Tolstoy’un müthiş romanı , Rus – Kafkas savaşını anlatmaktadır. Savaş başlı başına olumsuz bir olay olduğundan savaşın hiddeti ile sevginin gücünü anlatmaktadır. Hacı Murat, aslında savaşın acımasızlığını ve insanlar üzerindeki etkisini anlatmaktadır. Hikâye Tiflis, Gürcü ve Çeçen şehirleri arasında gerçekleşmektedir. Roman aslında psikolojik olarak konuları ele almaktadır.

Hacı Murat kitap özeti olarak, aslında başkahraman olan Hacı Murat’ın Ruslarla olan savaşını anlatmaktadır. Savaş her yönden insanların üzerinde kötü etkiler bırakmaktadır. Bu romanda da tamamen savaş psikolojisini görmektesiniz. Hacı Murat savaş sırasında Ruslara sığınmış bir çeçendir. Hacı Murat arkadaşı Şeyh Şamil ile sıkı bir dostluk içerisindedir ve bu dostluğu kendi lehine çevirmeye çalışmaktadır. Dostunu kendi evinde misafir eder ve kültürünü tanıtmaya başlar. Aslında Ruslara sığınmış olan bu başkahramanımız halen kendi kültürünü kaybetmediğini arkadaşına göstermeye çalışmaktadır. Aslında Hacı Murat’ın amacı tamamen Rusların elinden ve savaşın etkilerinden kurtulup, ailesini de bu durumdan kurtarmaktadır. Romanda başkahramanımız sık sık Rusları da eleştirmektedir.

Hacı Murat Kitap Özeti

Tolstoy aslında bu romanı ile Kırım- Rus savaşında insanların nasıl bir psikoloji içerisine girdiklerini ele almaktadır. Savaşın insanlar üzerindeki etkisi oldukça acımasızdır ve kişiler artık bu ortamdan kendilerini kurtarabilmek adına her yola başvurmaktadırlar. Belki de bu yüzdendir savaşta ver aşkta her şey mubahtır sözü. Tolstoy, yazarlığı boyunca aslında insanların psikolojileri ve toplumun kişiler üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Müthiş bir kurgusu olan ve üslubu ile de sizleri etkileyecek olan bu kitap Tolstoy’un meşhur romanlarından biridir. Özellikle Kırım – Rus savaşında gerçekleşen olaylara da değinen yazar, tarihi açıdan da bir eser kazandırmıştır bizlere. Bu yönü ile de mutlaka okunması gereken kitaplardan biridir. Tolstoy, Rus bir yazar olduğundan dolayı aslında bu romanda Rus taraftarı olarak yazıların ele alındığını düşünebilirsiniz fakat tamamen olaylara tüm gerçekliği ile ele alan yazar iki taraflıda savaşın kötü bir şey olduğunu insanlara anlatmaya çalışmıştır. Savaşın kötü etkisini sevgi ile aşabileceğimizi aslında bizlere göstermeye çalışmıştır.

Hacı Murat kitap özeti; tamamen insani duyguları ele alır. Savaşın tüm olumsuz etkilerini ele alan bu kitap, tarih boyunca her çağda okunmuş olup, halen de günümüz de pek çok okura sahiptir. Tolstoy müthiş bir üsluba sahip olduğundan tüm kitapları gibi bu kitabı da bir solukta okuyacaksınızdır. Oldukça farklı bir kurgu ile aslında Rus savaşını iki yönlü ele alan yazar, bu kitapta sizlere tüm objektifliği ile yaşanan gerçekleri anlatmaya çalışmıştır. Sevginin her konu da daha üstün olduğunu da göstermeye çalışmıştır. Savaşta bile sevginin savaşın gidişatını değiştirebileceğini bizlere göstermeyi başarmıştır. Tolstoy için sevgi her şeyin kaynağıdır ve sevgi ile çözülemeyecek hiçbir durum yoktur. Bunu romanında da bunu en iyi şekilde okurlarına aktarmayı başarmış bir yazardır.