Kitapozeti.Net

İskender Kitap Özeti – Elif Şafak

15.12.2017
53

İskender, Elif Şafak’ın yazarlığını yaptığı oldukça farklı kurgulanmış bir hikâyedir. Bu kitap ile olaylara bakış açınız artık daha farklı olacak ve çok yönlü düşünmeye başlayacaksınız. Elif Şafak bu kitabında doğu kültüründe yaşayan ikiz kız kardeşlerin hikâyesini anlatmaktadır. Genellikle Elif Şafak kitaplarında iki farklı hikâyeyi ortak bir hikâyede bağlaması ile ünlenmiş bir yazardır. Üslubu da oldukça kadıncadır. Kadının toplum içerisinde yaşadığı zorluklar ele alınır ve her kitabında bu konulara değinir. Elif Şafak bu kitabında da doğu kültüründe yetişmiş iki kız kardeşin bambaşka yollara giden hikâyelerini anlatmaktadır. İskender kitap özeti pek romana göre bambaşka bir yaşanmışlığı ele almaktadır.

İskender Kitap Özeti

Doğu da yetişip büyümüş olan ikiz kız kardeşlerden birisi evlenir ve yurt dışında yaşamaya başlar. Diğeri ise hayatı boyunca sınırları dışına çıkamayacağı köyünde ebelik yaparak geçimini sağlamaktadır. Yurt dışında yaşayan ikizi ile sürekli olarak mektuplaşan Cemile, kardeşinin hasreti ile yanıp tutmaktadır. Fakat kardeşi onu görmeye hiçbir zaman gelmemiştir. Zamanla çocukları olan diğer kardeş ise, hayatını zor ve yorucu bir şekilde ev geçindirmek için harcamaktadır. Yurt dışında yaşıyor olsa da kocasının sorumsuzluğu yüzünden eve o bakmak zorunda kalmıştır. Bir gün bir pastanede yabancı bir adam ile karşılaşır ve duygularına hâkim olamaz. Adama âşık olur. Bu yasak aşk zamanla filizlenir ve büyür. Çocukların bile bu durumdan haberi yoktur. Fakat zaman içerisinde bu durum konuşulmaya başlanır ve yasak aşk ortaya çıkar. Bunu öğrene büyük oğul İskender bu durumu kendine yediremez ve olaylar bu an da başlar. İskender vicdan azabı çekeceği bir hatanın başındadır. İskender kitap özeti bu karmaşık hayatları konu alır ve işler artık içinden çıkılmaz bir hale dönüşmüştür.

Elif Şafak Üslubu

Elif Şafak farklı bir üsluba sahip olduğundan çok fazla okura hitap etmektedir. Özellikle bu kitabında yer alan erkek kıyafetleri le çektirdiği fotoğraf oldukça gündem yaratmıştır. Elif Şafak, bu kitabında doğu kültürünü ve Avrupa’nın kültürünü bir arada işlemiştir. İnsanlar üzerindeki psikolojik baskıyı, Türklerin Avrupa’da hoş karşılanmaması gibi siyasi konulara da yer vermiştir. İskender kitap özeti yazarın pek çok eserine göre konu itibari ile daha çok beğenilmiş olup, pek çok okura sahip olmuştur. Kısa sürede en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başarmıştır ve çok fazla kişi tarafından beğenilerek olumsuz eleştirileri azdır. Sizlerin de okunamadıysanız mutlaka okumanız gereken kitaplar arasında yer alamsı gereken müthiş bir kurgudur. Kitabın son sayfalarına yaklaştıkça aslında hikâyenin ne kadar şaşırtıcı ve farklı bir kurguya sahip olduğunu göreceksinizdir. Elif Şafak bu kitabı ile farkını ortaya koymayı başarmış ve hatta bu eser için Aşk kitabından sonra en iyi yazılmış romanı dememiz de mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.