Kitapozeti.Net

Güz Sancısı Kitap Özeti – Yılmaz Karakoyunlu

13.07.2018
40

Yılmaz Karakoyunlu’nun kaleme aldığı kitap sizlere tarihin tozlu sayfalarını sunuyor. Yazarın bu kitabı tarihi bir eleştiri olma niteliği de taşımaktadır. Yazar 1950 yıllarında İstanbul2da geçen siyasi sorunları ele alarak o dönemdeki insanların psikolojisine de yer vererek sizleri aydınlatıyor. Yazar o dönemin tüm mekânlarını da güzel bir betimleme ile sizlere dönemin kurgusunu güzel bir şekilde geçiriyor. Özellikle romanda yer alan karakterlerin farklı ırklardan olması ile de kültürel farklılığı gözler önüne seren bir eser ortaya çıkartmıştır. Romandaki karakterler, Ester, bir Yahudi’dir, Rhea Rum, Katerina Rus, Behçet ise Türk bir karakterdir.

Dönemin şartlarında insanlar hangi din ve kültürden olurlarsa olsunlar mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaktadırlar. Dayanışma içinde birbirlerini anlayarak yaşayan bu farklı kültürden insanların hayatları bir anda değişecektir. Güz Sancısı kitap özeti sizlere aşkı da anlatan bir kitaptır. Kitapta Behçet karakteri âşık olunacak bir karakter şeklinde yansıtılmaktadır. Farklı ırklardan kadınlar Behçet karakterine hayranlık duymaktadırlar. Behçet hem yakışıklı hem de tıp öğrencisi olması ile dikkatleri üzerine çeken bir karakterdir. Bir gün kadın karakterlerden Ester, Behçet’e muayene olmak için gelir ve Behçet’in kadını sadece muayene etmesi ve art niyetle bakmamasından dolayı kadın adamdan oldukça etkilenir. Ester aslında kötü kadın rolündedir. Hikaye bu iki karakterin arasında geçen ilişkiler ile dönmektedir.

Güz Sancısı Kitap Özeti

Romanda anlatılan bir diğer içerik ise 6 Eylül gecesi yaşanan siyasi olaylardır. Bu olaylar hakkında da kitap aslında tarihe ışık tutar niteliktedir. Bu kitapta 6-7 Eylül olaylarında yaşananlardan dolayı ülkeyi terk etmek zorunda kalan Rum, Ermeni ve Yahudilerin hayatlarını ele alan yazar, olayların içine bir de aşk eklemiştir. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin , yani Kıbrıs’ın Türk kalması için çabalayan halk ve olayların patlak vermesi, dükkanların yakılması, sokakların yıkılması gibi pek çok siyasi olayın da kitapta yer alması aslında o dönemdeki insanların psikolojilerini de gözler önüne sermektedir. Bu saldırılar gerçekleşirken kitabımızda yer alan Türk karakterler azınlıkları korumaktadırlar. Oluşan ırk ayrımından dolayı mağdur olan azınlıkların koruma altına alınması için adam öldürmeyi bile göze alan karakterler, başarılı oluyorlar. Hikaye de farklı kültürlere sahip insanların ne olursa olsun barışçıl bir şekilde birbirlerine destek olarak yaşamayı çalıştıkları yazar tarafından okurlarına güzel betimlemeler ile başarılı bir şekilde geçiriliyor.

Güz Sancısı Kitap özeti sonunda azınlıklar göç etmeye başlıyorlar. Ester İsrail’e gidiyor. Rhea Selanik’e göç ediyor. İlerleyen zaman içerisinde karakterlerden Ester ’in bir Yahudi ile evliliği sonucu olan çocuğuna Behçet ismi verildiği görülüyor. Romanda yaşanan tüm olaylar gerçeklikleri ile sizlere anlatılıyor. Samimi ilişkilerin, dostluklarını güzel gidişatını etkileyen bu siyasi durum aslında insanların birbirlerine daha sıkı bir şekilde bağlanmasını da sağlamıyor değil.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.