Kitapozeti.Net

Hasret Kitap Özeti – Canan Tan

24.12.2017
64

Canan Tan’ın ele aldığı bu kitap aslında bir aşk hikâyesidir. Savaş yıllarının hâkim olduğu zamanlardan önce başlayan bir aşk. Fakat mutlu sonla değil hasetle biten bir öykü. mi ölüm mü deseler, ölümü seçerdi tereddütsüz. Hiç gözünü kırpmadan, ama ona soran olmadı ki… Diyor Canan Tan kitabının bir bölümde. Bu sözden de anlaşılacağı üzere oldukça hüzünlü bir hikâye sizleri bekliyor. Hasret kitap özeti bir ayrı kalış hikâyesi. Kurtuluş savaşı başlamadan önce sıradan hayatlarına devam eden sıradan insanlar Tacettin ve Patricia’nın aşkı, ayrı kalışı.

Tacettin varlıklı bir ailenin oğlu olup, Türk’tür. En yakın arkadaşları Rum Aris ile Ermeni olan Artin’dir. Bu farklı kültürlerden üç farklı adam savaş gelmeden önce oldukça iyi dostlardır. Beraber tavernalara gider eğlenirlerdi. Bir gün gene üç arkadaş bir tavernaya gider. Tacettin burada âşık olacağı kadını Tavernanın sahibinin kızı Patricia’yı görür. Patricia da Tacettin’i sever. Fakat Tacettin’in ailesi bu ilişkiye karşı çıkacaklardır. Yasak aşk yaşayan ikilinin kısa sürede bir çocukları olur. Fakat artık her şey için çok geçtir. Savaş başlamıştır ve artık karışıklıklar başlayacaktır. Rumlar bir anda Türklere düşman olurlar. Ne arkadaşlıklar kalır geriye ne sevdalar. Savaştan dolayı çoğu Rum Selanik’e göç etmektedir. Patricia, babası ve çocuğu hep beraber Selanik’e giderler. Fakat bu durum Tacettin’in hiç hoşuna gitmez. Savaş nedeni ile artık oğluna ve sevdiği kadına hasret kalacağı günler başlamıştır. Bu durum Tacettin’i oldukça üzer, kahrolur. Patricia içinde durum aynıdır. Üstelik Selanik’te onları oldukça zor bir hayat bekliyordur.

Hasret Kitap Özeti

, Canan Tan’ın çok konuşulan kitaplarından biri olup, oldukça güzel bir kurgusu vardır. Kısa sürede bu kitap çok satanlar listesinde ilk sıralarda yer almıştır. Oldukça sade bir dil kullanılarak kaleme alınan bu kitap zorunda kalınmış bir ayrılığın hikâyesidir. Canan Tan bu kitabı ile Kurtuluş Savaşı’nda yaşananlara da değinmiştir ve insanların o zamanki savaş psikolojisini gözler önüne sermektedir. Kurtuluş Savaşı sırasında farklı din ve ırktan olan çok iyi arkadaşlar bile birbirine düşmüştür. İnsanlar her gün sevdiklerini kaybetmektedirler ve sevdalar yarım kalmaktadır. Hasret kitap özeti bizlere yarım bırakılmış bir aşkın hikâyesini anlatmaktadır.

Sürekli olarak zorluklarla karşılaşan bir sevdanın hikâyesini. Kahramanımız Tacettin zorlu savaş yıllarına rağmen içinde daha büyük bir hasret vardır. Kitap da aslında günümüz sorunlarından biri olan aşkın, din, dil, ırk fark etmeksizin yaşanacağı anlatılmaya çalışılmış. Hikâye kurgusu ile Canan Tan’ın müthiş üslubu birleşince ortaya mutlaka okunması gereken bir eser çıkmış. Hasret kitabı kurgusunun akıcılığı ve dilinin sadeliği ile de her yaştan insanın kolaylıkla okuyabileceği bir kitaptır. Okumayanlar için bir an önce başlanması gereken ve bir solukta okunacak bir hikayedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.