Kitapozeti.Net

Ikigai Özet

13.09.2019
46

Ikigai , bir amaç edinerek , sağlıklı beslenerek ve emekli olmadan daha uzun ve daha mutlu bir hayat yaşayabileceğinizi açıklar.

Uzun bir hayat yaşamak ister misin? Mutlu olana ne dersin? Ya ikisine de sahip olsaydın? Uzun yaşamın sırrı aslında her gün neşe ve amaç bulmaktan geliyor. Birçoğumuz bu idealleri sadece seçilmiş bir azınlığın elde ettiği rüyalar olarak görüyoruz.

Ancak Japonya halkı, yüzyıllar boyunca “yaşama nedenleri” olan ikigai’yi uyguladı. Daha uzun ve daha neşeli hayatlar yaşamalarına yardımcı olur. Bu uygulama, Japonya’yı , insanların en uzun yaşadığı dünyanın beş Mavi Bölgesinin bir parçası yapan şey .

Pek çok insan, kendilerini her zaman daha hızlı, daha iyi ve daha zor hale getirmek için hiç bitmeyen bir ihtiyaç içinde hapsolmuş bulurlar. Bunun aksine, ikigai’nizi keşfetmeniz yavaşlamanıza ve hayattan daha fazla keyif almanıza yardımcı olacaktır. Hayatınızın amacını belirlemek, daha uzun yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Ikigai’nin yazarı Hector Puigcerver : Uzun ve mutlu bir yaşam için Japon Sırrı , 2004 yılında Japonya’ya taşınan ve Japon kültürüne hayran kalan yerli bir Avrupalı. Bu kitapta, ikigai’yi daha iyi yaşamak için nasıl kullanabileceğimizi yıkıyor.

Bunlar içinden en sevdiğim 3 ders:

  1. Bir amaca sahip olmak, uzun ömür ve mutluluğun hayati bir bileşenidir. 
  2. Uzun bir yaşam yaşamak istiyorsanız, dünyadaki en eski bazı kişilerin tavsiyelerine uyun.
  3. Yaşamınız boyunca sağlıklı kalmak için, yeterince hareket ettiğinizden emin olun.

Daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu yaşamayı öğrenmeye hazır mısınız? Hadi gidelim!

Ders 1: Mutlu ve daha uzun yaşamak istiyorsanız, sabahları uyanmak için ikigai’nizi keşfedin.

Okinawa, Japonya dünyadaki en uzun yaşayan insanlardan bazılarına ev sahipliği yapıyor. Onların sırrı ikigai. Japonca kelimenin iki karakteri vardır: ‘iki’ hayat demektir, ve ‘gai’ veya değer. İkigai’nizi bulmak dört temel soru sormak kadar basit olabilir:

  1. Kuvvetli yönleriniz nelerdir? Herkesten daha iyi yaptığını düşün.
  2. Dünyanın neye ihtiyacı var? Dünyanın sahip olmadığı bir şey hayal edin.
  3. Tutkuların nelerdir? Durmadan bütün gün yapabileceğin şeyleri hayal et.
  4. Bir geçim yaparak ne kazanabilirsin? Mesleğinizden para kazanmak zorundasınız, peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İkigai’nizi keşfetmeniz kısa bir süre alabilir veya daha uzun sürebilir. Ancak onu bulduktan sonra, asla emekli olmak istemediğinizi veya emekli olmak istemediğinizi fark edebilirsiniz. Kenara olmaktan Almanlar tarafından yapılmış , emeklilik bir ilişkili birçok sağlık sorunları için riski . İkigai’nizi aramak, asla emekli olmamanın ve bu nedenle de yaşlanmanızda daha hızlı bozulmamanın mükemmel yoludur.

Ancak, ikigai etmez zorunda işinize bağlanabilir. Amacınız bir hobi veya aile ilişkilerinden gelebilir. Sabahları ne bulursanız olun, asla pes etmediğinizden emin olun.

Emekliliğe zorlanan Okinawanlar, hobileri ve toplumlarında daha uzun yaşamalarına yardımcı olmak için aktif kalmaya devam ediyor. Araştırmalar, Okinawa’nın yaşlılarının amaç ve aktivite seviyelerinin bir sonucu olarak oldukça düşük demans ve kalp hastalığı oranlarına sahip olduğunu göstermiştir .

