Kitapozeti.Net

Karamazov Kardeşler Kitap Özeti – Dostoyevski

28.02.2018
67

Dostoyevski’nin kaleme aldığı bir kitap olup, dünya çapında okunmuş, klasikler arasında yer edinmiş bir eserdir. Karamazov kardeşlerden olan Fydor Pavloviç Karamazov zengin bir adamın kızıyla evlenir. Fakat Fyodor oldukça serseri ve kötü karakterli bir kişidir. Bu da adamın ikinci evliliği olup, ilk karısından bir oğlu olmuştur. Adam kadının bütün mal varlığına el koyar ve kadının acı içinde ölmesine izin verir. İkinci karısından da çocukları olur ve bu kadında adamın zulümlerine dayanamaz ve ölür. Adam karısı öldükten sonra saf bir kıza tecavüz eder ve kız adamdan hamile kalır. Kız doğum yaptığı sırada ölür. Hikâye bu adamın çocuklarını ele almaktadır.

Karamazov kardeşler kitap özeti aslında farklı kadınlardan dünyaya gelen çocukların hikâyesini anlatmaktadır. Dimitri subay olmuştur. İvan üniversite okuyup yazı yazarak geçimini sağlayan biridir. Aleksi papaz, son kardeş olan Smerdyakoy ise babasının hizmetkârıdır. Dimitri Katya adında bir kıza âşık olur ve nişanlanırlar. Fakat aradan zaman geçmesi ile Dimitri bu kez Gruyşenka adlı bir kadını sevmeye başlar. Fakat Katya’dan da ayrılamaz. Dimitri’nin babası Gruşenka’ya âşık olmuştur. İvan ise Katya’ya âşıktır. Dimitri bu durumdan haberdardır ve hiç önemsemez Gruyşenka onun için önemlidir. Bir gün kadının evine gider ve onu göremeyince babası ile birlikte olduğunu düşünür ve babasını öldürmek için eve gider. Daha sonra Gruşenka’ya bulan adam onunla içki içip eğlenmeye başlar. Bu sırada polisler gelir ve Dimitri’yi babasını öldürüp parasını çaldığı için tutuklarlar.

Karamazov Kardeşler Kitap Özeti

Bu kurgu ile yazar aslında gerçeklerin göründüğü gibi olmadığını aile içerisindeki karışıklıklar ile ele alarak okurlara farklı bir hikâye sunmuştur. Aslında Dimitri babasını öldürmemiştir. Katil uşaklarıdır. Fakat aralarındaki husumetten dolayı katil Dimitri zannedilir. Uşak İvan’a durumu itiraf eder fakat İvan Katya’yı sevdiği için hiçbir şekilde gerçekleri anlatmaz abisi onun yüzünden 20 yıl hapis yatar. Fakat İvan vicdan azabı çekmektedir ve beyin kanamasından ölür. Dimitri sürgün edilmiştir. Olaylar bu şekilde ilerlerken içinden çıkamayacağınız bir kurgu oluşturan yazar dünya çapında çok okunmuştur ve klasikler arasında girmeyi başarmıştır bu kitap.

Karamazov kardeşler kitap özeti kısa sürede okuyup etkisinden kurtulamayacağınız bir hikâyeyi ele almaktadır ve bu kitabı kısa sürede okuyacaksınızdır. Dostoyevski’nin bu kitabı kısa sürede dünya klasiklerine girmeyi başarmıştır. Tüm dünya da çok fazla okunan bu kitap, görünen gerçeklerin aslında göründüğü gibi i olmayacağını anlatan bir kitaptır.

Karamazov Kardeşleri halen okumadıysanız mutlaka okumanız gereken kitaplardan biridir. Acımasız bir adam ve onun çocuklarının bambaşka hikâyelerinden oluşan bu kitap, farklı hayatların farklı görüntüleri ile sizleri oldukça şaşırtacak. Özellikle Dimitri karakterinin babasına benzerliği ile sonlarının da kesişmesi oldukça manidar olmuştur. Kurgusu ile müthiş, dili ile oldukça sade olan güzel bir kurgudur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.