Kitapozeti.Net

Homo Deus Kitap Özeti – Yuval Noah Harari

04.12.2018
44

Yuval Noah Harari‘nin kaleme aldığı bu kitap konusu ile oldukça farklı olup kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Yazarın özgün dili oldukça etkileyicidir özellikle bu kitabı ile büyük sükse yapmıştır. Harari bu kitabı ile hayvanlardan Tanrılara diyerek, insanoğlunun bu müthiş dünyaya gelişini ve nasıl Hâkim olduğunu konu almaktadır. İnsanoğlunun ölümsüzlük, bilim, tarih gibi konuların peşinden koştuğu bir kitap. Oldukça farklı kurgulanmış ve geçmişten günümüze kadar insan içerikli bir hikâye olmuş. Özellikle insanların tarihi, felsefik gelişimini ele alan bu kitap insanoğlunun gelecekte bambaşka bir türe doğru evrimleşeceğini de anlatarak okurlarını şaşırtıyor. Homo Sapiens, kitabı insanoğlunun başlangıçta hayvan olarak dünyada bulunduğunu ve müthiş bir gelişim göstererek Tanrı katına kadar çıkmayı istemesini anlatıyor. Fakat bu hırs ve gelişim aslında insanoğlunu sonunu hazırlıyor. Homo Deus kitap özeti aslında insanoğlunun zaman içerisindeki müthiş evrimleşme sürecinin yanı sıra bir de hırlarımızdan bahsediyor. Bu yönü ile de oldukça farklı ve dikkat çeken bir konusu var.

Homo Deus Kitap Özeti

Kitapta yazar 70.000 yıllık bir evrimden bahsediyor ve bu evrimi tarihi belgeler ile açıklamayı tercih etmiş bu yönden de oldukça güzel bir kitap olmuş. Ayrıca kaynak olarak da rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir kitap. İnsanoğlunun güç ile işleyen hayatını güçsüz olanın sürekli olarak adaletsizlik içerisinde olacağını v bu adaletsiz koşulların sonucunda insanoğlunun kendi kendini bitireceği anlatılmaktadır. Yazar tamamen hümanist bir olgu içerisinde kaleme aldığı bu kitabında insanlığa da bu duyguyu benimsetmeye çalışmıştır. Özellikle hırslı ve güçlü olanın kazandığı bir dünya da yaşadığımızı varsayarsak yazarın ele aldığı konular oldukça günümüze de dokuyor ve eleştiriliyor.  Yani bu kitap için geçmiş ve geleceğin hikâyesi demek mümkündür. Yazar kitabında yarının hikâyelerini olabileceklerini de anlattığından dolayı uyarı niteliğinde bir eser ortaya çıkmıştır. Yazarın her kitabında yer alan hayatı sorgulayan bakış açısı bu kitabında oldukça fazla var. Homo Deus kitap özeti sizlere aslında insanoğlunun geçmiş tarihinden ziyade gelecekteki insan profilini gözler önüne sermektedir.

Homo Deus kitap özeti sizlerin oldukça beğenisini kazanacaktır. Farklı bir içeriğe sahip olması ile bu kitap sizlerin artık insanoğlunun has ve hareketlerine karşı olan bakış açınızı değiştirecektir ve gelecekte dönüşeceğimiz insan modelinin korkunçluğunu gözler önüne serecektir. Kitapta insanoğlunun kendi sonunu kendisinin hazırladığı anlatılmaktadır. Giderek tanrılaşmaya başlayan insan modellerinin oldukça yaygın olduğu günümüzde bu durumun kaçınılmaz olduğu yazar tarafından da belirtilmiştir. Oldukça güzel bir kurgu ve sade bir dille kaleme alınan bu kitabı oldukça kısa bir süre içerisinde bitireceksiniz ve oldukça tat alacaksınızdır. Bu kitabı hala okumadıysanız mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer almalıdır. Homo Deus sizlerin bir kez daha dünya üzerine düşünmesini sağlayacak bir eserdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.