Kitapozeti.Net

James Madison Kimdir? Kısaca Biyografi

01.10.2019
2

Amerika Birleşik Devletleri’nin dördüncü Başkanı James Madison, 16 Mart 1751’de Orange County Virginia’da bulunan Nellie Conway Madison ve James Madison’da doğdu. O, yedisi çocukluktan kurtulan on iki çocuğundan en büyüğüydü. Gençliğinin bir bölümü için Virginia’da okula gitti ve on sekiz yaşına kadar evde öğretmenlik yaptı, daha sonra Princeton Üniversitesi olarak bilinen New Jersey Koleji’ne kaydoldu. 1771’in başlarında mezun oldu. Çalışmalarında başarılı oldu. Ancak zayıf ve hastaydı ve genç bir adam olarak ruhlarını büyük ölçüde etkileyen sinirsel bir rahatsızlığı vardı. Kendisini tamamen politikaya adadığı Amerikan Devrimi’nin patlak vermesine kadar hırsı yoktu.

Madison, 1774 yılında ilk kez ofise seçildi. İki yıl sonra, British Crown’dan Amerikan bağımsızlığına yönelmede büyük rol oynayan Virginia Anayasa Konvansiyonunda oturdu. 1777-1779 yılları arasında Virginia Devlet Konseyi üyesiydi ve Virginia valileri Patrick Henry ve Thomas Jefferson’a ömür boyu dostu oldu. 1780’de Madison, Philadelphia’da bir araya gelen Continental Congress’e delege olarak seçildi. Yirmi dokuz yaşında, bu Kongre’nin en genç üyesiydi.

1783’teki Devrimin sona ermesi ile birlikte ABD için güçlü bir hükümet kurma ihtiyacı doğdu. Madison, ABD Anayasası’nın temelini oluşturan Virginia Planını hazırlayan Anayasa Sözleşmesinde öncü bir rol üstlendi. Anayasayı devletler tarafından onaylanmasının çok önemli döneminde savunan Madison, toplu olarak Federalist olarak tanınan Alexander Hamilton ve John Jay ile birlikte bir dizi makale yazdı .

George Washington ve John Adams’ın başkanlık yönetimleri sırasında Madison, Thomas Jefferson’la birlikte Demokratik-Cumhuriyetçilerin ana lideri oldu. Jefferson’ın Fransız yanlısı siyaseti ve güçlü, ticari bir merkezi yönetim korkusu, hükümetteki hükümetlerle aynı fikirde olmamasına neden oldu. Madison, 15 Eylül 1794’te genç dul Dolley Payne Todd ile evlendi.

Thomas Jefferson’un 1800’de seçilmesiyle Madison, Kongre’den yürütme birimine Dışişleri Bakanı olarak taşındı. Bu ofisinde, neredeyse ABD’nin büyüklüğünü iki katına çıkaran Louisiana Purchase olarak bilinen dev bölgedeki Fransa’dan devralınmasını denetledi. Madison, 1808’de Demokrat-Cumhuriyet biletinde cumhurbaşkanı seçildi. Başkanlığının yıllarında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa arasındaki ticari anlaşmazlıklar yaşandı. Madison vatandaşlarını İngiltere’ye karşı savaşa çağırdı. 1812 savaşı kendi yetki alanı altında başladı ve bitti; Gent Antlaşması, 1814’te Noel Arifesinde imzalandı.

Şubat 1817’de Madison ofisten ayrıldı ve mülkü Montpelier’ye Virginia’da emekli oldu. Emekliliği uzun ve hareketliydi. Zamanının çoğunu çiftçilik yaparak, Amerikan Kolonizasyon Cemiyeti’nin kurucu üyesi olarak kölelik karşıtı davaya çalışmak ve Thomas Jefferson’a 1826’da rektörlüğünü yaptığı Virginia Üniversitesini kurmasında yardım etmek için harcadı. Virginia eyalet siyasetinde de aktif olarak çalıştı. devletin 1829 Anayasa Sözleşmesine delege olarak hizmet etti ve kölelik yanlısı devletlerin haklarına karşı durdu; Amerika’nın bir ulus olarak temel birliği konusundaki görüşünü savunuyor ve savunuyordu. 28 Haziran 1836’da öldü. Seksen beş yaşındaydı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.