Kitapozeti.Net

İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti – Charles Dickens

21.04.2018
54

Dünya klasikleri arasında yer alan eser Charles Dickens’ ın en önemli eserlerinden biri olarak anılmaktadır. Ne pahasına olursa olsun onurlarından ve gururlarından asla ödün vermeyen insanların hikayesi anlatılmaktadır.

1775 yılında Kasım ayının çok soğuk bir gecesinde eski Tellson bankasının temsilcisi Mr. Jervis Lorry, bir araba ile Dover şehrine gider. Orada oldukça güzel Fransız kadın olan Lucie Manette ile buluşacaktır. Kadın ülkesine geri çağrılmıştır. Birlikte Paris’e giderler. Manette’nin babası kaçak yaşamaktadır. İki Şehrin Hikayesi kitap özeti Dr. Manette 18 yıl boyunca tek başına bir hücrede hapis tutulmuştur. Hapishaneden çıktıktan sonra ruhsal dengesi iyice bozulduğu için İngiltere’ye mülteci olarak götürülecektir. Dr. Manette’nin çatı katında gizlendiği Defarge’lerin meyhanesi, Paris’te bulunan ihtilalcilerin merkezi olarak kullanılmaktadır. Dr. Manette her gün bu tavan arasında geçmişini hatırlamaya çalışmaktadır.

Lucie ve Jarvis Lorry’nin Dr.Manette’yi Londra’ya getirmelerinden 5 yıl sonra bir mahkemeye katılırlar. Bu mahkeme ise Fransız bir öğretmenin John Barsad adında bir adamın İngiltere aleyhine casusluk yaptığını iddia ettiği bir mahkemeye katılırlar. Yargılamadan sonra, Darney ve Carton Manette’lerin evlerini sık sık ziyaret ederler. İki Şehrin Hikayesi kitap özeti Daha sonra Darney denilen adamın St. Evemode’ler denen bir Fransız aristokratın mirasçısı olduğunu öğrenirler ve alışverişlerini kesmişlerdir. Oldukça zeki ve parlak ama bir o kadar da istikrarsız biri olan Carton, Mr. Stryver’in davalarına hazırlanır fakat aşırı sarhoş olmasından dolayı duruşmalara katılamaz.

İki genç adam da Lucie adındaki kadına kur yaparlar ve Darney Lucie ile evlenir. Fransa da ihtilal patlak verdiği zamanlarda ihtilalciler hapishaneleri basarak mahkumları serbest bıraktıkları zaman küçük kızları 6 yaşlarına gelmiştir. Darney’in amcası St. Evremonde Markisin kullandığı arabanın altında küçük bir kızı ezmesi Fransız köylülerini oldukça sinirlendirmiştir. Çocuğun babası ise Marki’si mahkemeye getiremeyince evine gider ve adamı yatağında öldürerek idam cezasına çarptırılarak asılır.

Bir gün İngiltere’den yeni St. Markis’ine bir mektup gelir. Gelen mektupta Darney ailesinin eski hizmetçisinin ihtilalciler tarafından hapsedilir. Markis’e müdahale ederek kendisini kurtarmasını talep eder. Çünkü tutuklandığı zaman Charles’ın emirlerini yerine getirmeye çalışarak halka aile nizamında tazminat verilmektedir. Darney mektubu aldıktan sonra şerefli bir adam olarak Fransa’ya giderek bir şeyler yapmaya karar verir. İki Şehrin Hikayesi kitap özeti Böylece Paris’te Tellson Bankasını bu şehirdeki bir işini yönetecek Jarvis Lorry ile birlikte gider. Darney Fransa’ya döner dönmez ülkeye dönen bir aristokrat olarak tutuklanır. Haber kısa süre için İngiltere’ye ulaşır ve Lucie ve Manette yardım etmek amacıyla Fransa’ya giderler. Dr. Manette bu olayın damadının kurtulacağını düşünür. Manette’ler Paris’te oldukça saygı görmüş olsalar da terör rejiminin egemenlik sürdüğü Fransa’da Defarge’lerin St. Evremonde ailesi üyelerine besledikleri kinden dolayı Darney mahkemeye çıkmadan önce 1,5 yıl hapis yatar ve bu sürede ailesini göremez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.