Kitapozeti.Net

Hep O Şarkı Kitap Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

14.08.2018
53

Yakup Kadri’nin yazdığı kitabı toplumun sorunlarını gözler önüne seren bir eserdir. Yazar bu kitabı ile toplumdaki gözlemlerine sık sık yer vermiştir. Münire ile Cemil kitabın ana kahramanları olup, bu çiftin arasındaki aşk konu ediliyor. Bu aşk üzerinden toplumun sorunlarına da sık sık değiniliyor. Dönemin toplumsal şartları gözler önüne seriliyor.  Hep O Şarkı kitap özeti bizlere Osmanlı dönemindeki aile yaşantısını da anlatmaktadır. O döneme ait yapıların içinde yaşanan sıkıntılardan sık sık söz edilmiştir. Dönemde kızların kaderlerinin babaları tarafından yazılması, Münire karakteri de bu düzenden nasibini almaktadır. Münire ise komşuları olan Cemil’e âşıktır. Küçük yaşlardan beri bu aşkı içinde yaşatır.

Cemil Münire’den üç yaş büyüktür ve tam anlamıyla bir beyefendidir.  Bir gün bir düğün olur ve Münire güzel bir ferace giyer. Haremlik sistemi olduğu için erkekler ve kadınlar ayrı ayrı oturtulmaktadır. Cemil’in Münire’yi görme gibi bir ihtimali yoktur fakat birden bir şey olur. Cemil sahneye çıkar ve Münire’nin olduğu yere doğru bakarak şarkı söylemeye başlar. Münire o sırada olanları anlar ve bu yere tesadüfen oturtulmadığını düşünür. Ertesi gün Cemil ve ailesi Münire’yi istemeye gelirler. Hep O Şarkı kitap özeti aslında Osmanlı zamanında yaşanan bir aşkı konu edinmiştir. Aşk ile birlikte de tüm toplumsal gözlemlere yer verilmiştir.

 Hep O Şarkı Kitap Özeti

Münire ile Cemil’in aşkı küçüklükten beri süre gelmektedir. Fakat o dönemde kızların hayatları ile ilgili kararı babalar verdiği için Münire’nin babası Cemil’i istemez ve aşklarına mani olur. Fakat adetten dolayı Münire babasına kızamaz. Münire alımlı güzel bir kızdır ve sürekli olarak görücüler gelmektedir. Münire, bir gün rütbe sahibi bir beyin oğlu olan Rüknettin ile evlendirilmeye karar verilir. Fakat bu evlilik düşünüldüğü gibi gitmez. Rüknettin her gece uykudan uyanıp bir yere girmektedir.

Münire bu durumu hiç önemsemez. Fakat bir gün bir merak duygusu ile adamı takip etmeye başlar ve Rüknettin ’in hizmetçi kızlardan birinin odasına gittiğini görür. Kocasından tiksinen Münire aynı zamanda rahat kalacağı için bu duruma sevinir de. Yıllar sonra Münire bir oturma sırasında Cemil’in ismini duyar. Bir gün misafirlerden biri kadının eline bir mektup tutuşturur. Mektup Cemil’dendir.  Münire bu mektubu bir fırsat bilir ve ailesine kocasının yaptıklarını anlatır. Aile kızlarını konaktan alırlar ve artık Münire boşanmıştır. Fakat olaylar beklenmedik bir şekilde ilerler. Cemil artık Münire’nin bıraktığı gibi değildir.

Hep O Şarkı kitap özeti aslında bir aşkın başlaması ve bitmesini ele alsa da bu aşk üzerinden Osmanlı dönemindeki aile yapısını, adetlerin nelere mal olduğunu anlatan oldukça güzel bir kurgudur. Yazarın sade bir dille kitabı kurgulaması da her yaştan insanın okuyabileceği bir eseri ortaya çıkartmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.