Kitapozeti.Net

Henüz Vakit Varken Gülüm Kitap İncelemesi – Nazım Hikmet Ran

30.05.2019
29

Türk edebiyatının en büyük şairlerinden biri olan Nazım Hikmet, Türk edebiyatındaki geleneksel şiir anlayışını yıkmış ve kendine has bir uslupla şiirlerini kaleme almıştır. Bunu yaparken ki en önemli dayanağı halk olmuş, Yunanlılar anadoluyu işgal ettiğinde, Anadolu insanının güçsüzlüğü fakat gururlu tavrından etkilenip yeni eserler ortaya konulması gerektiğine inancıyla kalemine sarılmıştır. Bu yola girerken Rus yazarlardan etkilenmiş ve Türk edebiyatında yeni bir şiir anlayışını ortaya çıkarmıştır.

Nazım Hikmet’in şiirlerinin konuları yaşamak, sevgi, vatan-millet, özgürlük üzerinden ele alınabilir. Yaşama duyduğu sonsuz inancıyla birlikte, en zor durumlarda dahi memleketini sevmeye devam eden bu şairden saygı esirgenecek gibi değildir.

Birçok yazarı etkilemiş olmanın yanı sıra, yalnızca kendi vatanında değil başka milletlere de adını duyurmayı başarmıştır. Bu yönüyle Nazım Hikmet, aynı zamanda bir dünya vatandaşıdır demek mümkündür.

Bu kitabında: yaşamak, özgürlük, sevgi  ve vatan ile ilgili şiirlerine ağırlık vermiş ve muazzam şiirlerinde harika bir seçme çıkartılmıştır.

Nazım Hikmet, şiirdeki amacına ulaştı mı sorusu önemlidir çünkü yeni bir boyut kazandırması demek; onun kendi  kişisel amacına da ulaştığını gösterecektir. Ve anlaşılan odur ki, bunu başarmış ve arkasında tereddüt dahi bırakmadan büyük eserleri ve insanın içini titreten şiirleriyle aramızdan ayrılmıştır.

Şiir yalnızca şiir olmadığı gibi, şairde yalnızca şair değildir. Ölçülü, titizlikle dokunan bir iran halısı izlenimi veren  Nazım Hikmet’in şiirleri de bir şiirden ötedir.

Hayatının büyük bir kısmını, gerçek anlamda acı ve ıstırapla geçiren bu insanın memleketine olan aşkı hiçbir zaman bitmemiş, hatta ve hatta gün geçtikçe daha da fazla artmasına sebep olmuştur.

“ Memleketimi seviyorum:

Çınarlarında kolan vurdum, hapishanelerinde yattım.

Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı

Memleketimin şarkıları ve tütünü gibi.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.