Kitapozeti.Net

Hologram Kitap Özeti – Erdal Sarıcam

22.11.2018
43

Erdal Sarıcam tarafından yazılan hologram kitap özeti içinde şaire ait şiirler barındıran bir şiir kitabıdır. Aslen Ardahanlı olan şair 1977 yılında Kocaeli’ne bağlı Gebze’de doğmuştur. Şiir yazmaya ilkokul dönemlerinde başlamıştır. Onu tetikleyen şey ise gazeteci olan ağabeyine duyduğu özentidir. İlk şiiri daha on yaşındayken, Gebze’nin ilk yerel gazetesi olan Uyanışta yayımlanmıştır. İlkokul dönemi boyunca şiire olan ilgisi gittikçe arttı. Yazdığı şiirleri yerel gazetelere göndererek yayımlanmasını sağladı. Çeşitli gazeteler için çalıştı ve bu gazetelere kültür-sanat sayfaları hazırladı. Radyolar için de kültür-sanat programları hazırladı ve aynı zamanda bu programların sunuculuğunu da yaptı. Erdal Sarıçam şiirlerinde halk edebiyatından esinlenmiştir. Şair için şiirde ölçü çok önemlidir. Kelime ahenginin sadece ölçü sanatı ile sağlanabileceğini savunmuş ve kendi şiirlerinde de bunu kullanmıştır. Erdal Sarıçam şairliğinin yanında Gebze’de bilgisayar teknisyenliği ve ticareti yapmaktadır. Edebiyatçı Fatma Sarıçam ile evlidir.

Hologram Kitap Özeti

Erdal Sarıçam şiir yazmanın kanserli bir yönü olduğunu düşünür. Şair için şiir yazmak acı verici bir süreçtir ve şair bu sürecin izlerini üzerinde taşır. Duyguların ve düşüncelerin mısralara dökülmesinin sancılı bir süreç olduğunun altını çizer. Ayrıca bir şair için her şeyin mısralara döküldüğü zaman anlam kazandığı üzerinde durur. Şair için hayat duygular ile mısralar arasında yaşanır ve hologram kitap özeti için de bu durum söz konusu olmuştur. Bir insan şiir yazmaya başladıktan sonra artık durması söz konusu olamaz. Kişi mısralarla düşünmeye başlayacaktır. Bu nedenle bütün yaşadıklarını mısralara dökme arzusu duyacaktır. Erdal Sarıçam şiiri kanserli bir hücreye benzetir. Bu hücre şairin içinde hiç durmadan büyüyecektir ve şiir yazmanın tedavisi yoktur.

Astrofizikçi bilim adamları evreni muazzam bir hologram olarak tanımlamaktadır. İnsanlar etrafındakileri deneyimlemek için duyu organlarına sahiptir.  Fakat algılamanın aldatıcı bir şey olması söz konusu olabilir. Bazı bilim adamları, tüm evrenin bir hologramdan ibaret olabileceği görüşü üzerinde duruyor. Bu düşünce karadelikler hakkında edinilen bilginin artmasıyla ortaya çıktı. Evrenin ve insan bilgilerinin bir yanılsama olabileceği ciddi ciddi konuşulur oldu. İnsanların gördükleri ve hissettikleri bir yanılsama olabilir fakat dünya hayatını sürdürebilmek için de hayati öneme sahip. İnsan hafızası ile gerçeklik arasında bir uyumsuzluk olabileceği ve hafızanın gerçekleri saptırma özelliği olduğuna dikkat çekiliyor. Hafıza kişinin yaşadıklarından ziyade, kişiye anlatılanları depolar. Bu nedenle insan hafızası sadece bir illüzyondan ibaret olabilir.

Erdal Sarıçam hologram kitap özeti içinde yer alan şiirlerinde insan dünyasındaki illüzyonlardan bahseder bu nedenle şiir kitabının adını hologram olarak belirlemiştir. Ona göre hayat bir illüzyondur, şiir bir illüzyondur ve belki de insan da bir illüzyondur. Bu düşüncelerin sancısı ve mısralara dökülme arzusu şair adına zorlu bir süreç başlatır. Şiirler de okuyucunun kendine göre bir pay çıkarması için yazılmış illüzyonlardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.