Kitapozeti.Net

Harry Potter Kitap Özeti – J.K Rowling

28.02.2018
87

J.K Rowling’in müthiş eseri, dünya çapında okunma rekorları kırmıştır ve bu güzel kurgu beyaz senaryoya da uyarlanmıştır. Bambaşka bir hayal dünyasının kapılarını okurlarına aralayan yazar, kısa sürede sizleri bu hikâyenin içerisine hapsediyor. Kitaba adını veren kahramanımız , küçük yaşta ailesini kaybetmiştir ve teyzesi, eniştesi, kuzenleri ile birlikte yaşamaktadır. Fakat Harry’ye burada oldukça kötü davranılır, mutsuz bir çocuk olan Harry’nin hayatı 11. Yaş gününde değişecektir ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Sürekli olarak Harry’ye mektuplar gelmektedir.

Fakat eniştesi bu durumu Harry’ye hissettirmez ve mektupları ona okutmaz. Bir gün beklenmedik bir olay olur ve evin her köşesinden mektup yağar. Tüm aile bireyleri bir anda evi terk ederler. Eski evlerinden oldukça uzakta denizin ortasında bir kulübede yaşamaya başlayan ailenin kapısını Hagrid çalar. Hagrid, büyücülük okulunun bekçisidir ve Harry’ye mektupları anlatmak için gelmiştir.

Harry bir anda anne ve babasının büyücü olduğunu ve voldemort tarafından öldürüldüklerini öğrenir. Harry de artık gerçekleri öğrenince büyücülük okuluna gider ve tüm hayatı burada değişir. Hadrig küçük çocuğa bir haberci baykuş alır. Diğer okul ihtiyaçlarını da alan Harry artık büyücü adayı olarak hazırdır. Bu şekilde başlayan hikaye bir anda sizi tutacak ve büyüler, cadılar, sihirlerle dolu bir dünyanın içine sokacak. Bu dünya içerisinde kendiniz kaybedip, kurgunun adeta hayranı olacaksınız. Harry Potter kitap özeti, gerçekleri öğrenip büyücü olmaya karar veren bir çocuğun okul hayatını anlatmaktadır.

Harry Potter Kitap Özeti

Aslında yazar bu kitabında kendi okul hayatından örnekler vermiş fakat bu örnekleri müthiş bir hayal gücü ile canlandırmıştır. Oldukça başarılı bir üsluba sahip olan yazar Harry Potter kitabını bir çocuk kitabı olarak yayınlamıştır. Fakat kısa sürede ebeveynlerde bu kitabı okumaya başlayınca tüm dünya da efsaneleşen bir kurgu haline dönüşmüştür.

Harry Potter kitap özeti, aslında gerçek hayatta yaşanan bir kurgunun fantastik dünyalara çevrilmiş halidir. Harry Potter, büyücülük okula gitmek için yola çıkar. Bindiği Trende Ron ve Hermione ile tanışır. Bu üçlü artık çok iyi arkadaş olmuşlardır ve müthiş maceralar onları beklemektedir.

Olayların asıl başlangıcı felsefe taşıdır. Felsefe taşını keşfeden üç arkadaş kendilerini inanılmaz bir maceranın içerisinde bulurlar. Felsefe taşı ölümsüzlük ve farklı güçler taşıyan bir taştır ve onu her kim ele geçirir ise bu güçler ona geçmektedir. Bu taşı Harry bulur ve sonunda ailesini katili Voldemort ile karşılaşmıştır. Büyücüyü yenmeyi başaran Harry, macera dolu bir yıl yaşamıştır ve bu maceralarında devamı gelecektir. Harry’yi üzen tek şey ise yaz tatillerinde evlerine giden ailelerini gören arkadaşları gibi gidecek bir evinin olmamasıdır. Fakat artık onun yeni bir ailesi olacaktır. Edindiği güzel dostlukları.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.