Kitapozeti.Net

İncir Kuşları Kitap Özeti – Sinan Akyüz

14.12.2017
63

Sinan Akyüz’ün en çok sevilen ve tercih edilen kitaplarından olan Bosna’da yaşanan savaştan yara alan Boşnak bir kızı hikayesinde ele almıştır. Bu savaşta birçok kadın ve erkek hem maddi hem manevi anlamda yara almasına rağmen ayakta durmayı ve yaşama bağlanmasını bilmiştir. İşte bu hikayede aslında bunlardan birisi olup, savaş sırasında başına gelen birçok olay sizleri hayrete düşürürken göz yaşlarınıza engel olamayacaksınız. İncir Kuşları kitap özeti ile sizleri hikayede yer alan Suada’nın duygu yüklü ve inanılması güç olan hikayesinden bahsedeceğiz.

İncir Kuşları Özet

Aynı yerde aynı ırkta olan iki genç erkeğin aynı kıza aşık olması ile başlayan hikaye ileride acı bir gerçeğe dönüşecektir. Suada güzel ve tertemiz bir kızdır. Üniversitede öğrenim hayatını devam ettiren Suada, teyzesi ile aynı evde yani Saray Bosna’da yaşamaktadır. Annesi, babası ve kardeşleri ise Yugoslavya’da yaşam sürmekte olup, onları arada bir ziyarete gitmektedirler. Okuduğu okul da birisi Müslüman birisi Hristiyan olan iki genç Suada’ya aşık olmuş olup, ikisi de aşklarını Suada’ya söylemiş olup, Suada Müslüman olan genci tercih etmiş ve Tarık’la güzel bir aşk hikayesini başlatırken diğer gence ise kalbimde iki kişiye yer yok diyerek Tarık’la muhteşem bir gelecek hayali kurmaktadır. Suada ve Tarık kısa sürede nişanlanırlar. Mutlu bir gelecek hayal eden iki genç başlarına geleceğini bilmeden mutluluklarını doyasıya yaşarlar.

Suada aile ziyareti için köyüne gitmek için yola çıkacaktır. Otobüse binmeden önce bir kâğıtta ‘’ Bu bayram çok kanlı geçecek’’ yazmaktadır. Ramazan bayramı için gittiği ziyarette bu kâğıdı pek umursamaz. Fakat kısa süre sonun da savaş çıktığını savaşta Saray Bosna yerle bir edildiğini öğrenir. Suada köyünde saklanırken Tarık ise Yeşil Berelilere katılır. Bu savaşın çıkması ve başlarına gelecek olanların gerçekleşmesi ise sadece Müslüman olmalarından kaynaklanmaktadır. Köyde saklanmaları çok uzun sürmemiş ve Hristiyanlar evlerini basarak annesini ve bir kız kardeşini öldürmüşlerdir. Suada, babası ve bir kız kardeşi de ellerine esir düşmüştür.

Asıl hikaye burada başlamış olup, sürükleyici ve korkunç şeylerin Suada’nın başına gelmesi milyonlarca kadına tecavüz olayları, işkenceler Suada’nın da başına gelmiş olup, buradan nasıl kurtulacağı konusunda hiçbir fikri yoktur. Kadınlara ve erkeklere yapılan eziyetlerin hepsi ulu orta yerde olmuş olup, onları kurtaracak olan kimse yoktur. Tek bir sebep onun ayakta kalmasına neden olur. Sırp erkek dünyaya gelsin diye tecavüze uğrayan, hamile kalan kadınlar inanılmaz yerlerde inanılmaz şartlarda ölüme terk edilmişlerdir. Bu eziyetler sizleri gözyaşlarına boğarken kitabın hiç bitmemesini arzulayacaksınız.

Sinan Akyüz’ün bu muhteşem eseri olan İncir Kuşları kitabını herkesin okuması gerektedir. Biz İncir Kuşları kitap özetini sizler ile paylaştık. Sizlerde okuyarak devamını ve detaylarını elde edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.