Kitapozeti.Net

Hamza Kitap Özeti – Ömer Faruk Özdemir

13.07.2018
41

Hamza adlı kitap Ömer Faruk Özdemir’in hikaye kitabıdır. Yazar diğer kitaplarında da olduğu gibi mizahi yollar gündelik sorunları anlatıyor. Gerçeğin komik taraflarını bazen görülemeyen gerçeklikleri komik bir dille okuyucunun beynine işliyor. Hamza kitap özeti modernizmin ortasında kalan bir gencin trajikomik hikayesidir. Herkesin az bildiği siyasi, felsefi, kültürel, tarihi olayları şaşırtıcı bir şekilde anlatıyor. Okullarda çok iyi bildiğimizi zannettiğimiz terimleri alıştığımızın dışında bir anlatımla yeniden kurguluyor. Okuyucuyu çağ ve insan hakkında derin tefekküre çağırıyor. Çağın süslü püslü oyunlarına kapılıp gitmektense etrafı derinlemesine inceleyip düşünmeyi tavsiye ediyor.

Düşünüp ibret almayı genç de olsa yaşı ilerlemiş de olsa insanın kendini motive edecek şeyleri bulmalı. Dua edip huzur içinde yaşamını sürdürmeli. Yazar, her öğretileni olduğu gibi alıp hiçbir yorum yapmadan kullanmayı reddediyor. Müslümanın asli görevlerini sorumluluklarını hatırlatıyor. Bunların yapılıp insanın gayet kolay mutlu olabileceğini vurguluyor. Yazar gençlere sınav diye uyguladıkları eleme işlemlerinin aslında gerçek bir eleme işlemi olup olmadığını sorgulatıyor. Okullardaki hocaları da yaptıklarını söylediklerini tartmaya davet ediyor. Çünkü tek bir kelime bile gençlerin hayatlarında büyük izler bırakabiliyor. Bazen insanın kendi kendini ölçmesinin bile çok önemli olduğunu bunu başardığında zaten işlerin çok büyük bir kısmının hallolacağı anlatılıyor.

Hamza Kitap Özeti

Yazar, kitabında Müslüman bir gencin lise sınavına hazırlanırken yaşadıklarına değiniyor. Kurmacanın ve ironinin sınırlarını zorluyor. Kelimelerin kökenlerini kendi öz benliğinde kurgulayıp ironi bir biçimde okuyucuya sunuyor. Örneğin, matematik kelimesini ‘’matem ve atik’’ olarak ayırıp. Matem kelimesinin ve atik kelimesini yazar tamamen kendisi yorumluyor. Matem kelimesini yas anlamında kullanıp Pisagor, Öklid ve Arşimet üzerinden komik bir biçimde anlatıyor. Pisagor bir yerden bağırıyor. Arşimet ‘’buldum buldum’’ diye çıkıp suyun kaldırma kuvvetini buluyor. Yazar, ‘’tabiki cevap dört bölü üç’’ diyor. Aksini kim iddia edebilir. Bu yorumladığı ve benzetmeler yaptığı kelimeleri okuyucuya zaten bunlar bu kelimelerden türedi herkes de bunu böyle kabul etti inancına inandırıyor.

Hamza bazen çok bunalıp dışarı çıkıyor. Ortamı anlatıyor. Yaşananlara kafa tutuyor. Mesela dolmuşa biniyor. Dolmuştaki kızlardan bahsediyor. Bu devirde evli olmayan hatta evli insanların bile kendisine bakmasını sağlayacak kızlardan. Hamza bu duruma sinirleniyor. Ve Allah’tan yardım diliyor sabırlı olup kendisini tutabilmesi için.

Durun kalabalıklar, diye başlıyor kitap. Hamza otobüse binip durun kalabalıklar! Diyor. Sonra kendi kendine bunlarla beynimi dolduracağına ders çalışsaydım ya, diyor.

Hamza çoğu zaman derin bir tefekkür içerisine giriyor. Gerçek değerlerimizi hatırlıyor ve bunların kıymeti üzerinde duruyor. Ara ara gördüğü bir hocayla sohbet ediyor. Hamza camiye gidiyor namazlarını kılıyor. Herkesin Hamza’dan beklentisi farklı olsa da o kendini bulma çabasında. Herkesin bunu yapması lazım ve yaratıcıyı iyi tanıması gerektiğini düşünüyor. Allah’ın razı olacağı bir Müslüman genç olmaya çalışıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.