Kitapozeti.Net

İki Cami Arasındaki Aşk Kitap Özeti – Mürvet Sarıyıldız

15.12.2017
77

Mürvet Sarıyıldız’ın kaleme aldığı bu güzel eser, Mimar Sinan’ın Mihrimah sultana olan aşkını ele almaktadır. Mihrimah Sultan‘a olan aşkından yaptığı eserleri ile günümüzde oldukça övgü ve takdir kazana Mimar Sinan geçmişte de aranan mimarlardan biridir. Namı sadece Osmanlı devletinde değil tüm dünyada tarafından duyulmuştur. Fakat Mimar Sinan, müthiş eserleri Osmanlıya kazandırmayı başarsa da bir türlü Mihrimah’ın gönlünü kazanamamıştır. Bir gün padişah ile sefere katılan Mimar Sinan, sefer sırasında Mihrimah’ı görür. Görür görmez genç kıza vurulan Mimar Sinan, bu aşktan dolayı Prut nehrinin on üç günde geçilmesini sağlayan köprüyü yapmıştır.  kitap özeti Mimar Sinan’ın bu büyük aşkını ve aşkından yaptığı büyük şaheserlerini ele almaktadır.

İki Cami Arasındaki Aşk Kitap Özeti

Bir gün Mimar Sinan’ın büyük aşkı Mihrimah evlendirilmeye karar verilir. Evlenen sultan için artık hiç umudu kalmayan Mimar Sinan elli yaşında ve evli olmasına rağmen bu aşkı içinde yaşar ve eserlerinde yaşatır. Mihrimah için yaptığı cami de aşkının ne kadar büyük olduğu görülmektedir. Mihrimah, yani ay ile güneş anlamına gelen bu güzel isimi eserleri ile canlandıran Mimar Sinan, Mihrimah sultan için bir cami yapar. Bu caminin iki minaresi öyle tasarlanmıştır ki güneşin batışı ile ayın ortaya çıkışı sırasında iki minarenin ucunda güneş ile ay bir araya gelmektedir. Bu kadar ustalıkla hesaplanıp, mimari bir esere dönüştürülen büyük aşkı Mihrimah sultan da artık anlamıştır fakat artık her şey için çok geçtir. 

İki Cami Arasındaki Aşk kitap özeti Mimar Sinan’ın bu güzel eserini ele alarak bir aşkı anlatmaktadır. Bu aşk o kadar büyüktür ki, içine sığdıramayan Sinan, eserlerine aşkını yansıtarak günümüze kadar ulaşmasını sağlayan ölümsüz bir aşka imza atmıştır. Mürvet Sarıyıldız’ın kaleme aldığı bu güzel eser, mutlaka okunması gereken kitaplardan biri. Özellikle Mimar Sinan’ın eserleri ve eserlerini yaparken düşündüğü çarpıcı fikirlerini de ele aldığından dolayı bir kaynak olarak da rahatlıkla kullanılabilecek bir kitaptır. Bu eser aynı zamanda içinde aşk da barındırdığından dolayı sizleri sürükleyecek bir anlatıma sahiptir ve bir çırpıda okuyacağınız bir kitaptır.

Mimar Sinan’ın Eserlerini Aşk İle Yapışı

Mimar Sinan’ın her eseri bir başyapıt niteliğindedir ve çıraklık eserleri bile bir ustalık eseri derecesindedir. Fakat en çok akıllarda kalan ve içerisinde aşkı barındırması nedeni ile Mihrimah’a yaptığı cami, üzerinden yıllar geçse de unutulmayacak bir eserdir. En çok akıllarda kalan bu eser günümüzde bile bilinen hikâyesi ile anılmaktadır. Görkemli yapısı ile Mihrimah sultanın doğum günün de eşsiz bir görüntüye imza atan minarelerin, görünümünü mutlaka günlük hayatınızda da giderek görmelisiniz. İki Cami Arasındaki Aşk kitabı ile bir kez daha bizlere bu müthiş eserler hatırlatılmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.