Kitapozeti.Net

İçimizdeki Şeytan Kitap Özeti – Sabahattin Ali

26.07.2018
98

Sabahattin Ali’nin ele aldığı bu kitap sizlere oldukça farklı bir hikâye sunuyor. Hikâye üniversite öğrencisi olan Nihat ile Ömer’in vapurda seyahat ederlerken Ömer’in gördüğü güzel bir genç kıza ilgi duyması ile yani aşk ile başlıyor. Vapur durduğunda Ömer kızın peşinden gitmeye başlar ve onu kaybetmek istemez. Ömer tam kıza seslenecektir kızın yanında yaşlı bir bayan vardır. Bu bayan Ömer’in akrabasıdır ve kadın Ömer’e seslenir. Emine teyze kızın adını söyler. Macide, konservatuar okumak için İstanbul’a gelmiştir. Aradan biraz zaman geçer ve Macide’nin babasının vefat ettiği öğrenilir. Kız bu duruma çok üzülür. Ömer ona destek olur. Artık çoğu zamanlarını beraber geçirmeye başlamışlardır. Kısa süre içerisinde ikisi de duygularını birbirlerine açarlar. Macide için bu olumlu durum süregelirken maddi sıkıntı çekmektedir. Kısa süre sonra kaldığı yerden atılır ve Ömer’in yanına yerleşir. Ömer ile artık karı koca şeklinde yaşamaya başlarlar.

kitap özeti aslında önyargıların kurbanı olan insanların hayatını ele almaktadır. Her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlatan oldukça başarılı bire kurgu olmuştur. Özellikle yazarın akıcı dilinin yanı sıra, hikâyenin de akıcılığı sizleri bir anda kurgunun içine hapsedecek ve kendinizi karakterlerden birinin yerine koymuş vaziyette bulunacaksınızdır.

İçimizdeki Şeytan Kitap Özeti

Hikâyede Macide’ye âşık olan Ömer bir gün onu baş başa bir erkekle görünce yanlış anlar ve olaylar karışır. Aslında Macide’nin oturduğu adam Bedri ablasının eşidir. Ömer önyargılı bir biçimde davrandığından dolayı adama hakaretler savurur. Ömer maddi sıkıntı çektiğinden dolayı Hikmet diye bir profesörden borç alır. Zaman içerisinde bir eğlenceye katılırlar Gazinoya giderler. Fakat Macide bulunduğu ortamdan hiç te memnun değildir ve biran önce gitmek ister. Ömer ise eski bir kız arkadaşını görür ve Macide’yi unutarak onunla takılmaya başlar bu sırada da Macide Hikmet tarafından tacize uğrar bunu gören Ömer hiç sesini çıkartmaz, Hikmet’e borcu vardır ve adama bir şey söyleyemez. Macide ise artık hayattaki herkesten tiksinmeye nefret etmeye başlar.

Bir gün Ömer tutuklanır ve hapse girer. Macide Bedri ile beraber onu ziyaret etmeye başlar ama iki tarafta sürekli olarak susmaktadır. Bir gün Ömer tahliye olacağını öğrenir ve Bedri ile konuşmaya karar verir artık Macide’ye daha fazla zarar vermek istememektedir. Bu yüzden de Macide’yi Bedri’ye emanet eder hatta kızla evlenebileceğini bile söyler. Bundan sonra Macide Bedri ile beraber yaşamaya başlar. İçimizdeki Şeytan kitap özeti aslında her insanın içinde bulunan kötülük yanını ortaya çıkaran bir kitaptır. Oldukça farklı bir kurguya sahiptir ve insanların bu kötü yanının iyilere yani Macide’ye nasıl zarar verdiğini gösteren bir eser olmuştur. Bu hikâyeden oldukça etkileneceksiniz ve Macide’nin öyküsü sizleri oldukça üzecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.