Kitapozeti.Net

Havva’nın Üç Kızı Kitap Özeti – Elif Şafak

15.12.2017
67

Hava’nın üç kızı son zamanlarda en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Oldukça başarılı bir kurguya sahip olup aslında toplumsal gerçekleri, kültür farklılıklarını da ele alan oldukça başarılı bir kitaptır. Avrupa da gerçekleşen hikâyeler ile de farklı kültürlere sahip farklı ülkelerden gelme üç kızın hikâyesini ele alır. Elif Şafak’ın akıcı üslubu ile bu üç farklı hayata farklı bir pencerende şahitlik edeceksinizdir.  kitap özeti sizlere farklı kültürde yetişse bile insanların aynı düşüncelere sahip olabileceklerini göstermektedir.

Havva’nın Üç Kızı Kitap Özeti

Havva’nın üç kızı Şirin, Mona ve Peri’nin hayatlarının üniversite de kesişmesini konu almaktadır. Yani Günahkâr, İnanan, Şaşkın- Münkir, Mümin ve Mütereddit bu üç kızın farklı hayatlarının nasıl da farklı bir olay ile kesiştiğine şahitlik edeceksiniz. Peri bir Türk kızıdır ve oldukça başarılıdır. Annesi oldukça inançlı bir kadındır. Babası ise tam tersi alkol alan ve solcu bir adamdır. Siyasi görüşleri ve inanışları sürekli olarak çatışan bir ailenin küçük kız olan Peri sürekli bu çatışma içerisinde büyüdüğünden arafta kalmış bir düşünce yapısına sahiptir. Yıllar sonra bile bu düşünce yapısı değişmeyecektir. Peri Harvard üniversitesini kazanır ve hayatında ilk defa yurt dışına çıkacaktır. Peri’nin hayatı burada bambaşka bir hal alacaktır.

Bir gün tanıştığı bir hocası ile arasında geçenler, bir anda patlak verecektir ve sizleri çok başka bir hikâyenin içerisine atacaktır Elif Şafak. Aslında beklenmedik bir sonuç veren bu kitap sizlerin oldukça farklı konularda, farklı kültürlerde kedinizi bulmanızı sağlayan bir kitap. Havva’nın üç kızı kitap özeti, aslında doğu batı çatışmasını, fikir ayrılıklarını ele alan bir kitaptır. Farklı ülkelerden gelip aynı evin içerisinde sürekli olarak fikir çatışmaları yaşayan üç kızın hikâyesi oldukça farklı bir kurgu ile ve akıcı bir dil ile kalem alınmıştır. Bu hikâye de eminim herkes kendinden bir şeyler bulacaktır. Hikâye birden bire geçmişten günümüze gelmektedir ve beklenmedik bir olay ile geçmişin sırları ortaya çıkacaktır. Bu sırrın ortaya çıkış şeklide okurları oldukça şaşırtacak cinstendir.

Peri’nin Pişmanlığı

Peri farklı kültürdeki ki insanın evliliği ile doğan bir çocuk olup, yetiştirilme tarzı ile de arada kalmışlığı temsil etmektedir. Peri’nin bu durumu yurt dışına çıktığında da arkadaşları arasında devam etmektedir. Ta ki hayranı olduğu hocanın din bilimi derslerine girene kadar. Aslında bu hocanın dersleri ile kafasındaki kargaşaya bir cevap arayan Peri kısa süre de hocasına âşık olur ve durumlar daha da karmaşık bir hal alır.Havva’nın üç kızı kitap özeti; Beklenmedik sonuçlar doğuran bu aşk aslında tek taraflı mıdır yoksa gerçekten iki tarafında bu aşkta payı var mıdır? Kitabın sonunda okurları oldukça farklı bir kurgu bekliyor. Umarız bu son sizleri tatmin eder.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.