Ders 2: Okinawan yaşlıları refah hakkında bir iki şey biliyorlar ve yaşadıkları sürece yaşamak istiyorsak tavsiyelerine uymalıyız.

Yaşlılar, uzun yıllara dayanan tecrübeleriyle dünya ile paylaşacak çok fazla bilgeliğe sahiptir. Genç olanlarımız bazen her şeyi biliyormuşuz gibi davranabilirler, ama bizden önceki nesillerden yaşam hakkında bir iki şey öğrenmeliyiz. 

Okinawan asırlıkçilerinden bir ipucu mümkün olduğunca az endişe etmektir . Yavaşlatmaya, zaman ayırmaya ve her şeyi hemen çözmeniz gerekmediğinin farkına varmanıza yardımcı olur. Anksiyete sayısız olumsuz sağlık etkilerine sahiptir .

Neyin yanlış gidebileceğinden korkmak yerine, sahip olduğunuz şey için hayattan zevk almaya odaklanın. Bunu yapmanın harika bir yolu, çevrenizdeki herkesle, hatta yabancılarla bağlantı kurmaktır. Okinawan yaşlıları, tanıştığınız herkese karşı gülümsemeyi ve açık bir kalbe sahip olmayı önerir.

Arkadaşlığınız, yaşam boyu birçok arkadaşlık geliştirmenize yardımcı olacaktır. Okinawan yaşlıları da bu ilişkileri sürdürmeyi öneriyor. Büyükbaba veya büyükbaba olduğunda, endişelenmeniz yerine torunlarınızın daha sık ziyaret etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Japon asırlıkçiler de sağlıklı beslenmeye, erken uyanmaya ve gününüz boyunca yeterli harekete sahip olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olur.

Ders 3: Sağlıklı kalmanın kilit bir bileşeni, ne kadar az olursa olsun, gün boyunca hareket halinde kalmaktır.

Okinawa sakinleri her zaman bir spor oynamaya ya da sağlıklı olmak için koşmaya gerek olmadığını öne sürüyorlar . Uzun ömür ve sağlık, gün içinde daha fazla hareket etmenin basit, tutarlı yollarını bulma konusunda daha fazladır.

Yoğunluk tutarlılığı caydırabilir, bu nedenle Okinawanslar egzersiz formlarında basitlik için gayret gösterirler. Mahalle çevresinde bir yürüyüş, bahçede bir gün veya şarkı söyleyen karaoke, sık sık hareket etmenin basit yollarından sadece birkaçıdır. 

Bir Japon radyo programı olan Radio Taiso, Okinawans’ın yıllarca egzersiz yapmasına yardımcı oldu. Büyük Japon grupları istasyona giriyor ve nasıl egzersiz yapılacağına dair talimatları dinliyorlar.

Günümüzde, çoğu çevrimiçi veya televizyonda izliyor, ancak gösteri hala Japonya’da gün boyu devam ediyor. Basit egzersizlerle, kollarınızı başınızın üstünde kaldırmak ve tekrar aşağı indirmek gibi, Radio Taiso, Japonlar için egzersizi tekrarlamak için kolay bir yöntemdir. 

Böyle bir egzersiz programı bulsanız da olmasanız da, gününüzde her zaman küçük, tutarlı hareketler için zaman ayırın.

Ikigai İnceleme

Ikigai birçok insana fayda sağlayabilecek inanılmaz bir konsepttir. İşinizde sıkışıp kaldığınızı hissetmek, daha uzun yaşamak ya da daha derin bir mutluluk ve anlam düzeyi arzulamak , yaşamak için nedeninizi bulmak size yardımcı olacaktır. Blinkist hakkındaki ikigai özeti, ikigai’nin kendisinden daha uzun bir yaşam sürmeye daha fazla odaklanıyor gibi gözüküyor, ancak konuyla ilgili bazı araştırmalar, konuyla ilgili daha fazla araştırmak için çok sayıda kitap olduğunu ortaya koyuyor. Dalış yapmaktan ve nasıl daha mutlu ve sağlıklı emekli olup yaşamadığımı öğrenmek için heyecanlıyım!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.