Kitapozeti.Net

Kabil Kitap Özeti – Jose Saramago

04.12.2018
68

Jose Saramago bu kitapta din tabularını yıkıyor. Dini açıdan insanlara sorma ve sorgulama denilen birçok konu Kabil ile sorgulanır hale geliyor. Okuyucunun dini inançları ne olursa olsun kitap okunurken öncelikle edebi bir eser olduğu göz önüne alınarak okunmalı ve farklı yaklaşımları da kişisel ufku genişletmek amacıyla kullanılmalı.

Jose Saramago’nun kendine has yazım dilini kullanarak yazdığı Kabil özeti yapılırken çok akıcı bir dil kullanıldığını da belirtmek gerekir. İnsanlara masalsı bir anlatım sunan Jose Saramago’nun mutlaka okunması gereken bu kitabı Efendi diye bahsettiği Tanrı kavramını sorgulamaya açan bir eser olmuş.

Kabil Kitap Özeti

Kitap Adem ile Havva’nın yasak elmayı yiyip cennetten kovulması ile başlıyor. Adem ile Havva cennetten kovulduktan sonra dünyanın sadece cennetten ibaret olmadığının farkına vararak yaşama yollarını bulmaya çalışıyor. Havva ile Adem’in iki erkek çocuğu oluyor.

Kabil ile Habil iki kardeş olarak Kabil özeti içine dahil oluyor. Habil ailesi tarafından beğenilen ve takdir edilen kardeş, Kabil ise hiçbir yaptığı kabul görmeyen kardeş. Kabil içerisinde Habil’e karşı kıskançlık biriktiriyor ve bir gün Habil’in kışkırtmalarına dayanamıyor ve Habil’i öldürüyor. Kabil, tek tanrılı dinlere geçildikten sonra ilk cinayeti işleyen insan olarak bilinir ve bu yaptığı karşılığında Efendi tarafından cezalandırılır.

Kabil’in cezası normal bir insan hayatı sürmemek olmuştur. Kabil sürekli zaman içinde gidip gelmeye ve zaman ve mekan değişiklikleri içinde var olmaya çalışmıştır. Kabil’in bu yer değiştirmeleri esnasında yaşadığı olaylar Saramago tarafından insanların birçok konuyu sorgulamasına zemin hazırlamıştır. Saramago’nun usta anlatımı okuyucuların kafasında acaba sorusunu uyandırabildiği için Kabil çok başarılı bir eserdir.

Kabil geçmiş ile gelecek arasında yolculuk yaparken yaşanan birçok olaya tanık oluyor. Geleceğe yaptığı yolculuklarda yaşanacak olayları gördüğü için bunlara engel olmaya çalışıyor ve Efendi’nin planlarını sürekli bozuyor. Bu noktada Kabil’e verilen cezanın Efendi’nin zararına işlediği görülüyor.

Efendi ile Kabil sürekli karşı karşıya geliyor ve Kabil Efendi’nin yaptıklarını sorgulamaya başlıyor. Bu noktada Kabil özeti okuyucuların da birçok konuyu sorgulamasının yolunu açıyor. Kabil’in hayatı Adem ile Havva sayesinde başlıyor ve cezasını çekerken birçok kadim şahsiyetle karşılaşıyor. Eyüb, Nuh, Lilith karşılaştığı şahsiyetler arasında. Nuh ve Nuh’un ailesi hakkında okuyucuya birçok soru işareti bırakırken Lilith ile aşk yaşıyor ve bir çocuğu oluyor.

Kabil insanlara tabuları sorgulamasının yolunu açan bir kitap. Kabil’in yolculukları sırasında sürekli Efendi ile çekişme halinde olduğu görülüyor. Efendi’nin günah işleyen insanları cezalandırma yollarını irdeliyor ve her zaman cezadan etkilenenlerin masum insanlar olduğu konusunu sorguluyor.

Kuvvetli dini inançları olan okuyucular kitabı tasvip etmeyebilir. Fakat bunun edebi bir eser olduğunu unutmadan okurlarsa Jose Saramago’nun masalsı ve eğlenceli anlatımıyla keyifli zaman geçirmek mümkün. Felsefe ve edebiyatın birbirine geçtiği bu eser okuyucunun ufkunu açacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.