Kitapozeti.Net

Kelepçe Kitap Özeti – Canan Tan

27.12.2017
30

Canan Tan’ın eserlerinden biri olan , sizleri bambaşka bir hikâyenin içerisine çekiyor. Bu hikâye sizlerin çok dikkatini çekecek. Kelepçe, adından da anlaşılacağı üzere hayatlarında yaptıkları hatalardan dolayı cezalandırılmış mahkûmların hikâyelerini ele almaktadır. Hapishanedeki mahkûm kadınların hepsinin bambaşka hikâyeleri bulunmaktadır. Kelepçe kitap özeti bu hikâyelerden oluşan farklı bir eserdir. Dilin sade tutulması ile de sizlere anlaşılır bir hikâye sunan yazarımız oldukça faklı hikâyelerin içerisine çekiyor okurlarını.

Sürekli babasında şiddet gören Yeterin hikayesi ile başlar her şey. Yeter ailesinden gördüğü şiddetten kaçma için Ali adında bir adam ile birlikte olur ve bu birliktelikten iki çocuğu doğar. Yeter şefkatli bir annedir, çocuklarının üzerine titrer. Bir gün Yeter’in eşi eve içki şişesi ve arkadaşları ile gelir. Yeter’den servis yapmasını isteyen Ali, daha sonra kızına servis yapmasını söyler. Kızı içki şişesini kırınca babası kız dövmeye başlar. Bütün hayatı boyunca şiddet görerek büyümüş olan Yeter artık bu duruma katlanamaz ve eline aldığı bıçak ile kızını döven kocasını öldürür. Yeter’e bu suçundan dolayı müebbet hapis cezası verilir. 4 yıldır içerdedir kadıncağız. Hayatını kurtarmak için kaçtığı adam kadının hayatını bitirir.

Kelepçe Kitap Özeti

Kelepçe kitap içeriğinde pek çok kader mahkûmu kadının hikayesi yer almaktadır. Oldukça acı yüklü bir kitap olan Kelepçe, sizleri bu farklı kadınların hayatları ile oldukça etkileyecek bir romandır. Özellikle hayatları boyunca acı içerisinde yaşamış talihsiz kadınlar mahkûm oldukları hapishanede benzer suçlardan yargılanmaktadırlar. Artık onlar için hayat hapishane demektir. İçler acısı bir hikâye de Sultan’ın hikayesidir. Sultan Metin adında bir adamla evlidir ve oldukça mutludur. Bu evlilikten Nazlı adında bir kızları olur. Bir eşi kalp yetmezliğinden dolayı vefat eder ve Sultan baba evine dönmek zorunda kalır Fakat onun için hayat bu andan itibaren felekte doğru gidecektir.

REKLAM ALANI

Sultan İlyas adında bir adamla evlendirilir. Sultanın kızı Nazlı da onlarla beraber yaşamaya başlar. Bir gün Sultan dışarıdan eve geldiğinde feci bir görüntü ile karşılaşır. İlyas kız Nazlı’ya tecavüz etmiştir. Bu manzara karşısında Sultan İlyas’ı öldürür ve cezaevine gider. Hayatın insan ne göstereceği belli değildir. 

Kelepçe kitap özeti sizlerin yüreğini dağlayacak hikâyelerle dolu bir kitaptır. Bu kitabın en acı yanı ise bu hikâyelerin günümüzde her gün yaşanıyor olmadır. Halen devam eden bu acılar, kitap haline getirilerek okurlara tekrar hatırlatma niteliğindedir. Acıma duygusundan yoksun insanlarla yaşayan, iyi yürekli kadınların, ceza evinde birbirlerine tutunuşlarını konu alan kitap oldukça dikkatinizi çekecek. Hikâyelerin yaşanmışlığına kendiniz kaptırıvereceksiniz. Canan Tan’ın bu güzel romanını elinizden düşüremeyeceksiniz. Halen okumamışlar için mutlaka okunması gereken kitaplar listesine eklenmesi gereken oldukça başarılı bir kitap. Üslubu ile de sizleri sıkmadan konuları ele alan Can Tan, gene başarılı bir eser ortaya çıkartmıştır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.