Kitapozeti.Net

İsrail Lobisi Kitap Özeti – Stephen M. Walt & John J. Mearsheimer

07.08.2018
58

İsrail’in Amerika üzerindeki güçlü etkilerini anlatan İsrail lobisi kitap özeti John J. Mearsheımer ve Stephen M. Walt tarafından yazılmıştır. Kitap basıldıktan sonra yazarlar Yahudilerin hedefi haline gelmiştir. Kitap hem çok güçlü övgüler almış hem de güçlü eleştirilere maruz kalmıştır.

İsrail Lobisi Kitap Özeti

Yazarlar İsrail lobisi kitap özeti ile İsrail’in Amerikan politikaları üzerindeki etkisinden bahsetmektedir. Amerika’nın dış politikalarında İsrail’in etkili bir rol oynadığı, özellikle Ortadoğu politikasında İsrail’in belirleyici bir rol oynadığı anlatılmaktadır. İsrail lobisinin Amerikan duş politikalarında nasıl bu kadar etkili olduğu detaylı bir şekilde inceleniyor. ABD yıllardır İsrail’e ekonomik ve politik destek veriyor.

Bu desteğin anlamlandırılabilmesinde stratejik ve ahlaki değerlerin yeterli olamayacağı üzerinde duruluyor ve gerçek nedenlerin ne olabileceğine dair araştırmalar yapılıyor. Yazarlar İsrail lobisinin bireysel ve örgütsel çabalarla ABD dış politikasını etkilediği ve İsrail yanlısı bir duruma getirdiği söyleniyor. İsrail lobisinin, ABD’nin Ortadoğu ülkeleri ile olan ilişkilerini etkilediğini ve uzun vadede ABD’nin ulusal çıkarlarını tehlike altına sokabileceği konusu üzerinde duruluyor.

İsrail lobisi kitap özeti, Amerika’da yaşayan Yahudiler Amerikan nüfusunun sadece yüzde ikisini oluşturur. Bu kadar küçük bir nüfusun Amerika üzerindeki muazzam etkisi hayret vericidir. Amerika’da Yahudi lobisi bir efsane haline gelmiştir. Fakat İsrail lobisi konusu ABD’de bile tartışılamaz durumdadır. İşin içinde büyük hassasiyetler vardır bu da durumu tartışmaya kapalı hale getirmiştir.

Yazarlar İsrail lobisi kitap özeti ile bu lobinin gerçekten bu kadar güçlü olup olmadığını anlatmaya çalışmaktadır. Kitabı Şikago üniversitesinden iki akademisyen kaleme almıştır ve yayımlandığı andan itibaren büyük tartışmalar yaratmıştır. Kitap Amerika’nın İsrail’e her koşulda vermeyi sürdürdüğü desteğin nedenlerini aramaktadır. İsrail zengin bir ülkedir. Uluslararası anlaşmalara karşı gelerek nükleer silah sahibi de olmuştur. Bunlara karşılık Amerika en büyük askeri desteği İsrail’e vermektedir. ABD, toplam doğrudan yardım bütçesinin altıda birini sadece bu ülkeye aktarmaktadır. Fakat bu yardımlardan ABD’nin bir kazancı olmadığı iddia ediliyor.

Ayrıca ABD’nin İsrail’i bu derece kollamasının bölgede yer alan Arap ülkelerini rahatsız ettiği ve ABD’ye karşı düşmanlık beslemelerine yol açtığı söyleniyor. İsrail bölgede demokrasinin kalesi olarak gösterilse de yazarlar bu düşünceye katılmıyor ve İsrail’in sivillere silah çekmekten sakınmayan bir bölgesel güç olduğunu düşünüyor. Bu nedenle İsrail’e Amerika tarafından verilen desteğin nedeninin bölgede değil Amerika’da aranması gerektiği söyleniyor.

Amerika’da Yahudiler tarafından kurulan birçok düşünce kuruluşunun olduğu ve bu kuruluşların Yahudi olmayan kişiler tarafından da desteklendiğine dikkat çekiliyor. Burada devreye giren İsrail lobisinin amacının ABD’yi kendi çıkarlarını koruması için İsrail’e destek vermeye ikna etmek olduğu söyleniyor. Ayrıca bu lobinin çok büyük bir maddi gücü olduğu ve bu nedenle kendilerine karşı olanların susturulduğu üzerinde duruluyor. İsrail yanlıları Amerikan siyasetçilerin kampanyalarına büyük destek veriyor ve bu şekilde de siyasetçiler bağlanmış oluyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.