Kitapozeti.Net

Hasbelkader Kitap Özeti – Fatih Yağcı

07.08.2018
55

’nın kaleme aldığı 2017 yılında yayınlanmıştır. Yazar sade dili ile herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir eser ortaya koymuştur. Kitapta eskiye olan özlem ve hasret duyguları bolca işlenmiştir. Kısa sürede büyük bir okuyucu kitlesine sahip olan Fatih Yağcı’nın bu kitabı kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Bu kitap ile yazar daha çok genç okur kitlesine seslenmiştir. Kitap 24 bölümden oluşmaktadır ve ölümler uyumlu bir kurgu ile oluşturulmuştur. Kitabın başkahramanı olan Taha, hikâyenin anlatıcısıdır. Kitabın kurgu düzeni içerikle de uyumludur. Hem geçmişten hem de gelecekten bahsedilmektedir. Geçmişe olan özlem kitapta yer yer geçmişe gidilerek anılarla işlenmiştir. Kurgu üç genç etrafında dönmektedir.

18 yaşında olan üç arkadaşın hikâyeleri ele alınmıştır. Taha, Yaşar, Fuat lise öğrencileridir ve hapishane adını verdikleri okullarından sonunda mezun olmuşlardır. Üniversite sınavı sonrası sonuçlar için beklemektedirler. Okul bitiminden sonra üç genç çocuk deniz kenarına giderler ve temiz havayı ciğerlerine doldururlar. Özgürlüğün tadını çıkarırken bir den aralarından birinin ayağına eski bir şişe değer. Şişenin için de bir de not vardır. Bu not ile üç kafadarın hayatı değişecektir. Hasbelkader kitap özeti bu şekilde başlar ve geçmişe duyulan özlemin güzel betimlemelerle özetlendiği hoş bir kurgudur.

Hasbelkader Kitap Özeti

Üç gencin ayağına değen şişe ile bir geriye dönüş başlar. Çocuklar birden lise anılarına dalmaya başlarlar. 5 ay önceki yaşadıkları akıllarında canlanır. Bu birbirlerine çok bağlı olan üç arkadaş bir den hüzünlenirler. Artık hapishane dedikleri o güzel lise yılları bitmiştir ve üniversite ile yolları ayrılacaktır. Ekvator Kemal adlı bir hocaları akıllarına gelir. 1 Nisan öncesi 1 Şubat şakası ile çocukların birkaç arkadaşı disipline gitmiştir. Daha sonra çocukların hayatına yeni bir hoca girecektir. Onunla da yıldızları barışmayacaktır. Özellikle Taha ile bu felsefe hocasının arasında pek çok gerginlik oluşmuştur.

Hasbelkader kitap özeti aslında tipik bir liseli gencin hayatını özetleyen hoş bir kurgudur. Bu kitap ile sizlerde bir an da lise yıllarınıza geri dönüş yapacaksınız. Anılarınız hasretleriniz gözlerinizde canlanacak. Lise yıllarının unutulmaz güzelliklerini kafanızda tekrar tekrar yaşayacaksınız. Bu kitapta aslında ana karakterlerin aile yapılarının da bozuk oluşu aslında çocukları birbirlerine daha çok bağlamıştır.

Hasbelkader kitap özeti aslında bu üç gencin maceralarını ele alan oldukça dinamik, genç bir kitaptır. Bir gün bu üç kafadar birlikte bir geziye çıkarlar ve yanlarına çadır, sırt çantalarını alırlar. Bu gezi gençlerin hiç de tahmin ettiği gibi gitmez ve sonunda başlarına tahmin etmedikleri bir olay gelir. Bu olay ile gençler birbirlerine daha sıkı bağlanacaklardır. Hasbelkader aslında hepimizin yaşadığı lise dostluklarının güzellikleri hatırlatan bir kitaptır. Bu yüzden de hepinizin içine dokunacak bir kitap olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.