Kitapozeti.Net

Hayvan Mezarlığı Kitap Özeti – Stephen King

20.04.2018
41

Stephen King doğaüstü olaylarla bezediği gerilim romanlarıyla tanınan bir yazar ve Hayvan Mezarlığı özeti en iyi gerilim romanlarından biri olarak kabul edilir. Stephen King. Hayvan Mezarlığı kitabında insanların sevdiklerinden vaz geçememelerini doğaüstü olaylar yardımıyla anlatıyor ve okuyucunun kafasında neyin doğru olduğu konusunda soru işaretleri bırakıyor.

Hayvan Mezarlığı Kitap Özeti

Huzurlu bir yaşam sürmek isteyen Dr. Louis ailesiyle birlikte küçük bir kasabaya taşınır. Küçük oğlu, kızı, eşi ve kızının çok sevdiği kedileri ile sakin bir yaşam sürecekleri inancındadır. Yerleştikleri ev çok güzeldir fakat evin karşısından bir yol geçmektedir. Yol yoğun olarak tırlar tarafından kullanılmaktadır ve çok süratli geçen tırlar tehlike yaratmaktadır. Bu yolda pek çok hayvan öldüğü için doktor ve ailesi kedilerine dikkat etmeleri konusunda karşı komşuları tarafından uyarılırlar. Karşı komşuları uzun yıllardır orada yaşayan Jud’dur.

Dr. Louis’in ailesi doktorun pek de anlaşamadığı eşinin anne ve babasını ziyarete giderler ve kızı kedisini doktora emanet eder. Louis’in dikkatinin başka tarafta olduğu bir anda kedi hızla gelen bir tırın altında kalır ve ölür. Doktor kızına bunu nasıl anlatacağını düşünürken Jud ona hayvan mezarlığından bahseder. Kasabanın biraz yukarısında hayvanların gömüldüğü bir hayvan mezarlığı vardır ve Kızılderili inanışına göre buraya gömülenler canlanmaktadır. Bunu duyan Louis kediyi buraya gömer ve Stephen King’e ait olan Hayvan Mezarlığı özeti bu noktadan sonra tüm gerilimiyle başlar.

Kedi ertesi gün canlanmış olarak eve geri döner fakat artık eskisi gibi değildir. Çok kötü kokmaktadır ve çok saldırgandır. Fakat Louis kızının kedisine olan düşkünlüğünü bildiği için durumun böyle kalmasına karar verir. Ailesi döndüğünde hepsi kedideki farklılığı fark ederler fakat bir anlam veremezler. Bir müddet sonra Dr. Louis ve ailesinin başına daha acı bir olay gelir ve küçük oğulları tır altında kalarak hayatını kaybeder. Louis ve ailesi büyük bir acının içine düşer ve cenazeden sonra yine ailelerinin yanına giderler. Louis onlarla beraber gitmez çünkü başka planları vardır. Küçük oğlunu mezardan çıkarır ve hayvan mezarlığına gömer.

Stephen King Hayvan Mezarlığı özeti kitabında insanların yaşanan olaylara ve kadere karşı gelmemesi gerektiğini yüksek dozda bir gerilimle anlatmaktadır. Dr. Louis sevdiklerinden vazgeçemediği için hayvan mezarlığını kedisi ve oğlu için kullanmıştır en son da karısı için kullanacaktır. Jud bu konuda Louis’i bunu yapmaması için defalarca uyarmıştır. Kasabada daha önce oğullarını kaybeden bir aile oğullarını hayvan mezarlığına gömmüştür ve sonuç tam bir felaket olmuştur. Geri gelenler artık eskisi gibi değildir, vahşi yaratıklardır. Fakat Louis oğlunda bunu yaşamış olsa da karısını da hayvan mezarlığına gömmekten çekinmez.

Kızıldereliler kimi zaman ölümün yaşamdan daha iyi olduğunu anladıkları için hayvan mezarlığını terk etmiştir. Stephen King filmi de çekilen bu ünlü gerilim romanında insanlara vazgeçmeyi bilmeyi ve kabullenmeyi gayet vurucu bir şekilde anlatmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.