Kitapozeti.Net

Hiçliğin Mutlu Sessizliği Kitap İncelemesi – Artur Schopenhauer

28.05.2019
35

Schopenhauer’un eserlerinden derlenerek oluşturulan bu seçki, aforizma kavramının nasıl olabileceğini ve felsefenin içerisindeki oluşumunu anlatmak konusunda oldukça büyük işlere imza atıyor.

adlı bu kitabın daha iyi anlaşılması için elbette Schopenhauer’un  felsefesinin bilinmesi gerekli olacaktır. Fakat Schopenhauer gibi filozofların bu konuda özel yetenekleri olduğunu söylersek yanlış olmaz. Bu yetenek tam anlamıyla şudur, felsefesini hiç bilmeseniz dahi  ne anlatmak istediğini gayet iyi anlayabiliyor ve yorumlamaya açık bir şekilde kavrayabiliyorsunuz. Bu açıdan baktığımızda, özlü sözler konusunda büyüklerimizden pek farkları olmadığını da görebiliyoruz.

Schopenhauer’un felsefesinin işlenişi noktasında kitabın adı, başarılı sayılabilir. Karanlık bir dünyaya girişi andıran bu kitabın içeriği de, başlığından ayrılarak kesin bir çizgiyle karanlığa ve umudu yok edişe götürüyor. Fakat bu noktada iyi bir okuyucu olmanız önemlidir.

Büyük Filozof için zaman ilerledikçe tarihin onu daha çok anımsattığını görmek gerçekten bu yüzyıl için oldukça ilginç bir gelişmedir. Bunun nedeni ise şudur, Schopenhauer kendi eğitim verdiği üniversite içerisinde derslerine giden öğrenci sayısının az olduğu yönündeki rivayetlerdir. Fakat şimdiye kıyasla baktığımızda, kötümser bakışın usta isminden ders almak isteyen yüzbinlerce insanı bulmamız epeyce kolay olacaktır.

Schopenhauer, kendi asrında pek önemsenmemiş fakat tarihin sayfaları çevrildikçe gençleşmeyi de başarmıştır.

Elbette Schopenhauer’un fikirlerine katılmayacak olan ya da katılmayan insanlar da azımsanmayacak kadar fazladır. Fakat felsefenin temel dinamiğini bu ‘eleştirel’ bakış oluşturduğu için düşünmenin kapısı ancak bu şekilde açılabilmiştir.

Diğer bir yazmak istediğim olay ise Felsefenin son dönemine en çok etki eden Alman Filoz Nietzsche’nin Schopenhauer ile tanışmasıdır. Nietzsche, çocukken aldığı sıkı dini eğitim ve otoriter aile baskısının ardından girdiği bir kitapçıda tesadüfen Schopenhauer’un ‘İsteme ve Tasarım  Olarak Dünya’ adlı eserini görür. Eserin çok da popüler olmadığını görünce ilgisi daha çok artar ve söylenildiğine göre kitabı bir gün içerisinde bitirir. Sıkı bir disiplinle geçen aile hayatının ardından Nietzsche için yeni bir fikirsel hayatın tohumları ekilmeye başlanmıştır.

Acının ve kötünün kavranılabildiği bir hayat fikri.

“İnsan zekasının en büyük başarıları genellikle güvensizlik sonucu elde edilir.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.