu durum Bennet kızlarını oldukça üzmüştür.

Gurur ve Ön Yargı kitap özetini sizlere sunduk. Hikayenin ayrıntılarını ve devamını kitabı satın alarak okuyabilirsiniz. Kitap hikayeden de belli olduğu üzere oldukça akıcı şekildedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.