Kitapozeti.Net

Hobbit Kitap Özeti – J. R. R. Tolkien

11.12.2017
68

Hobbit, bambaşka bir hayal gücünün ürünüdür, farklı diyarların farklı yaratıklarını ele alır. Aslında kurgu olarak günlük hayattan dini faktörlerin ele alınarak yazıldığı bu kitap, büyüleyici kurgusu nedeni ile çok fazla dini sembollerin far edilmediği bir kalemdir. Hobbit kitap özeti; topraktan oluşan bir tepe içerisinde yaşayan, oldukça kısa boylu, büyük el ve ayaklara sahip bir canlı türünün maceralarını ele alır. Hobbit diyarı topraktan evlerden oluşsa da aslında bu evler çok farklı bir tasarıma sahiptir ve keşke gerçek olsa denilecek kadar güzeldir. Ana kahramanımız Baggins, bir gün tesadüf eseri büyücü Dawlin ile karşılaşır. Uzun sakallı asalı bu büyücü küçük hobbitimizin hayatını bir anda değiştirecektir ve onu aslında hiç istemediği bir maceranın içerisine sürükleyecektir.

Bir gün Hobittin kapısı çalınır ve 11 cüce, Gandalf ( büyücü ) ve Bilbo ( Hobbit ) yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk aslında bir savaşın başlangıcıdır. Küçük Hobbit kendini bir anda farklı dünyaların savaşı içinde bulur. Oysaki Hobbit diyarı sessiz ve sakinliği ile onun için bir cennet iken birden kendini cehennemin içinde bulur. Fakat bu savaşın seyrini değiştirecek olan küçük kahramanımızdır.

Kıymetlimiz Yüzüğün Bulunması

Biblo Baggins, bir gün bir yüzük bulur. Fakat yüzüğün alametinden henüz haberdar değildir. Bu yüzüğü takan kişi bir anda görünmez olur fakat kişinin gözünden tüm dünyayı gören kötü bir göz bulunmaktadır. Bu yüzden kötülerin bu savaşı kazanmasında yüzük çok önemli bir faktördür. Biblo Baggins, bu yüzüğün etkisini fark eder ve onu saklar. Yıllar sonra Kapısının çalınması ile bu yüzük farklı bir maceraya çıkacaktır. Bu macera da Biblo Baiggins’in yeğeni Frudo asıl kahramanımızdır. Hobbit kitap özeti; Frudo’nun savaşın seyrini değiştirme hikayesini ele alır. Frudo, elfler, cüceler, büyücü Gandalf ve insanoğlu ile bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta arkadaşları olan birkaç Hobbit de ona eşlik eder. Yüzüğü isteyen ve büyüsüne kapılacak pek çok insan bulunmaktadır. Bu zorlu yolculukta bir de yüzüğü isteyen kişiler ile savaşmak zorunda kalan Frudo, sizleri büyüleyici bir hikayenin içerisine sürüklüyor.

Fantastik Bir Kurgu

Bambaşka, fantastik kahramanların yer aldığı bu kitap, sizlerin hayal gücünü oldukça zorlayacak. Film serisi ile de dünya çapında çok sevilen ve efsaneleşmiş olan Hobbit’i bir de kitabından okuyarak daha detaylı bir serüvene eşlik edebilirsiniz. Orta dünya da geçen bu güzel hikaye sizlerin birden fazla kez okuyup, içinde kaybolmak isteyeceği türden. Hobbit kitap özeti sizlerin farklı bir bakış açısı ile dünyaya bakmanızı sağlayacak. Aslında kitapta günlük hayatımızda yaşadığımız iç savaşların ele alımı yapılmıştır. Bir tarafta kötülük bir tarafta ise iyiliğin farklı görünümlerine bürünmüş karakterlerin bir oluşu ile kötülüğe karşı gelişlerinin ele alınışı sizleri kitap üzerinde oldukça fazla düşünmeye itecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.