Kitapozeti.Net

Kırmızı Pazartesi Kitap Özeti – Gabriel Garcia Marquez

07.08.2018
130

Gabriel Garcia Marquez’in eseri olan kitap bir namus cinayetini konu almaktadır. kitap özeti kitabın ana karakteri Santiago Nasar, Pablo ve Pedro Vicario tarafından öldürülmüştür. Olaylar SanTiago’nun arkadaşı tarafından aktarılır. Kitap bir düğünle başlar. Düğünü yapılan Bayardo San Roman bölgeye yeni taşınmıştır. İlk geldiği zamanlarda halk tarafından oldukça gizemli bulunmuş ve kim olduğu ne iş yaptığı merak konusu olmuştur. Her konuda derin bir bilgiye sahip bu adam içten içe bir saygı görüyordu. Oldukça zengin olan Roman bu dedikodulara bir son vermek için ailesini yanına alır ve şehirleri gezerek evlenecek bir kadın aradığını söyledi. Bayardo bir gün meyhanede sarhoş bir halde otururken oradan ailesiyle geçen Angela Victoria’yı görür ve âşık olur. Hatta çevresinde bulunanlara bu kızla bir gün evleneceğini söyler. Sarhoş olduğu için onu pek ciddiye almazlar fakat Bayardo kızın ailesiyle görüşür ve evlenir. Bayardo San Roman çok zengin olduğundan büyük ve görkemli bir düğünle evlenirler. Fakat rüya gibi başlayan gecede evlilikleri sadece 6 saat sürer. Kızın bakire olmadığını anlayan Roman ve ailesi kızı ailesine tekrar götürürler. Büyük bir şok yaşayan Victoria’nın ailesi abilerinin sıkıştırmaları ile Santiago Nasar cevabını alırlar. Bunun üzerine Pablo ve Pedro Nasar’ı öldürmek üzere arayışlarına başlarlar.

Kırmızı pazartesi kitap özeti

O sabah piskopos yaşadıkları bölgeden geçecektir ve tüm halk gibi Nasar’da en güzel giysilerini giyip alanda yerini almıştır. Pablo ve Pedro karşılaştıkları herkese Nasar’ı öldüreceklerini söylerler. Buna engel olmak isteyen belediye başkanı yanlarına gider ve bıçaklarını alarak onları evlerine gönderir. Fakat onlar yanlarına ek bıçaklar alarak Nasar’ı beklemeye devam ederler. Olanları duyan Nasar’ın nişanlısı Nasar’ın hediyelerini geri vererek gitmesini söyler ve ondan ayrılır. Nişanlısının babası ise Pablo ve Pedro’nun onu öldürmek için beklediğini söyleyerek Nasar’ı uyarır. Nasar evine doğru yürümeye devam eder. Pablo ve Pedro peşine takılarak onu takip ederler. Nasar tam evine girecekken Nasar’ın annesi Pablo ve Pedro’nun onlara doğru koştuğunu görüp kapıyı oğlunun yüzüne kapatır. Pablo ve Pedro Santiago’yu defalarca kez ölümcül yerlerinden bıçaklar ve evinin arka kapısından mutfağa girerek orda yığılır. Kırmızı pazartesi kitap özeti

Namus cinayetini anlatan bu eşsiz ve sürükleyici romanı okurken kendi ülkemizde olan hikâyelerle ne kadar benzer olduğunu fark edeceksiniz. Okuyucuya ilk sayfalarda bir cinayet işleneceği söylense de son sayfalara kadar heyecanından bir şey kaybetmeden akıcı ve meraklı bir şekilde okumaya devam edeceksiniz. Yaşamdan alınmış gerçekçi hikâyeler sayesinde kendinizden bile bir şeyler bulmanız mümkün olmuştur. Gabriel Garcia Marquez akıcı ve anlaşılır dili ile sizi bambaşka dünyalara sürükleyecek ve hayal dünyanızın sınırlarını aşmak için çaba göstereceksiniz. Birçok Türkçe çevirisi bulunan bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.