’un en önemli eserlerinden biri olan itiraflarım yayınlandığı döneme damgasını vurmuş ve günümüz eleştirmenlerinden de tam not almıştır. Yazar, kitabın başlangıcından sonuna kadar zamanla azalan ve vicdan azabı duymasına neden olan dini inancının bitişinden bahsetmektedir. Yaşadığı çevre ve yetiştirilme tarzı olarak dönemin Rusya’sında oldukça rahat bir hayat yaşamış ama psikolojik olarak çeşitli bunalımlardan geçmiştir­. Tanrı arayışı içerisinde gerçekleşen ve ciddi bunalımlar sonucu ortaya çıkan intihar dürtüsünü kime olduğunu anlamlandıramadığı bir inanç sayesinde bastırtırmıştır. İtiraflarım Kitap Özeti ile kısa da olsa genel eleştirel anlamda gerekse de içerik anlamında bu önemli eserden biraz daha söz edecek olursak hem edebi olarak keyif alabilir hem de yazarımızın ruhani dünyasına adeta ışık tutabiliriz. Tolstoy soylu bir aileden gelmiş olması ve rahat bir yaşam sürme avantajını ne yazık ki tam neticesi ile kullanamamıştır. Başarısız bir eğitim hayatı ardından gelen ve daha sonra yazarlıkla gelen büyük ünün ağırlığı altında kalmaktan ne yazık ki kurtulamamıştır.

İtiraflarım Kitap Özeti

Tanrı’yı bulmak konusunda az da olsa umudum olmasa, yaşamıma çoktan son verirdim. Fakat yaşıyordum. O’nu hissettiğim ve O’nu aradığım zaman yaşıyordum. Öyleyse, O vardır. O, Onsuz yaşanmayan şeydir.” İtiraflarım kitap özeti kitapta bahsi geçen cümleye yorumlayacak olursak tamamen bahsedilen vicdan muhasebesine ışık tutmuş olacağız. Gerçekten tanrı var mı yok mu hayat iyi bir Hristiyan olmak üzerine mi kurulu? Gibi birçok sorunun olduğu eserimiz o dönemin dindar Hristiyan kesimleri tarafından oldukça ağır eleştirilere de maruz kalmıştır.

İtiraflarım Kitabı Yazarı

Lev Nikolayeviç Tolstoy 9 Eylül 1828’de Moskova’da dünyaya gelmiştir. Annesi prenses Marilya babası ise Kont Tolstoy 1821’de evlenmiştir. Ailenin 4. Çocuğu olan Nikolayeviç annesini 5.kardeşinin doğumunda kaybetmiştir.  Annesini kaybettiğinde iki yaşında olan Nikolayeviç babasını kaybettiğinde ise henüz 9 yaşında idi. Anne ve babasını kaybettikten sonra ise hayatının geri kalan kısmında halalarının yanında yer aldı ve eğitim masrafları her zaman halaları tarafından karşılandı. Kendi seçtiği program üzerinden liseyi bitirdi. Doğu Dilleri Fakültesinde sınıfta kalınca 1846’da Hukuk Fakültesine geçti. Hukuk öğrenimini de yarıda bıraktı ve 1847 yılında, doğduğu yer olan Yasyana Polyana’daki çiftliğine geri döndü.

İtiraflarım kitap özeti Daha sonra Rus ordusuna yazılan ve Kırım savaşında görev alan Tolstoy 1852’de astsubay unvanı alarak ordudaki görevine bir süre devam etti. Bir kısmını Osmanlıya karşı olan birçok savaşta da görev alan Tolstoy Turganyev ile tanışarak önemli diğer eserlerine devam etti. Bunlar biri ise ülkemizde Sivas’ta yaşadığı anılarını anlattığı Sivastopol kitabıdır. Yaşadıklarından oldukça etkilenen yazarımız eseri itiraflarımı savaş ve askeri yıllarından sonra geçirdiği bunalımlardan dolayı kaleme almış ve 7 Kasım 1910’da ailesini terk etme kararı almış ve aynı yılın 20 kasımında hayata gözlerini yummuştur.