Kitapozeti.Net

Huzursuzluk Kitap Özeti – Zülfi Livaneli

15.12.2017
73

Zülfi Livaneli’nin müthiş kaleminden çıkma bir eser daha. Zülfü Livaneli’nin anlatımı ile kısa sürede çok okunanlar listesine ismini yazdırmayı başarmış bir romandır. Zülfü Livaneli bu kitabında karmakarışık ve acı dolu bir hikâyeyi ele almıştır. Hikâyenin anlatımında hem aşk hem de acı vardır. Farklı bir hikâye ile okurlarını bir kez daha büyülemeyi başaran yazar, Ortadoğu’nun gerçekleri ile okurlarını yüzleştirmiştir. Zülfü Livaneli, özellikle yaptığı betimlemeler ile oldukça fazla beğenilen ve adını kısa süre de duyurmuş olan başarılı bir Edebi karakterdir. 

Huzursuzluk kitap özeti, okurlarına gazeteci bir adamın arkadaşının ölümünü araştırmaya başlamasını ele almaktadır. Gazeteci İbrahim, Mardinli Hüseyin ile IŞID ‘ın işkencelerine katlanmak zorunda kalmışlardır. Son zamanlarda yaşanan terör olaylarının başını çeken IŞID ‘ın yarattığı korkunç olaylardan birin ele alan bu kitap insanoğlunun ne kadar acımasız olduğunu gözler önüne sermektedir ve müthiş bir kurgu ile sizi hikâyeye bağlayan bir anlatıma sahiptir.

Hikâyemiz İstanbul’da gazetecilik mesleği ile uğraşan İbrahim’e gelen bir ölüm haberi ile başlamaktadır. İbrahim çocukluk arkadaşının öldüğünü öğrenir ve bu haber ile apar topar doğduğu topraklara döner. Fakat bu ölüm sıradan bir ölüm değildir ve gazeteci İbrahim arkadaşının bu ölümünü araştırmaya başlayacaktır. Bu hikâye Doğu topraklarında başlayıp Amerika’ya kadar gitmektedir. Arkadaşının aşkı olan gizemli bir kadının peşine düşer ve hikâyemizde aşka da yer verilir.

Huzursuzluk Kitap Özeti

Zülfü Livaneli’nin kaleme aldığı bu kitapta yer alan bir değiş o kadar güzeldir ki tüm okuyucularını da bu deyiş ile yazarımız etkilemeyi başarmıştır.

“ Harese nedir, bilir misin? Develerin çok sevdiği bir bitki vardır. Bu bitki dikenlidir ve deve bu bitkiyi yedikçe ağzı kanar, tuzlu bitkinin tadı ile kanın tadı karışınca deve bu tadı daha çok sever ve yemeye devam eder. Deve kendi kanına doyamaz hale gelir. Bu bitkiye de deve dikeni denir. Deve dikeni Ortadoğu’dur ve kendi kanından beslenmektedir.”

Sözleri ile Ortadoğu’nun psikolojisini çok güzel bir şekilde kaleme alan Livaneli, kitabında da bu durumdan çokça bahsetmiştir. Huzursuzluk kitap özeti tamamen Ortadoğu’nun acımasızlıklarını ele alan bir kitaptır. Bu kitap Mardin de yaşayan IŞID ‘in zulmüne maruz kalmış bir adamın hikâyesini anlatmaktadır. Bu hikâyede oldukça farklı duyguları yaşayacak ve çok etkileneceksiniz. Hikâyesinin yakın geçmişe dair izler taşıması ile de Livaneli bir kez daha herkesin gönlünde taht kurmayı başarmış bir yazardır. Özellikle özgün anlatım biçimi sizlerin kitaplarını bir çırpıda okumanızı sağlıyor. Berrak, dupduru bir anlatış biçimi olan yazar, betimlemelerini çok iyi yapması ile de sizleri adeta hikâyenin içerisine hapsediyor ve bir türlü kitaptan kopamaz hale geliyorsunuz. Zülfü Livaneli’nin bu kitabı mutlaka okunması gereken oldukça başarılı bir eser olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.