Kitapozeti.Net

Hayvan Çiftliği Kitap Özeti – George Orwell

15.05.2019
78

son zamanların en çok okunan kitaplarından biri olarak raflarda yerini almıştır. Hayvan Çiftliği kitabı aslında basit bir kitap olarak gözükse de sosyal realizmi eleştiren ve konu alan bir kitaptır Bu eleştiri bir çiftlikteki farklı hayvanlar üzerinden oldukça başarılı bir şekilde okura geçirilmiştir. George Orwell’ın kaleminden çıkma olan kitap oldukça güzel ve basit bir şekilde kurgulanmıştır. Bu yönü ile de anlaşılması oldukça kolay bir kitaptır. Bu kitapta bahsi geçen tüm hayvanlar aslında toplumda yer alan kişilerin statüsünü taşımaktadırlar. Toplumsal alt üst ilişkilerinin güzel bir dille eleştirisinin yapıldığı bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplardan biridir. 

Hayvan Çiftliği Kitap özeti bir çiftlikte bulunan hayvanların kısa süre içerisinde eşitlik istemeleri ile çiftlik sahibine başkaldırmalarını konu edinir. Fakat bu başkaldırış amacından sapar ve eşitlik istenilirken bir anda başka bir hayvanın, domuzların lider pozisyonuna gelmesi ile olaylar karışır. Yazar bur kitabında domuzların bu ele geçirişini aslında Stalin’e bağlamaktadır. Tarihte yaşanmış olan bazı olaylara ışık tutar nitelikte olan bu kitap aslında Stalin’in yaptığı politik hamleleri sade bir dille anlatmıştır. İyi bir başlangıç için isyan eden çiftlik hayvanları artık kötüden de kötü bir yönetimin altında ezilmektedirler.

Hayvan Çiftliği Kitap Özeti

George Orwell bu kitabı ile tamamen Stalin’in dönemde yapmış olduğu haksızlıkları ele almaya çalışmıştır. İlk bakışta sıradan bir kitap olarak görülse de büyük bir sosyal realizm olgusu barındırmaktadır. Özellikle tarihte yaşanmış olan siyasi olayların da kitapta hayvanlar üzerinden anlatılıyor olması ile okuyucunun bazı kurguları daha iyi anlayarak, üstün olan hayvanların toplumda da üstün olacağı anlatılmak istenmiştir. Bu kitap aslında toplum statüsünü açık bir şekilde okura anlatılmak için yazılmıştır. Hayvan Çiftliği Kitap özeti kişilerin iş hayatında, siyasi hayatta, insan ilişkileri konusunda statülerin olmasında dolayı ele alınan bir kitaptır.

George Orwell’in Edebi Görüşü

George Orwel, dünya görüş oldukça açık olan bir yazardır ve eserlerinde de bu şekilde, bu düşüncesini aktarmaktadır. Dünya görüşü açık olan bir yazar olduğundan dolayı bu kitabında da Stalin’in yapmış olduğu haksızlıkları ele alarak insanlara daha kolay bir dille toplum içindeki farklılıkları anlatmaya çalışan yazar, oldukça başarılı bir eser ortaya çıkartmıştır. Özellikle üslubunun duru olmasından dolayı her yaştan insanın rahatlıkla okuyabileceği ve yorumlayabileceği bir eser ortaya çıkmıştır. 

Hayvan Çiftliği Kitap özeti, tamamen insanların birbirine olan psikolojik davranış hatalarını elen alan bir eserdir. Aslında insanların eşit bir toplumda yaşayabilecekken lider olma psikolojinin ortaya çıkışı ile ortamdaki eşitliğin bozuluşunu çiftlikteki diğer hayvanlara göre daha zeki olan domuzlar üzerinden anlatan yazar, okuyucuya vermek istediği mesajı tam anlamıyla yansıtmayı başarmıştır. Toplum eşitliğini konu alan bu eser okurlar tarafından da oldukça beğenilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.