Kitapozeti.Net

Issız Kar Taneleri Kitap Özeti – Kiberley Freeman

06.08.2018
56

kitap özeti. Son yılların en çok beğenilen kitapları arasında olan bu eser Kiberley Freeman tarafından kaleme alınmıştır. Yazar Londra’da doğmuş ve üç yaşındayken ailesi Avusturalya’ya taşınmıştır. Queensland’da büyümüş ve halen orda yaşamaktadır. Asıl ismi ise Kim Wilkins olan yazar çocuk ve tarihi kurgu adı altında da eserler vermiştir. Kimberley Freeman ismini ise yazdığı kadın romanlarında büyükannesini onurlandırmak amacıyla kullanmıştır.

Issız kar taneleri kitap özeti

Issız kar taneleri eseri dram alanında oldukça başarılı bir eser olmuştur. Yazar karakterlerinin psikolojilerini ve durumlarını öyle güzel tasvir etmiştir ki kitaplarını bir okuyan bir daha etkisinden kurtulamayacak hale gelmişlerdir.

Eser kaybedilmiş bir çocukluğu anlatıyor ve o çocukluk için dökülen gözyaşlarını okuyucuları ile paylaşıyor. Sovyetler birliğinde geçen hikâye geleceği belirsiz bir çocuğun hayatından bahsediyor. Küçük sofi ve kuzenleri Natalie ile Lena’nın hayatlarına yakından tanık olacağız. Aynı hayatları ve hayalleri paylaşacak olan bu üç kuzen birbirlerine bir söz veririler. Asla birbirlerini bırakmayacak ve ne olursa olsun ayrılmayacaklardır. Fakat kaderin cilvesi hepsi farklı hayatlara savrulmuşlardır.

Hayatlarının vermiş olduğu eksiklik tahammülsüzlük, kıskançlık ve ihaneti de beraberinde getirecektir. Çocukluklarının yarattığı korkunç derin yaralar dostluk ve nefreti aynı bünyede barındırmalarına neden olacaktır. Hayat herkese eşit davranmıyor sözünün vücut bulmuş hali olan bu hikâye üç küçük kızın çocukluk ve gençlik yıllarına ayna tutmaya çalışıyor. Dağılmak üzere olan Sovyetler çıkar çatışmaları siyasi bulanıkları ile tarihin akışını değiştirmeye yetecek kadar acıya ev sahipliği yapmıştır.

Açlık, savaş ve yoksulluk her taşında hissedeceğimiz tarih duvarlarının soğuk yellerini insanın içini buz gibi yapmaya yetecek kadar kuvvetliydi. Siyasi atışmalar iç savaş ve yeni çıkılmış bir dünya savaşı etkisiyle insanları oradan oraya sürüklemiş, birçok hayatı bitirmiş bitmeyenleri ise hayat denemeyecek kadar kötü kör kuyulara sürüklemiştir.

Suçluların kol gezdiği sokaklar kan kokan duvarlar arasında yaşam mücadelesi veren üç küçük kız… Hayat daha ne kadar zor olabilir ki dedikleri andan itibaren zorluklar hiç hız kesmemiş. Ölmek yetmemiş ölüm tatmin etmemiş açgözlü insan sürüsü arasında ne kadar hayatta kalınabilir ki? Kalınsa bile ona hayat denir mi siz düşünün. Tutkuları uğruna her şeylerini vermeye hazır üç kadın ve onları her şekilde zorlamaya yemin etmiş bir hayat. Bir gün bu kış bitecek bahar gelecek uğruna nafile tükenmiş üç hayat ve hayatlarındaki zorluklarla başa çıkma çabaları sizi yüreklendirecek ve kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlayacak muhteşem bir eser. Issız kar taneleri kitap özeti

İle sizleri bu dram dolu hikâyenin iç yüzüne az çok aşina etmek adına yazmış olduğumuz yazıda anlatmaya çalıştık. Siz de Sofi, Natalie ve Lena’nın hüzün dolu hayatına çok üzülecek ve oturup şimdi ki haliniz için Tanrıya şükrederken bulacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.