Kitapozeti.Net

Kısa Masallar ve Çocuk Masalları Okuma Sitesi

20.08.2018
52

Kısa Çocuk Masalları Okuma Sitesi

Masallar, tüm toplumlarda eğitici görevi olan bir ögedir. İnsanoğlu, yaşamında karşılaştıkları problemleri ve bu problemler için çözüm önerilerini, gelecekten beklentilerini, bir masal etrafında, masal

kişilerinin şahsında göstererek çeşitli mesajlar vermiştir. Yüzyıllardır, bu yöntemle gelecek kuşakları

etkilemeye, onları eğitmeye ve yaşamlarında karşılaşabileceği zorluklara karşı onları eğitmeyi amaçlamıştır.

Sözlü geleneğin bir ürünü olan masal, edebi olması açısından da önemli özellikler taşır. Masallar, yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de kullanılan bir edebi türdür. Bir dönem çocuklara hem kültürlerini hem de inançlarını anlatan dini masallar ve hikayeler öne çıkmıştır. Günümüzde ise masallar bir çocuk yazını olarak varlığını devam etmektedir. Masallar bilhassa okul öncesi ve okula yeni başlayan çocukların okuma ile tanışmasında öncülük etmektedir. Masallardaki olağanüstülükler, fantastik olayla ve masalın içindeki gizemli serüvenler çocuklar ilgisini oldukça çekmektedir.

Masal, çocukların düşlerine girerek onlara yepyeni bir dünyanın kapılar açar. Çocukların dünyayı keşfetme arzusu, onları her şeye açık tutar. Bütün olağanüstülükler onlara sıradan gelebilir, onları çok çabuk kabul eder, benimser. Başka bir deyişle imkansızlığı kolaylaştırır. Hayali bir tür olan masallar, insanoğlunu bilhassa çocukluk döneminden başlayarak hayata hazırlayan, yaşamını şekillendiren, kültürel değerlerini benimseyen, öz güvenli bir birey olmasına yardım eder.

Geçmiş zamanda büyükler çocuklara çocuk hikayeleri ve masal okurlardı, çocuklarda masal dinleyerek büyürdü. Teknolojinin gelişmesiyle artık bilgisayar, tablet ve telefonlardan masal dinleme ve masal okuma mümkün. Teknoloji şüphesiz bir nimet.. Lakin sadece sesli araçlarla dinlenen masalların bazı olumsuzlukları vardır. Bunlardan en önemlisi “ebeveyn-çocuk” etkileşimini olumsuz etkilemesidir. Masal anlatıcısı çocuğa masal anlatırken, onun her şeyi daha iyi anlaması için içten bir çaba gösterir bu da çocuğun ebeveynlerine bağlılığını arttırır. Bir diğer yandan sadece seslendirme yoluyla anlatılan masalların gerçeklik algısı daha düşüktür. Bu da çocukların masallara odaklanmasında bazı olumsuzluklar yaşamasına sebep olur.

Bu sebepledir ki, sizler için bir masal okuma sitesi açtık. Sitemizde çocuklar için yazılı okuma masalları ve görüntülü ve sesli masallar yer almaktadır. Ebeveynlere tavsiyemiz sitelerimizdeki masalları çocuklarına kendi ağızlarından okumaları, onlarla beraber eğlenceli vakit geçirmeleridir. Önemli bir husu var, masal anlatıcılığı öyle kolay bir iş değildir. Çocuğuma kendim masal anlatacağım derken, çocuğunuz ile masal arasına mesafe koymayın. Eğer çocuğunuz sizden dinlediği masalı değil de telefon ve tabletten dinlemek istemiyorsa, onu zorlamayın. Masal seçerken onları çok sıkmayacak kısa masallar seçmeye özen gösterin. Gün geçtikçe daha uzun masalları tercih edebilirsiniz fakat bunu aşama aşama gerçekleştirmelisiniz. Çocuklarınızı masallarla büyütün! Saygılar, sevgiler..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.