Kitapozeti.Net

İnsan Olmak Kitap Özeti – Engin Geçtan

21.04.2018
37

Psikiyatrist ve psikanalist olan Engin Geçtan’ın kaleme aldığı İnsan Olmak, aslında tam anlamıyla bir psikoloji kitabı olup, insanın beklentilerini, insan dair her şeyi ele alıyor. Kitap ilk kez 1983 yılında yayınlanmıştır ama günümüze kadar pek çok kez basıma girmiştir ve okunduğu her dönemde oldukça ses getirmiş bir kitaptır. Yazar bu kitabında insan olmayı çok güzel bir hikaye ile betimlemiştir. Ona göre insanoğlu kirpidir. Kirpiler soğuktan korunmak için birbirlerine ihtiyaç duyarlar fakat birbirlerine yakınlaştıklarında iğneleri birbirine batacağı için aralarındaki ısınma mesafesini ayarlamak zorundadırlar. İşte Engin Geçtan’a göre günümüz insanları da böyledir, birbirlerine muhtaçlardır ama her zaman aradaki mesafeyi korurlar. İnsan Olmak kitap özeti aslında insana dair her şeyin özgün bir üslup ile anlatılış biçimidir. Yazarın üslubunun da oldukça sade oluşu kitabın he yaştan insan tarafından okunmasını sağlamaktadır. Bu kitap ile insanlara ve olaylara olan bakış açınız bir anda değişecek, yazarın bakış açısı ile artık hareket etmeye başlayacaksınız.

İnsan Olmak Kitap Özeti

Son yirmi yıl içerisinde insanoğlunda gerçekleşen sosyal değişimlerin ele alındığı bu kitap, ikilemlerle dolu insanın iç dünyasını gözler önüne seriyor. İnsan olmak kitabı konu itibari ve özgün anlatımı ile kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. İçerik olarak kitapta, sosyal olayların ele alınması, kadın erkek arasındaki ilişkiler ve giderek bu iki karşı cinsin birbirine karşı yabancılaşmaya başlaması, kişilerin ruhsal olarak değilde birbirlerini madde olarak görüp hareket etmeleri üzerine oluşturulmuştur. Toplumun süre gelen sorunlarından sıklıkla bahseden yazar, aslında günümüz insanlarını çok iyi bir dille ifade edip eleştirmekten geri kalmamıştır. Mesleğinin de vermiş olduğu tecrübe ile insan analizlerini çok başarılı bir şekilde okurlarına geçirmiştir.

İnsan Olmak kitap özeti tamamen bir eleştirilse yazım değildir, aynı zamanda farkındalık bilincinizi de oluşturacak oldukça başarılı bir kitaptır. Yazar İnsan olmak kitabına Ankara’da üniversitede başına gelen bir olay ile başlar. Bir gün bir ziyaretçi yazarın kapısını çalar ve ondan bir ricası olacaktır. Ziyaretçi yazara sadece bizim için de yazın der. Bu rica yazarda derin izler bırakmıştır ve bir gün bir kahvaltı masasın da kitabın ilk izleri ortaya çıkmaya başlar. Bir çırpıda bu kitabı kaleme alan yazar, pek çok farklı konuya değinerek insanoğlunun aslında nasıl bir döngü içerisine girdiğini ve çırpınarak ölmeye başladığını anlatmıştır.

İnsan olmak kitap özeti aslında insanın şuan içinde barındırdığı tüm duyguları içgüdüsel olarak aldığını anlatıyor. Yani yardımlaşma, sevmek, vicdan gibi duyguların zamanla değişmediğini zaten insanın için de bencilliğin olduğunu anlatmıştır yazar. Sadece toplumların yaşam standartları değiştiği için zamanla bu bencillikler daha çok ortaya çıkmaya başlamıştır ve kısa sürede tüm toplumu ele geçirerek, hayatları büyük ölçüde etkilemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.