Kitapozeti.Net

Kartal Kondu Kitap Özeti – Jack Higgins

18.08.2018
50

1978 yılında tarafından kaleme alınan bir kitaptır. Nazi dönemini kaleme alan yazarın hikâyesi 1943 yılında başla. İngiltere’ye inen on altı Alman uyruklu paraşütçünün hikâyesi ile başlayan kitapta, bu inişten üç gün sonra Almanya’nın ikinci dünya savaşını kazanmak üzere olduğu anlatılır. Savaşın kaderini değiştirmek için yapılacak olan bir suikasttan bahsedilmektedir.

Kartal Kondu Kitap Özeti

Nazi timi Norfolk da konaklayan İngiliz Başbakanı Churchill’i öldürmek için bir plan ortaya koyarlar. Bu plan savaşı kazanmalarını sağlayacak derecededir. Polonyalı paraşütçüler kılığına giren Nazi’ler, İngiliz topraklarına inerler. Fakat ummadıkları bir şekilde kimlikleri ortaya çıkar ve Naziler oldukça zor bir durumla karşı karşıya kalırlar. Planları da suya düşer.

Kartal Kondu kitap özeti aslında bir savaş içerisinde Nazi döneminin hikâyesini ele almaktadır. Acımasızca savaş teorileri üreten Nazilerin gene bir planları vardır. Bu plan bir anda tüm savaşın seyrini değiştirecek cinstendir ve Naziler eğer başarılı olabilirlerse savaşı kazanacaklardır. Kitapta sizi oldukça macera dolu anlar bekliyor. Nazilerin bu planlarının işleyişini adım adım göreceksiniz. Peki, bu plan işe yarayacak mıdır? Kitabın kurgusu o kadar güzel ayarlanmıştır ki kısa sürede kendinizi planın bir parçası zannederek kitabı okumaya devam edeceksiniz.

Steiner, başkahramanımızın verdiği mücadeleyi birebir görecek ve hayran kalacaksınız. Savaşın getirdikleri acımasızdır ve bunun için her şeyi yapmayı göze alan bir ekibin savaşı kazanıp kazanamayacaklarını gösteren bu kitap aslında tarihi olarak da bazı olayları gün ışığına çıkaracak değere sahiptir. Yaşanmış olayların gerçekçiliğini bozmadan aktaran yazar sizlere güzel bir hikâye veriyor.

Çok eski bir basım olan bu kitabın kurgusu dönemine göre oldukça başarılıdır ve kullanılan dilinde sade olması yönünden herkesin tat alabileceği ve okuyabileceği bir kitap olmuştur. Yazar 1991 yılında bu kitabın devamı niteliğinde olan bir kitap daha yayınlamıştır ve ismine de Kartal Uçtu demiştir. Bu kitabın devam hikâyesi olarak okuyabileceğiniz güzel bir hikaye daha sizlere sunulmuş.

Kartal Kondu kitap özeti sizlere aslında bir planın işleyişini tüm detayları ile anlatsa da merak içinde sonunda başarılı olunup olunmayacağını bilemeden devam edeceğiniz gizemli, macera dolu bir eserdir. Yazarın dilinin sade oluşu kitabın eski bir basım olmasına rağmen halen günümüzde bile okunmasını sağlamaktadır. Eğer halen bu kitabı okumasıysanız mutlaka okumalı ve kitaplığınızda bulundurmalısınız. Bu kitap ile ikinci dünya savaşına dair bazı hikâyeleri öğrenebilir, savaşın getirdiği komple teorilerini öğrenerek ilginç hikayelere şahit olabilirsiniz. Yazarın bu kitabı ele almasının nedeni ise üstü kapalı bir yavaş görüntüsü oluşturup insanlara savaşın detayları hakkında bir şey anlatılmamasıdır. Savaş sırasında insanların yaşadıkları avcılar, savaşı kazanabilmek için sadece silahların değil planlarında kullanıldığını ve bu planların kısa sürede tarihi değiştirebilecek olduğunu gözler önüne sermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.